babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Kojení a výživa > Problémy s kojením > Lze kojit s vpáčenými bradavkami? Rozhodně ano
Lze kojit s vpáčenými bradavkami? Rozhodně ano
Máte vpáčené bradavky a bojíte se, že nebudete moci po porodu kojit? Není třeba se obávat, jde to!
Nebojte se anomálií
Mýtus, že s plochými či vpáčenými bradavkami se nedá kojit, je hodně rozšířený. Pro úspěšné kojení – ať s bradavkami vpáčenými či normálními – je zásadní podpora rané vazby včetně kontaktu kůže na kůži dítěte a matky, během něhož dojde k samopřisátí po jakémkoli porodu.
Hlavní zásady kojení
Podpora rané vazby
Samopřisátí patří mezi fyziologické reakce novorozence, které probíhají po porodu na těle matky. Dítě se samo a přirozeně s doširoka otevřenými ústy přisává k prsu matky. Předtím bradavky stimuluje mačkáním rukou a olizováním dvorce ústy. Děti na to potřebují různě dlouhou dobu – některým to trvá hodinu, některým déle, jiným kratší dobu.
Dvorec se vlivem stimulace ztopoří bez ohledu na tvar bradavky. Je tedy jasné, že tvar bradavky není rozhodující a díky sání během kojení dojde časem k jeho úpravě.
K podpoře rané vazby má dojít po jakémkoli porodu – přirozeným i sekcí. Je-li matka po porodu císařským řezem v plné narkóze, je dobré dítě přiložit na spící matku.
Vyžadujte po porodu podporu rané vazby a kontakt kůže na kůži.
Čtěte také:
- Nekojím své dítě. Jsem snad proto špatná matka?
- Když kojení bolí
- 8 kroků k bezproblémovému stravování při kojení
Pomoc přináší moderní pomůcky
V dnešní době je možné koupit si formovače bradavek, které připravují ploché i vpáčené bradavky na kojení. Doporučuje se používat je už během těhotenství a dobu nošení postupně prodlužovat (doporučení se různí dle značky). Vyrábí je například Medela, Farlin, Chicco i Philips Avent.
Formovače pomohou bradavky vytvarovat tak, že je pak jednodušší pro dítě se přisát, když se dítě přisát samo nedokáže.