Jak naučit dítě říkat děkuji, prosím…

„Jak se říká? Jestli nepoděkuješ, budeš to muset vrátit,“ láteří mladá žena na tříletého caparta, který právě dostal bonbon od sousedky. Stud byl silnější než chuť na laskominu, a tak ji celý zaražený vrací.

shutterstock_286254398-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Možná si sami z vlastního dětství vybavujeme ono rodičovské zaklínadlo: „A ještě to kouzelné slůvko!“ nebo „Co se říká?“. A právě zde může mít náš problém své kořeny. Odborníci před podobnými „kouzelnými“ slůvky varují. Kde hledat řešení?

Je to vlastně jednoduché. Když nechceme přijít domů a najít dítě, které ani nezvedne hlavu od televize, aby nás pozdravilo, musíme mu jít dobrým příkladem.

Pusu a ahoj!

Když rodinu pozdravíme při našem příchodu i odchodu, děti pochytí náš zvyk zhruba už kolem dvou let věku.

Přijde-li maminka domů a tatínek ji přivítá polibkem a srdečným „Ahoj! Tak jak ti to dneska šlo?“ nebo když tatínek odchází z domu, maminka nebo i děti ho obejmou: „Hezký den, tati.“ Vymáhání „kouzelných“ slůvek pak není zapotřebí. Přečtěte si také Jak být dobrým rodičem.

Prosím

Prosím a děkuji, další slovíčka rodiči tolik vyžadovaná a očekávaná. Jak jít příkladem?

Třeba až budete volat dítě ke stolu, nebojme se pokaždé požít slovo – prosím: „Jani, pojď prosím ke stolu, budeme jíst. Když se u vás po chvíli zvesela ukáže, pochvalte ji: „To je fajn, že jsi přišla tak rychle!“ Váš příklad jí pomůže si tento dobrý způsob zapamatovat. A jakmile ji uslyšíte říci „prosím“, pochvalte ji za to.

Děkuji

Slovíčko děkuji, přichází většinou později, než slovo prosím – většinou ho děti začnou říkat až ve věku čtyř, pěti let. Občas není na škodu dítěti nenápadně připomenout, že když si bude o věci říkat slušně, tak mu je budou lidé i více přát.

Promiň

„Slovíčko promiň je možná to nejdůležitější ze všech,“ upozorňuje Betsy Brown Braun, autorka Just Tell Me What to Say: Sensible Tips and Scripts for Perplexed Parents.

Je však daleko důležitější dítě vést k empatii než ho nutit papouškovat prázdné fráze,“ upozorňuje Braunová. „Nezačněte jen tak vymáhat, aby se omlouvalo. Vysvětlete mu, proč to, co udělalo, nebylo správné: „Vidíš, jak je ten chlapeček smutný, že jsi mu sebrala autíčko?“ Pak mu ukažte, jak to napravit: „Vrátíme mu to autíčko a přineseme mu kapesníček?“

Ve čtyřech letech už mnoho dětí ví, že se rodičům říká na přivítanou i na rozloučenou „ahoj“.

V osmi letech už většina dětí zvládne celý den, aniž by je rodiče museli ponoukat ke slušnostem, říci „děkuji“ a „prosím“ ve většině situací, kdy se to očekává. Dokážou říci i „promiň“ a myslet to vážně. S empatií a porozuměním souvisí i to, zda dítě nepoužívá sprostá slova a nadávky – přečtěte si více.

Nepřehlédněte!

Slušnému chování (prosím, děkuji, promiň), pozdravům se děti učí příkladem v rodině. K dítěti se chováme tak, jak si přejeme, aby se ono chovalo ke svému okolí.

20.3.2020 4:52 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist