Hrozí vám předčasný porod?

Čekáte miminko a ono spěchá na svět. Vám tak nezbývá, než se modlit za každý další den, který malý nedočkavec zůstane ve vašem bříšku.

32-shutterstock_2195285275-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Předčasný porod je porod před dokončeným 37. týdnem těhotenství. Nejčastěji se předčasné porody vyskytují od dokončeného 24. týdne do dokončeného 34. týdne těhotenství.

Když se objeví příznaky předčasného porodu, je nutné ihned navštívit gynekologa, který rozhodne, zda mu lze ještě zabránit, nebo zda již porod běží.

Příčiny

Nejčastější příčinou předčasného porodu je infekce. Vyšší riziko dále hrozí u vícečetných těhotenství, kdy je děloha nadměrně napnutá, při větším množství plodové vody, vývojových vadách dělohy a při nedostatečné funkci děložního hrdla. Příčinou předčasného porodu může být také kouření, drogy, nepřiměřený pohlavní styk a psychická zátěž.

Důležitá je i porodnická anamnéza ženy. Pokud už předčasně rodila, může se situace opakovat. Vyšší riziko předčasného porodu mají ženy mladší 20 let a ženy nad 35 let.

Příznaky předčasného porodu

Mezi příznaky předčasného porodu patří tlak a bolesti v podbřišku, které mohou být trvalé, nebo se pravidelně opakovat, bolesti v zádech a výtok z pochvy. Odteče-li plodová voda, nejde již předčasnému porodu zabránit.

Diagnóza předčasného porodu

Žena, u které se objeví příznaky předčasného porodu, by měla být důkladně vyšetřena. Vaginálním vyšetřením lékař zjistí, zda není již vaginální nález tak pokročilý, že se předčasnému porodu již nedá zabránit. Dále by měl ultrazvukem změřit délku děložního hrdla.

Je-li délka děložního hrdla kratší než 25 mm, je riziko předčasného porodu vysoké. Dalším nezbytným vyšetřením je CTG (kardiotokogram). CTG zaznamenává kromě srdeční aktivity plodu také děložní aktivitu ženy. Mezi další vyšetření patří výtěr z pochvy na případnou infekci.

Čtěte také:

Léčba

Ženě je obvykle hospitalizována, doporučuje se klid na lůžku. Podává se magnesium, event. léky na tlumení děložní činnosti a antibiotika, prokáže-li výtěr z pochvy infekci.  Bohužel se v některých případech ani při intenzivní léčbě nepodaří předčasnému porodu zabránit. V tom případě je žena převezena do perinatologického centra, aby se jejímu dítěti mohla poskytnout hned po porodu nejlepší péče.

13.10.2023 5:44 | autor: MUDr. Radka Gregorová | zdroj: Odborným garantem článku je MUDr. Radka Gregorová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist