Látkové pleny z pohledu ortopedů

Každá maminka chce pro své dítě to nejlepší. Používání látkových versus papírových plen je téma k nekonečné diskuzi a bylo na něj napsáno mnoho článků. Většinou se jedná o příspěvky, kdy je řešeno zejména pohodlí miminka, ekonomický a ekologický pohled. Pojďme se proto podívat, co na „látkovky“ říkají odborníci pohybového aparátu.

Jaké oblasti dětského tělíčka plenky ovlivňují

Každá plena do jisté míry ovlivňuje dětské tělo. Ať už se jedná o zádové obratle s meziobratlovými svaly, kyčelní klouby, rozvoj těžiště i stability nebo pohybové návyky. Nejvíce diskutovanými částmi, kterým se budeme věnovat podrobněji, jsou právě kyčle a páteř.

Dejte pozor na nadměrné prohnutí v zádech

Fyzioterapeutka Mgr. Pavla Brandová uvádí, že každý novorozenec se rodí s mírným předním pánevním sklonem (tzv. vyšpulením). Jak vývoj miminka postupuje, začíná zvedat nožičky od podložky směrem k bříšku a pánev se dostává do zadního postavení (tzv. podsazení). Toto nastává kolem 3. měsíce.

Může se zdát, že kojenec je díky plence prohnutý v zádech. Tento stav nastává bez ohledu na druh plenky, ale rozhodně se nedoporučuje prohnutí podporovat. U miminek je důležité zvolení správné velikosti a typu látkové plenky, aby na zádové straně neměla zbytečně silnou vrstvu.

V dnešní době je snaha o dosažení velmi savých a zároveň kompaktních plen. Tuto vlastnost má například bambusové vlákno.

A jak poznáte, že dochází k nadměrnému prohnutí? Nejlépe prohnutí posoudíte tak, že miminko položíte na rovnou podložku nejprve bez plínky a po té s plínkou. Pokud dochází s plínkou k výraznějšímu prohnutí, není vhodné ji používat. Schválně můžete porovnat i s papírovou verzí plenky.

Čtete také:

Předcházejte dysplazii kyčelních kloubů

Příčiny vzniku vývojových vad kyčlí jsou v zásadě dvě: genetické predispozice a tlak. Konkrétně pak může být příčinou i málo plodové vody v těhotenství či uložení koncem pánevním.

Obecně jsou látkové pleny pro správný vývoj kyčlí doporučované, a jak zmiňuje ortoped MUDr. Jan Česák, důležité je podporování správného tlaku (tj. ze stran), protože kyčelní klouby se vyvíjí tlakem.

Vhodnou pozicí pro zdárný vývoj kyčlí novorozenců je pozice žabičky, kterou by měla umožňovat každá správně padnoucí plena. Pozice žáby je považována za výbornou prevenci, takže se nebojte vyzkoušet, zda je tato pozice v plence proveditelná.

Pokud ortoped po provedeném vyšetření doporučí, abyste používali „široké balení“, jsou látkové pleny tou nejlepší volbou. Naopak použití plenky papírové a na to látkové je nevhodné, protože se tak plenka stane ještě méně prodyšnou.

Přečtěte si ještě doporučení na závěr

Nenechte se rozmazlit vysokou savostí (nejen) papírových plen. Co se týče rozpoznání potřeby přebalení miminka, mají látkovky výhodu. U látkových plen bývá rychleji poznat, kdy je potřeba miminko přebalit a stejně tak miminko více vnímá vlhko, což vyjádří svou nespokojeností. To se hodí mimo jiné i při učení „na nočník“.

Není dobře, když jsou děti s plenami s vysokou absorpcí přebalovány méně často. Plenky totiž absorbují hlavně tekutinu, problém se objeví při absorpci stolice, která probíhá daleko hůř. Při méně častém přebalování se tekutina i stolice v plence hromadí. Plenka se stává těžší a těžší, což má samozřejmě negativní vliv na pohybový aparát a u batolat také na rovnováhu.

Jak často bychom tedy měli naši malou ratolest přebalovat? Vzhledem k tomu, že u dětí velmi dobře funguje gastrokolický reflex, měli bychom přebalovat minimálně po každém příjmu potravy!

Gastrokolický reflex má za následek aktivaci střeva ihned, jakmile dochází k příjmu potravy. Zjednodušeně řečeno to znamená, že jakmile začne dítě jíst, už se mu v tělíčku dělá místo na další chod.

3.4.2017 12:45 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist