babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Zdraví miminka > Opruzeniny > Přebalování a opruzeniny
Přebalování a opruzeniny
Jak často přebalovat miminko? Jaké pleny jsou nejlepší a jak předcházet opruzeninám? Poradíme vám.
Plenkové kalhotky nebo látkové pleny?
Plenkové kalhotky mají mnoho výhod. Jsou praktické, snadno se nasazují, a když se spočítají náklady na praní a žehlení látkových plen, jsou levnější. Pleny by svou velikostí měly co nejvíce odpovídat věku a váze dítěte. Kvalitní jednorázové pleny neohrožují vývoj kyčlí.
Použití látkových plen:
První plenu složíme tak, aby z ní vznikl dlouhý pás asi 10 cm široký. Další dvě pleny složíme na délku na třetiny a položíme na první plenu tak, aby tvořily písmeno T. Do těchto plen se dává sací vložka. Dítě uchopíme za kotníky, mírně mu zdvihneme zadeček a podložíme pod něho pleny. Dvojici plen přehneme tak, aby cípy byly na bříšku, a další plenu, tvořící ramena písmene T, přeložíme a upevníme zábal, přes který přetáhneme košilku, kterou ještě pleny zafixujeme. Obruby plen by měly být otočeny dovnitř, aby netlačily dítě na zádech.
Balení do plen na jedno použití:
Balení dítěte do plenkových kalhotek je jednodušší. Plenu rozložíme, dítě uchopíme za kotníky, zvedneme mu zadeček a podsuneme plenu pod ně, aby sahala až k pasu. Přední část přetáhneme přes bříško, přitom dáme pozor, aby penis chlapečka směřoval dolů, uvolníme lepicí proužky nebo suchý zip a plenu jimi upevníme. Zkontrolujeme, zda plena není stočena k jedné straně nebo jestli v pase dítě neškrtí. (Měla by být volná na prst.) Přes plenu přetáhneme košilku.
Jak přebalujeme holčičku a chlapečka:
Při přebalování nezapomínejte především na správnou hygienu přirození:
Holčička
Když při přebalování čistíte holčičce kůži kolem přirození, otírejte ji vždy odpředu dozadu, například buničinou nasáklou olejem, aby se zbytky stolice z konečníku nedostaly do pochvy. Současné mírné oddálení malých pysků zabrání možným srůstům se sliznicí vchodu poševního.
Chlapeček
Při přebalování chlapečka nezapomínejte na kůži pod penisem, kde mohou zůstat zbytky moče a stolice. Předkožku nepřetahujte minimálně do 2 let. Pokud lze u staršího kojence výjimečně žalud volně obnažit, je možné ji přetáhnout, ale bez jakéhokoli násilí, které by vedlo k trhlinkám předkožky, jizvení a zbytečným komplikacím v budoucnu (obřízka atp.).
Před ošetřením zadečku mastí nebo pastou a zabalením do čistých plenek necháme zadeček chvíli volně na vzduchu.
K čistění zadečku se stále více používají textilní ubrousky. Jsou praktické, neobsahují alkohol, jsou k pokožce šetrné a přitom usnadní odstranění zbytků stoličky a nečistot z kožního povrchu. Existují i ubrousky k hygieně celého těla.
Základem běžné hygieny zůstává stále šetrné očistění kůže pod tekoucí vodou.
Opruzení a plenková dermatitida
Opruzeniny jsou začervenalá pálivá a bolestivá ložiska v kožních záhybech, v tříslech nebo na zadečku. Vznikají mechanickým drážděním kůže za spolupůsobení potu, zbytků moče a stolice.
K onemocnění přispívá nedostatečná hygiena. Postižená kůže má sklon k hnisání za přítomnosti kvasinky či bakterií.
Zvláštní formou opruzení u nejmenších dětí je plenková dermatitida. Vzniká třením plen o citlivou kůži hýždí, třísel a genitálu v teplém, vlhkém prostředí. Svůj vliv zde opět má moč a stolice a následně bakterie a plísně. Kůže nemá pod běžnou plenou zajištěn patřičný přístup vzduchu.
Když je při nedostatečné hygieně dítě v plenách bez výměny ponecháno delší dobu, dochází k porušení celistvosti kůže, především povrchní vrstvy pokožky, a tím i její ochranné funkce. Poškozená pokožka je pak náchylná ke kvasinkové nebo bakteriální infekci.
Projevy plenkové dermatitidy:
Nemocná kůže je zarudlá, lesklá, oteklá, šupí se, projevem dermatitidy může být i drobná kopřivková vyrážka. Vlivem druhotné infekce kvasinkou se mohou vytvářet až puchýřky, které se snadno strhávají.
Jak plenkové dermatitidě předcházet a jak ji léčit?
Základem prevence je pečlivé očištění kůže od zbytků stolice pod tekoucí vodou nebo čistícími ubrousky a častá výměna plen.
Pleny vyměňujte dítěti často, alespoň 7 x denně, u novorozence ještě častěji.
Neméně důležitá je kvalita pleny. Musí dobře absorbovat moč, takže je kůže jen krátkou dobu vlhká. Kvalitní plena je zároveň i do určité míry prodyšná a zajistí přístup vzduchu k povrchu kůže.
Nevhodné je používání detergentních mýdel, která poruší ochrannou vrstvu pokožky.
Při přebalování nechte zadeček chvíli volně a osušenou kůži ošetřete ochrannou mastí určenou pod plenky nebo mastí proti opruzeninám. Obsahují zinkovou pastu nebo jiné složky, které zvyšují obranyschopnost kůže.
Zásyp se na podrážděnou a zvláště vlhkou pokožku nehodí. Nevhodné jsou i masti, které zabraňují přístupu vzduchu k pokožce.
V případě, že se ložiska dermatitidy nehojí, lze předpokládat přítomnost kvasinky nebo bakteriální infekce. Podle rady lékaře se k léčbě používají protiplísňové či antiseptické masti nebo krémy.