babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Kojení a výživa > Co jíst a nejíst při kojení > Jak nejlépe jíst při kojení
Jak nejlépe jíst při kojení
Maminka se po návratu z porodnice někdy nestačí ani najíst. Pro její zdraví a zdraví dítěte je však vyvážené stravování se zvýšeným množstvím tekutin velmi důležité.
Energetická potřeba při kojení narůstá přibližně o 500 kcal, je však velmi důležité, jakými potravinami ji maminka naplňuje. Vybírá-li potraviny s rozvahou, nemusí se bát dalšího růstu váhy, ale naopak.
Na co zapomenout
Do vhodného stravování nepatří náhrada běžné stravy čokoládou, bonbóny, džusy, rychle zhltnutým suchým rohlíkem či rychlým občerstvením – to pak vede nejen k nedostatečné výživě dítěte a výživovým nedostatkům u matky, ale i k nežádoucímu nárůstu hmotnosti matky.
Maminka si také může přivodit problémy související s dlouhodobým nedostatečným příjmem tekutin (zácpa, tvorba „písku“ ve žlučníku apod.). Mimo běžný pitný režim je vhodné vždy před kojením vypít cca čtvrtlitrovou sklenici vody.
Dvanáctero kojící matky
- Vždy, když se vzbudím nebo jsem vzbuzena i v polospánku, s dítětem u prsu si alespoň 2x loknu z půllitrové sklenice na nočním stolku, kterou jsem si tam večer připravila.
- Nejpozději půl hodiny poté, co vstanu, si vezmu alespoň sousto pečiva nebo nějaké cereálie nebo kousek ovoce, trochu jogurtu nebo plátek sýra, aby se mi rozběhl metabolismus a tělo nehladovělo. Vypiji sklenici vody.
- Do dvou hodin poté, klidně i při kojení, se nasnídám. A opět vypiji sklenici tekutiny.
- Nic není důležitějšího než mé zdraví a pohoda, protože bez něj bude pokulhávat i zdraví a pohoda mých milovaných. Proto si alespoň 2x denně najdu čas, abych si dala k svačině kousek ovoce, jogurt a 2x denně k hlavním jídlům zeleninu.
- To nejkvalitnější a nejlepší v jídelníčku není jen pro mé blízké, ale i pro mne.
- Ke každému jídlu, od snídaně do večeře, vždy vypiji sklenici tekutiny a mezi jídly také.
- Zakysané mléčné výrobky mi pomohou s dobrým trávením.
- Tvrdé sýry jsou dobrým zdrojem vápníku.
- Měkké sýry, tvaroh, vejce, libové maso, rybí maso jsou pro mne plnohodnotným zdrojem bílkovin.
- I tuk je v mé stravě potřeba. Rostlinný na salát nebo pečivo, živočišný v rybách a polotučných mléčných výrobcích je naprosto v pořádku.
- Nejlepším zdrojem tekutin je voda, stolní voda neperlivá, jemně perlivá, ochucená citrónem, pomerančem nebo mátou, čaje „nečaje“ (bez kofeinu), ovocné čaje, bylinné čaje vhodné při kojení. Občas si mohu jídelníček zpestřit džusem, nealko pivem, kávou bez kofeinu.
- Pravidelná strava, zelenina, vhodné obiloviny a výrobky z nich, strava smíšená (zkombinovaná v každém jídle z bílkovin, sacharidů i tuků) mi pomáhají udržet nebo postupně snižovat hmotnost, udržují vhodnou hladinu cukru v krvi, a proto nemám návaly žravosti, nejsem ze sebe nešťastná, mám vyrovnanější a pohodovější náladu. Tím zajistím i větší pohodu miminka.
Hlavní zásady kojení
První varianta jídelníčku
- 6,30 hod : čtvrt banánu, voda
- 7,00 hod : dalamánek, Cottage, pažitka, rajče, čaj
- 9,00 hod : broskev, káva bez kofeinu s mlékem
- 12,00 hod : zeleninový vývar s vejcem a sýrem, dalamánek, čaj
- 15,00 hod : cereální sušenky, malý jogurt, voda
- 18,00 hod : rýžový salát s tuňákem, čínským zelím, ředkvičkami a mungo klíčky , minerálka
- 21,00 hod : jablko, čaj
Druhá varianta jídelníčku
- 6,30 hod : malý jogurtový nápoj
- 7,00 hod : ječné vločky, mléko, rozinky, lněné semínko, lžička medu, čaj
- 9,00 hod : kapie, čaj
- 12,00 hod : rajská omáčka, vařené hovězí maso, těstoviny, minerálka
- 15,00 hod : sušené ovoce a oříšky (1 lžíce) ve vanilkovém tvarohu, káva bez kofeinu s mlékem
- 18,00hod : brambory zapečené s brokolicí, vejcem a tvrdým sýrem, džus
- 21,00 hod : pomeranč, čaj
Třetí varianta jídelníčku
- 6,30 hod : 1 celozrnná sušenka, čaj
- 7,00 hod: toast se sýrem a šunkou, ledový salát, čaj
- 9,00 hod : malý pudink, čaj
- 12,00 hod : vepřová pečeně, špenát, brambory, malá sklenka piva
- 15,00 hod : banán, voda
- 18,00hod : mozzarela s rajčaty, bazalkou, olivovým olejem, ciabata
- 21,00 hod : meruňka, čaj
Čtěte také:
- 8 kroků k bezproblémovému stravování při kojení
- Jak podpořit nástup laktace
- Péče o prsa unavená kojením
Dieta po porodu
Pokud je třeba dodržovat po porodu dietu související s onemocněním (celiakie, diabetes,…) je to speciální situace, kterou je třeba řešit pod odborným vedením lékaře a nutričního terapeuta.
Vnímáme-li pod pojmem dieta redukci, je třeba si uvědomit, že jakékoliv omezování stravy či redukční režimy během kojení jsou nevhodné a mohou dítě i matku ohrozit výživovým deficitem. Populární tiskoviny nás zásobují informacemi, jak různé celebrity po porodu hubnou, ale nikde není už řečeno, jak se liší jejich denní režim a životní styl od běžné ženy a jak jsou jejich děti živeny. Je známo, že během kojení se hmotnost redukuje fyziologicky.
Žena s nízkým energetickým příjmem ztrácí postupně schopnost tvořit mléko. Přísná redukční dieta kojící maminky vede také k uvolňování cizorodých látek z tukových buněk, které mohou negativně ovlivnit zdraví dítěte.
Nejlepší redukční dietou při kojení je vyvážená pestrá strava bez přejídání, mlsání a přijímání prázdných kalorií ve sladkých nápojích. S pohybem kolem miminka a případným lehkým cvičením půjdou kila dolů sama.
Do kategorie diet po porodu patří také mnohé mýty a pověry – zejména o nadýmavé stravě. Je třeba si uvědomit, zda chceme řešit problém maminky – její nadýmání, či problém miminka.
Ke stravování po porodu patří mimo jiné i potřeba dostatečné dávky vlákniny ve stravě, aby maminka neměla problémy se zácpou. Množství a forma jsou velmi individuální a hodně závisí na předchozím stravovacím režimu ženy. Zcela vyloučit vlákninu ze stravy je tedy nezdravé a mamince rozhodně takové opatření zkomplikuje život.
Užívání potravinových doplňků s vlákninou (obzvlášť na hubnutí) však také nedoporučujeme, protože velké množství většinou užité hrubé vlákniny může znesnadnit vstřebávání důležitých živin. Nejlepší formou příjmu vlákniny při kojení je vláknina jemná, rozpustná, kterou najdete v dužině ovoce, listech ledového, hlávkového a ostatních salátů, v čínském zelí, špenátu apod.
Rozpustnou vlákninu v potravinových doplňcích v rozumné míře ke stravě zařadit lze.
Nadýmání u miminka je daleko častěji způsobeno nesprávným sáním mateřského mléka než maminčiným jídelníčkem (než se látky ze stravy maminkou konzumované mohou objevit v mateřském mléce, uplyne cca 6 – 12 hodin).
S ohledem na miminko je třeba vyřadit z jídelníčku maminky hlavně velmi ostré pokrmy a potraviny (chilli papričky) a pak druhy ovoce, které mohou být alergizující. Speciální opatrnosti je třeba u dětí s atopickým ekzémem a v případě, že jsou oba rodiče alergici. Taková doporučení už ale opět patří do rukou specialistům.
BIOpotraviny
I v tomto případě poslouží obyčejný selský rozum.
Při výběru potravin je třeba uvědomit si několik faktů:
- Co je to normální strava? Je normální mít v základu jídelníčku polotovary, instantní výrobky, několikrát v týdnu fast-food, „čínu“, „ pizzu do domu“, uzeniny, přesolované potraviny s pikantní chutí, sladké pečivo, slazené minerálky, prázdné kalorie v pochutinách atd. ?
- Žádná potravina na trhu nesmí být jakkoli závadná. Na to dohlíží řada specializovaných odborných pracovišť. Ať jde o růstové hormony, antibiotika, barviva, plísně nebo cokoli jiného.
- Podpora eko-zemědělství, humánnějšího zacházení se zvířaty a krajinou je rozhodně pozitivní činnost.
- Je však rozdíl mezi bio-potravinou a bio-surovinou, ze které se tato vyrábí. Ne vždy se ví, že bio potravina má mít „bio“ základní surovinu, ale může obsahovat až 1/3 dalších surovin a přísad „ne-bio“.
- Doopravdy velké, fakty podložené studie srovnávající charakter bio a ne-bio potravin ukazují, že všechno má své. Bio mléko a bio listová zelenina se zdá být doopravdy o něco zdravější než „normální“, naopak bio kuřata obsahují více cholesterolu než obyčejná, některé často alergizující druhy zeleniny (např. celer) obsahují více agresivních látek než jejich ne-bio sourozenci apod.
- V úvahu je také třeba vzít finance versus zdraví. Co je lepší – mít dostatek ovoce a zeleniny z ne-bio zdrojů nebo jejich nedostatek z dražších bio zdrojů?
- Zdravý rozum. Stejně tak jako není normální a zdravé složení jídelníčku v prvním bodě, není východiskem ani konzumace pouze bio potravin. I zde platí pravidlo zlaté střední cesty a zdravého selského rozumu. Ať již v těhotenství, při kojení nebo výživě novopečených tatínků.
- Střídmě, pestře, pravidelně, vše.