babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Před porodem > Epidurál > Epidurál tiší bolest při porodu. Rizikem jsou možné komplikace
Epidurál tiší bolest při porodu. Rizikem jsou možné komplikace
Porod bez bolesti je snem mnoha žen, kam paměť lidstva sahá. Jen prostředky, které se u porodu k mírnění bolesti používají, se mění a vyvíjejí. Tišení bolesti epidurální analgezí má nejen svá pro, ale i proti.
Jak funguje
Epidurální analgezie je přechodné přerušení nervových vzruchů podáním anestetika do prostoru mezi míšními obaly a stěnou páteřního kanálu. Místo vpichu je v oblasti horní bederní páteře a hloubka je individuální, zhruba 4–6 cm. Anestetikum postupuje z místa, kam je podáno, k míšním nervům a blokuje nervový přenos směrem k mozku.
Při správném provedení epidurální analgezie a vhodném dávkování anestetika je bolest potlumená, ale funkce svalů není ovlivněna a rodící žena tedy není omezená v možnosti pohybu.
Kdy a jak se provádí
„Vhodný okamžik podání epidurální analgezie určí porodník. Obecně lze říci, že při pravidelné děložní činnosti je nález otevřené branky na 3–4 centimetry u prvorodičky nebo 1–2 centimetry u vícerodičky tím nejlepším časem pro podání epidurální analgezie.
Někdy si rodička epidurální analgezii přeje, ale nález už je tak pokročilý, že ji nemůžeme aplikovat,“ objasňuje MUDr. Strickerová, anestezioložka z Ústavu pro matku a dítě v Praze Podolí.
Při zavedení epidurálu leží rodička na levém boku a prohne záda do „kočičího hřbetu“. Anesteziolog nejprve potře oblast zad dezinfekčním roztokem a pak znecitliví místo vpichu speciální kožní jehlou. Pomocí této jehly zavede tenký katetr (pružnou cévku), kterým jsou pak podle potřeby podávána anestetika. Úleva od bolesti se dostaví zhruba do 15 minut.
Indikace
Prvotní indikací je přání ženy. Epidurální analgezie se také používá v případě, že hlavička miminka naléhá na bederní nervové svazky a způsobuje velké bolesti v křížové oblasti. Mezi možné zdravotní indikace patří také některá onemocnění matky, například bronchiální astma, epilepsie, kardiovaskulární nemoci, diabetes apod.
Epidurál se doporučuje rovněž u rodiček se závislostí na nikotinu, alkoholu nebo drogách, u preeklampsie a používá se i v případech rizikových porodů, kdy se očekává ukončení porodu císařským řezem.
Jaké jsou kontraindikace
„Rozhodně porucha krevní srážlivosti rodičky,“ vypočítává MUDr. Strickerová. „Dále pak alergie na lokální anestetika, infekce v místě vpichu, nesouhlas rodičky. Porodnické kontraindikace jsou krvácení během porodu a akutní tíseň plodu.“
Epidurál se nepoužívá v případě, že došlo k předčasnému odlučování placenty a při překotném porodu.
Výhody epidurálu
Některé ženy prožívají bolest u porodu velmi intenzivně nebo mají z porodu tak velký strach, že se porodní proces zastavuje. Zde může být použití epidurálu opodstatněné, pokud žena předtím s pomocí porodní asistentky vyzkoušela nefarmakologické způsoby tišení bolesti a ty nepřinesly žádný nebo jen minimální efekt.
Porodníci spatřují výhodu také v tom, že po podání epidurálu žena uvolní svaly pánevního dna, tedy i porodní cesty. Nesporná výhoda spočívá i v použití epidurálu při operativních porodech.
Komplikace porodu
Rizika epidurálu
Epidurální analgezie je sice poměrně účinnou metodou tišení bolesti, přináší však s sebou i nevýhody a možné komplikace. Podání epidurálu snižuje účinnost kontrakcí, což vede k nutnosti urychlení porodu. Tyto zásahy pak zvyšují riziko operativního ukončení porodu, a to císařským řezem nebo kleštěmi.
Podávání umělého oxytocinu, který zesiluje kontrakce, navíc blokuje vyplavování tohoto hormonu v jeho přirozené podobě. Přírodní oxytocin je přitom zodpovědný nejen za průběh porodních kontrakcí a později je důležitý i při kojení, ale je také takzvaným hormonem lásky. Uplatňuje se nejen u milování a zamilování se, ale i při navazování emočního pouta mezi maminkou a jejím miminkem.
Mezi poměrně vzácné, nikoliv však banální komplikace patří rovněž bolesti hlavy způsobené únikem mozkomíšního moku při nesprávném provedení vpichu. Dále je to pokles krevního tlaku jako následek podání anestetik, problémy s močením vinou uvolněné svaloviny, svědění břicha a obličeje, třesavka, zvracení a nevolnost a v neposlední řadě také znecitlivění dolních končetin nebo problémy s hybností.
Čtěte také:
- Předčasný porod
- Manuál pro otce u porodu aneb Strach nemá jen ona
- Podpora rané vazby po porodu císařským řezem
Jak se rozhodnout?
Epidurální analgezie je jen jednou z metod mírnění či tlumení bolesti při porodu. Předtím než se žena rozhodne pro tuto možnost, měla by být seznámena se všemi jejími riziky a případnými následky. Příčinou silné bolesti u porodu může být někdy nikoliv porod samotný, ale strach, který ženě nedovoluje se uvolnit a přizpůsobit se kontrakcím.
Dobrá příprava na porod, volba podporujícího doprovodu k porodu a také podpora mateřských kompetencí rodící ženy je tou nejlepší prevencí strachu a nezvladatelné bolesti u porodu. Epidurální analgezie by pak neměla být metodou první volby, ale měla by být podávána především v lékařsky indikovaných případech a vždy po řádném poučení rodící ženy porodníkem a anesteziologem.
Jaké jsou zkušenosti našich čtenářek?
Aneta, 28 let: „Od začátku těhotenství jsem byla přesvědčená, že chci epidurál. Mám totiž snížený práh bolesti a strašně jsem se bála. Všechno jsme stihli, porod proběhl podle mých představ, cítila jsem jen silný tlak, ale bolesti vůbec. U druhého porodu budu postupovat úplně stejně.“
Tereza, 30 let: „Epidurál jsem chtěla, ale nestihla jsem přijet do porodnice tak, aby mi ho mohli aplikovat. Porod už byl příliš rozjetý. Naštěstí trval krátce, bolesti jsem zvládla i bez něj.“
Kateřina, 32 let: „Mám termín za měsíc. Kamarádka měla po epidurálu silné bolesti hlavy, trnutí šíje, mám trochu strach. Asi to zkusím bez něj, absolvovala jsem předporodní kurz, beru si k porodu manžela a dulu. Máme připravené aromatické oleje na masáže, snad to zvládnu.“