Cesta ke štíhlé linii: Jen pohyb nestačí

Ať děláte, co děláte, přebytečná kila se vás ne a ne pustit? Možná na to jdete špatně. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se při cestě za štíhlou linií dopouštíme?

Dietní šílenství nás kil nezbaví

Diet slibujících vysněnou postavu v současné době existuje tolik, že je pomalu nelze ani spočítat. Známe krabičkovou dietu, sacharidové vlny, Atkinsonovu dietu, banánovou dietu, dělenou stravu, dietu podle krevních skupin, Dukanovu dietu, jogurtovou dietu, proteinovou dietu a mnoho dalších. Všechny přitom lákají na viditelnou změnu za krátkou dobu. A všechny jsou také v rámci delšího časového úseku k ničemu.

Zakládají se na striktních omezeních ve výživě, které sice nesou kýžené výsledky, neblaze známý jo-jo efekt je tu však zaručen. Úprava jídelníčku totiž nemůže být účelová, ale je třeba ji pojmout jako nový životní styl, u kterého již vydržíme. Pokud trpíme obezitou a ne nadváhou, je redukční dieta v mnoha případech nevyhnutelná. Doporučujeme však navštívit výživového poradce, který na základě vaší zdravotní situace dokáže navrhnout vyvážený a zdravý jídelníček.

Jen pohyb nás také nespasí

Ani lidé, kteří se na úpravu jídelníčku nezaměří a vysněné postavy hodlají docílit pouze formou pohybu, kolikrát nevidí vytoužené výsledky. A to čistě z toho důvodu, že jídlo a pohyb jdou ruku v ruce. Logické je, že při větším výdeji energie než doposud, je třeba mít i souběžně s tím větší energetický příjem. A pokud jej nemáme, tělo najede na úsporný režim a přijaté živiny si schovává do zásoby. Výjimkou poté nemusí být úbytek na váze, ale dokonce i přibírání. To může jedince samozřejmě demotivovat a jakékoli další pokusy o změnu nám již nejsou po chuti. I z toho důvodu je efektivní si pro začátek nechat poradit.

Důležité je cvičit správně

Chybně prováděné cviky jsou jednou z nejčastějších příčin, proč centimetry ne a ne jít dolů. Tvrzení, že jakákoli pohybová aktivita je lepší než žádná, je sice ve spoustě ohledech pravdivé, našemu účelu však neposlouží. Naopak, pokud cvičíme nesprávně, koledujeme si akorát o zranění či v lepším případě o zbytečné hodiny v posilovně.

U každého cviku, který provádíme, bychom měli vědět, které svaly při něm mají zabírat a které naopak nikoli. Ideálním příkladem chybně prováděného cviku jsou třeba sedy lehy, u kterých si lidé do základní pozice často pomáhají švihem a tím namáhají zádové svaly. Správně má být tento cvik prováděn tahem a zabírat mají přímé břišní svaly. Při našich začátcích je tedy lepší přizvat ke svému snažení trenéra, který nám pomůže se správným provedením a může i sestavit základní cvičební plán, který nám dá do budoucna alespoň představu, jak by mělo naše úsilí vypadat.

Čtěte také:

Hlavně být v pohodě

Další příčinou, proč hubnutí a celková změna životního stylu nejde podle našich představ, je naše emoční nerovnováha. „Nemůžete najednou řešit deprese, smutky či hněvy a do toho zároveň hubnout. Vaše pozornost je pak rozmělněna do dvou věcí a vy nemáte šanci řešit vše najednou. Lidé se o to však často snaží a podle mě je toto jeden z hlavních důvodů, proč selhávají. Nejprve je třeba vyřešit si to důležité a až poté vše ostatní,“ říká Richard Husovský, certifikovaný poradce pro výživu.

S tím souvisí i nutnost mít rádi sami sebe. Často máme tendence se za každé uklouznutí trestat, zpytovat svědomí a být na sebe extrémně přísní. Za těchto podmínek však nikdy nedosáhneme toho, abychom se sebou a se svojí postavou byli spokojení.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist