Vaginální vyšetření v těhotenství a při porodu

Péče o těhotnou ženu zahrnuje různá vyšetření. Patří mezi ně i vnitřní vaginální vyšetření. Provádí se v rámci těhotenské poradny. V čem je důležité a jaká jsou jeho možná rizika?

shutterstock_1518930590-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Stanovení cervix skóre

Vaginální vyšetření v těhotenství je důležíté také pro stanovení tzv. Cervix skóre (CS). Signalizuje připravenost děložního čípku k porodu. Lékaři pro jeho stanovení sledují 5 parametrů:

  • Naléhající část plodu: vztah naléhající části dítěte k pánevnímu vchodu. Většinou naléhá hlavičkou.
  • Dilatace: roztažení čípku, tedy nakolik je čípek otevřen. Maximální otevření čípku je 10 cm.
  • Konzistence: zralost čípku a jeho tuhost. Na počátku je děložní čípek tuhý asi jako špička nosu, postupně se změkčuje, až je přibližně jako ušní lalůček a na konci je měkký jako rty.
  • Zkrácení: délka čípku. Spolu s dilatací a změkčováním se děložní čípek zkracuje.
  • Postavení: směr čípku. Děložní čípek se pohybuje ze zadního do předního postavení.

Ke každému z uvedených parametrů je při vyšetření přiřazena bodová hodnota 0 – 2 body a jejich součtem je Cervix skóre. Celková hodnota CS se pohybuje mezi CS 0 až CS 10, což představuje rozmezí od zcela fyziologického nálezu až k porodním cestám připraveným k porodu. Pro různá období těhotenství existuji kritické hodnoty CS, jejichž překročení může (ale nemusí) být jedním z prvních známek hrozícího předčasného porodu.

Proč vaginální vyšetření

Vaginální vyšetření může poskytnout důležité informace o průběhu těhotenství. Lze díky němu objevit některé anomálie, jako například předčasné otevírání a zkrácení děložního čípku spojené s rizikem předčasného porodu.

Vnitřní vyšetření může naznačit, jak se těhotenství vyvíjí, a uklidnit a povzbudit ženu, že se porod již blíží. Současně pro některé ženy (a jejich lékaře) přináší pocit jistoty, že těhotenství probíhá normálně.

Vaginální vyšetření může v závěru těhotenství rovněž stimulovat děložní hrdlo a napomoci indukci (vyvolání) porodu.

Některé nevýhody vaginálního vyšetření

Hodnocení stavu děložního čípku není samo o sobě přesnou metodou ke zjištění počátku (a průběhu) porodu. Samotná hodnota Cervix skóre nemusí vůbec vypovídat o tom, kdy porod nastane.

  • Některé ženy mohou mít po celé týdny pokročilý nález na děložním čípku, ale k porodu se přitom nechytají.
  • Jindy se naopak může stát, že žena, která ještě chvíli před porodem měla čípek tuhý a uzavřený, porodí velmi rychle. Posouzení stavu děložního čípku tedy může vyvolat zcela nereálné očekávání o tom, kdy nastane porod.

V samotném průběhu porodu může informace o stavu děložního čípku ženu demotivovat a psychicky oslabit, zejména pokud na základě této informace nabude dojmu, že porod neprobíhá dostatečně rychle a že jeho konec je v nedohlednu.

Vaginální vyšetření v těhotenství a v průběhu porodu je často ženám velmi nepříjemné, některé ho prožívají jako bolestivé, mohou po něm dokonce špinit či krvácet. Pro značnou část žen je vaginální vyšetření spojené s pocity studu a narušení intimity.

Stejně jako každá jiná intervence do porodu může vaginální vyšetření narušit průběh normálního porodu.

Čtěte také:

Jsou nějaká rizika spojená s vaginálním vyšetřením?

Přes použití sterilních rukavic a potřebou opatrnost, zvyšuje každé vaginální vyšetření v těhotenství a v průběhu porodu riziko infekce. Bakterie, které se běžně nacházejí v pochvě, jsou totiž při vnitřním vyšetření tlačeny nahoru k děložnímu čípku. Riziko infekce se zvyšuje v případě prasklých plodových obalů, protože pak tato infekce ohrožuje i dítě.

Vaginální vyšetření může také zvýšit riziko neúmyslného protržení plodových obalů a také se může stát záminkou k provedení manuálního uvolnění dolní části plodových obalů naléhajících na pánevní vchod, tzv. Hamiltonovu hmatu, který se někdy používá k indukci porodu. To je opět zákrok, který má nejen možné výhody, ale i potenciální rizika, a rozhodně by neměl být proveden bez informovaného souhlasu ženy.

Vaginální vyšetření může také předčasně stimulovat děložní čípek a přispět k vyvolání porodu.

Pro a proti konzultujte s porodníkem či gynekologem

Jako každý zákrok v těhotenství a při porodu má i vaginální vyšetření svoje opodstatnění a jsou situace, kdy může být dobrou pomůckou v hodnocení průběhu a vývoje těhotenství. Jako každý zákrok má ovšem i vaginální vyšetření svoje rizika a nevýhody.

Proto by těhotná žena měla ve spolupráci se svým gynekologem, porodníkem či porodní asistentkou vždy hledat odpověď na otázku, zda je toto vyšetření v daném případě nezbytné a zda k němu existují nějaké alternativy.

V každém případě by si měla být žena vědoma toho, že toto vyšetření může kdykoliv během těhotenství i porodu odmítnout a že jeho vykonání je možné pouze s jejím souhlasem.

Vše o péči o těhotnou ženu

Vaginální vyšetření jsou pouze částí péče, která je těhotné ženě během těhotenství věnována. Poslechněte si, jaká další vyšetření vás čekají.

4.1.2023 1:28 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán na základě konzultací s gynekology a porodníky.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist