Lze kojit s vpáčenými bradavkami? Rozhodně ano

Máte vpáčené bradavky a bojíte se, že nebudete moci po porodu kojit? Není třeba se obávat, jde to!

fotky_1200x900-19-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nebojte se anomálií

Mýtus, že s plochými či vpáčenými bradavkami se nedá kojit, je hodně rozšířený. Pro úspěšné kojení – ať s bradavkami vpáčenými či normálními – je zásadní podpora rané vazby včetně kontaktu kůže na kůži dítěte a matky, během něhož dojde k samopřisátí po jakémkoli porodu.

Podpora rané vazby

Samopřisátí patří mezi fyziologické reakce novorozence, které probíhají po porodu na těle matky. Dítě se samo a přirozeně s doširoka otevřenými ústy přisává k prsu matky. Předtím bradavky stimuluje mačkáním rukou a olizováním dvorce ústy. Děti na to potřebují různě dlouhou dobu – některým to trvá hodinu, některým déle, jiným kratší dobu.

Dvorec se vlivem stimulace ztopoří bez ohledu na tvar bradavky. Je tedy jasné, že tvar bradavky není rozhodující a díky sání během kojení dojde časem k jeho úpravě.

K podpoře rané vazby má dojít po jakémkoli porodu – přirozeným i sekcí. Je-li matka po porodu císařským řezem v plné narkóze, je dobré dítě přiložit na spící matku.

Vyžadujte po porodu podporu rané vazby a kontakt kůže na kůži.

Čtěte také:

Pomoc přináší moderní pomůcky

V dnešní době je možné koupit si formovače bradavek, které připravují ploché i vpáčené bradavky na kojení. Doporučuje se používat je už během těhotenství a dobu nošení postupně prodlužovat (doporučení se různí dle značky). Vyrábí je například Medela, Farlin, Chicco i Philips Avent.

Formovače pomohou bradavky vytvarovat tak, že je pak jednodušší pro dítě se přisát, když se dítě přisát samo nedokáže.

Formovače bradavek vs prsní kloboučky

Někdy se tyto pojmy zaměňují. Formovače bradavek pomáhají s fyzickou anomálií bradavek. Prsní kloboučky umí ochránit bradavky v průběhu kojení, pokud jsou popraskané, nateklé, citlivé na dotek, či velice bolestivé. Jsou krátkodobým řešením, které přináší velkou úlevu.

Kvalitní prsní kloboučky jsou z jemného silikonu a tvarované tak, aby kontakt miminka s pokožkou maminky nebyl přerušen. Chrání nejen bradavku, ale díky speciální struktuře povrchu i pokožku miminka. V době krize pomohou zachránit kojení.

 

 

4.12.2024 5:12 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Z materiálů klinické psycholožky Mgr. Michaely Mrowetz zpracovala redakce.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist