Kojení bez bolesti? Jde to

Kojení má být pro maminku za všech okolností příjemné a rozhodně nebolestivé. Neměly by vás bolet bradavky ani prsa. Nikdy byste neměla jen zatnout zuby a i s bolestí kojit a říkat si, že nejdůležitější je, že vaše miminko pije. Bolestivému kojení je potřeba předcházet a už při sebemenším nepohodlí je na místě tento problém řešit.

Proč kojení někdy bolí?

Příčin může být několik, tou nejčastější ale bývá nesprávné přisátí miminka k prsu, tedy špatná technika kojení (naproti tomu není pravda, že bradavky bolí proto, že své miminko kojíte dlouho, vždy je to o správném přiložení).

Zásadní prevencí je nalezení vhodné polohy pro kojení a zvládnutí techniky kojení. Je proto dobré si potřebné informace o kojení zjistit ještě před porodem (poradí vám například laktační poradkyně na předporodním kurzu).

V zásadě ale platí tato pravidla:

  • Ať už chcete kojit vsedě nebo vleže, vždy se uvelebte tak, abyste bez problémů vydržela kojit i delší dobu, abyste se po celou dobu kojení cítila příjemně a pohodlně (praktickými pomocníky při kojení jsou kojící polštáře).
  • Miminko k sobě přitiskněte – bříškem se musí dotýkat vašeho těla, ouško, ramínko i kyčel musí mít miminko v jedné rovině, hlavičku mu nevytáčejte.
  • Prs zespodu podeberte čtyřmi prsty, palec je nahoře na prsu (prs nijak nemačkejte, dvorce ani bradavky se nedotýkejte).
  • Bradavkou se dotkněte pusinky miminka (můžete kolem jeho pusinky i kroužit), vyvoláte tím u miminka hledací reflex. Až pusinku otevře, prs mu nabídněte.
  • Při správném přisátí by mělo miminko držet celou bradavku a část dvorce (zejména jeho spodní část). Po několika krátkých stimulačních pohybech začne miminko intenzivně sát (pravidelně polykat – u některých miminek je to i slyšet), neodtahuje se, nemlaská a je klidné.

Vhodné polohy pro kojení naleznete v článku: Fotonávod: Jak správně kojit

Důvodem, proč se miminko špatně přisává a kojení bolí, může být i krátká či přirostlá uzdička pod jazykem miminka.

Další příčiny bolesti bradavek:

  • kandidóza (kvasinková infekce) – bradavky jsou zarudlé, svědí, pálí, olupují se, nebo jsou naopak hladké s bílými flíčky, lesknou se
  • kožní problémy, například ekzém
  • vazospasmus neboli syndrom bílé bradavky – křečovité zúžení cévy v prsu provázené palčivou bolestí (po kojení bradavka zbělá, původní zabarvení získá po chvíli zpět)
  • mechanické poškození – například po použití kojících kloboučků, odsávačky mléka či formovačů bradavek nebo kousnutím dítěte
  • retence mléka neboli ucpané mlékovody – prs je oteklý, tvrdý, zarudlý a bolestivý, může se objevit puchýřek na bradavce
  • těhotenství – klesá tvorba mléka, citlivost bradavek je zvýšená a kojení tak může být pro ženu nepříjemné

Bolestivost bradavek ovlivňuje také používání kojícího kloboučku. Kloboučkem totiž skutečnou příčinu bolesti nevyřešíte a navíc hrozí snížená tvorba mateřského mléka, protože miminko se s kloboučkem hůře přisává. Také se budete ke kojení obtížně vracet. Bolest bradavek si můžete přivodit i používáním dudlíku a láhve, dokrmováním miminka stříkačkou, používáním zavinovačky při kojení – je problematické nalézt správnou polohu a dosáhnout správného přisátí miminka (někdy je na škodu také oblečení, které miminku překáží pod bradičkou) a také používání vložek do podprsenky – přilepí se na bradavky, při odstranění může dojít k poranění (pozor také na příliš těsné oblečení). Někdy je příčinou pláč miminka během přisávání – proto je potřeba reagovat včas na jeho zájem o kojení.

Čtěte také:

Co dělat, když už bradavky bolí

Přerušení kojení do doby, než bolavé bradavky vyléčíte, rozhodně řešením není. Kromě snížení tvorby mléka hrozí, že miminko bude mít po odstavení problém s přisáváním a výsledkem budou opět bolavé bradavky. Místo dočasného odstavení miminka musíte odhalit původní příčinu bolesti – pomůže vám laktační poradkyně nebo váš ošetřující lékař.

Bolavé bradavky nechávejte co nejvíce na vzduchu (výjimkou je vazospasmus). Vyvarujte se těsného oblečení a vložek do podprsenky, které se na bradavky přilepí a celý stav ještě zhorší. Bradavky také můžete po každém kojení krátce nahřívat (fénem, který nastavíte na nejnižší teplotu). Vyhněte se častému mytí bradavek a následnému utírání (tření) – jednou denně postačí. Ulevit vám může i masáž prsou, která před kojením i po něm zmírní vnímání bolesti. Teplý obklad a masáž před kojením také uvolní mléko a miminko nebude muset tak usilovně sát.

Účinné jsou i běžně dostupné krémy a masti na bolavé bradavky a také homeopatika.

V případě, že máte bolestivá prsa s prasklinami na bradavkách (tzv. ragády), podávejte 5 granulí léku PHYTOLACCA DECANDRA 9 C 3x denně až do úplné úlevy.

Pokud jsou vaše prsní bradavky prasklé a velmi bolestivé na dotek a snadno krvácejí, zhojí se podáním 5 granulí homeopatického léku NITRICUM ACIDUM 9 C v dávkování 3x denně. Bolavé bradavky je vhodné mezi kojením promazávat hojivou mastí, případně potírat mateřským mlékem.

Pokud praskliny vašich prsních bradavek obsahují medově žlutý sekret, který zasychá do stroupků, po jejichž stržení ranka krvácí, užívejte 5 granulí homeopatického léku GRAPHITES 15 C v dávkování 5 granulí 2x denně.

Na problémy s moučnivkou, tedy v případě, kdy má matka na prsních bradavkách povlaky připomínající sražené mléko, pod kterými je živě červená kůže a miminko má v ústech afty potažené bílým povlakem, hodně sliní a špatně saje, vyzkoušejte homeopatický lék BORAX 5 C v dávkování 5 granulí 3x denně. Miminku můžete podat stejný lék. Rozpusťte 10 granulí ve 100 ml kojenecké vody a podávejte miminku čajovou lžičkou 3x denně (nebo 3x denně 10 kapek pomocí kapátka přímo do úst miminka, nejlépe pak během přebalování před kojením). Lék podávejte do vymizení potíží. Pokud potíže do týdne neustoupí, navštivte lékaře!


Odborný garant textu www.svethomeopatie.cz

30.6.2016 1:24 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist