23. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vaše děťátko stále lépe slyší, a to díky stále sílícím kůstkám ve středním uchu. Můžete cítit nepohodlí spojené s trávením, únavu či bolest zad.

23.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Velikost vajíčka: 28 – 30 cm
Váha miminka: 430 – 600 g
Miminko je velké jako lilek.
17. týdnů do konce!

Vývoj vašeho miminka

Dítě měří asi 29 cm a váží téměř 500 gramů. Jeho proporce se každým dnem blíží podobě narozeného miminka. Pokožka stále sílí, chloupky, které ji pokrývají, jsou tmavší. V dásni jsou připraveny zárodky prvních zubů. Zlepšil se také sluch, kůstky jsou již zkostnatělé.

Dítě rozlišuje různé zvuky přicházející z vnějšího prostředí a jeho okolí. Nezdá se to, ale vaše tělo je poměrně hlasité – v žaludku to bublá, peristaltika se pohybuje, srdce tepe jako zvon a krev šumí.

Kůže miminka

Zatím je světlá a ochablá, protože roste mnohem rychleji než podkožní tuk. Brzy se ale přizpůsobí postavě miminka a vyplní se rovnoměrnou vrstvou tuku. Miminko bude příjemně baculaté od hlavičky až po prstíčky u nohou.

Těhotenské příznaky

Bříško začíná růst velice rychle. Stejně tak se zvyšuje tlak na trávicí ústrojí. Proto můžete pociťovat nepohodlí spojené se špatným trávením a pálením žáhy. Abyste zmírnila pálení žáhy, jezte během dne pravidelněji a menší porce. Pokud máte tu možnost, jděte se po jídle na chvilku projít, podpoříte tím trávení.

Do porodu vám zbývají necelé čtyři měsíce. Mluvte ke svému dítěti co nejčastěji! Rozezná váš hlas, jeho intonaci a výšku. Až se narodí, bude pro něj důvěrně známý a snáze ho dokážete ukonejšit.

Máte dilema, zda být mámou na plný úvazek, nebo dát přednost kariéře? Pro spoustu žen znamená jejich práce synonymum spokojeného života. Být několik let doma s dítětem si ani nedokážou představit. A malé dítě potřebuje cítit, že se mamince vede dobře. Pořád je lepší ji mít kolem sebe o něco méně hodin denně, ale v dobré náladě než neustále, ale nervózní.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Pokud jste ještě nezačala, začněte s procvičováním svalů pánevního dna. Zpevněné pánevní dno kotví celou páteř, ovlivňuje nejen funkci vnitřních orgánů, ale i sexuální požitek. V těhotenství cvičením svalů pánevního dna předejdete úniku moči.

Táta je v tom taky

Mluvte také na své ještě nenarozené dítě co nejčastěji, nenechávejte to jen na mámě! Odborníci se shodují, že hluboký hlas dítě v bříšku lépe slyší a po narození ho dokáže rozlišit.

Unikátní video vývoje plodu

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

9.11.2020 3:06

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist