Souvisí ADHD se stravou? Jak působí cukry a éčka?

ADHD je nemoc, kterou charakterizuje porucha pozornosti, zvýšená impulsivita a hyperaktivita. Působí negativně na život postiženého dítěte, což je zvlášť důležité pro jeho vzdělávání a později i pro výběr povolání. Jelikož se hyperaktivita s poruchou pozornosti neumí léčit, je třeba alespoň zmírnit příznaky.

Dítě se již s ADHD narodí. Zpravidla se dědí po meči, tzn. že postihuje nejčastěji chlapce. Může vzniknout již v těhotenství nebo při porodu. Velký vliv má i nevhodné životní prostředí či kouření matky v těhotenství.

Dle některých výzkumů bylo zjištěno, že spouštěči hyperaktivního chování můžou být barviva, kravské mléko, čokoláda či citrusové plody. Oficiálně medicína neuvedla spojitost mezi složením stravy a alergiemi či duševními poruchami, nicméně rodiče dětí s ADHD mají velmi dobré zkušenosti s úpravou jídelníčku.

Jak tedy zjistit spouštěč?

Ideální je vyloučit určitý alergen z jídelníčku, a pokud dojde ke zlepšení, tak jej opět zařadit. Tímto se ujistíte, že ke zlepšení došlo opravdu po vyloučení tohoto alergenu. Takto se postupně vyzkouší všechny ostatní složky stravy a vytvoří se stravovací protokol. V mnoha případech po zavedení stravovacího protokolu došlo ke zmírnění až minimalizaci výskytu projevů.

Za co může cukr?

Jste nabití energií? Nebo naopak skleslí, unavení a podráždění? Za vše může cukr. Jedno pravidlo je jisté, čím výše stoupne hladina cukru v krvi po jídle, o to hlouběji potom klesne. Jedná se o hypoglykémii, která má mnoho podobných příznaků jako hyperaktivita či nepozornost.

Vědeckým výzkumem však nebylo prokázáno, že by příjem cukru ovlivňoval symptomy pacienty s ADHD. Rozkolísaná hladina krevního cukru způsobená nepravidelnou stravou a nevhodným složením jednotlivých jídel způsobuje únavu a poruchy soustředění u nás všech. Proto je lepší volit přírodní cukry a dbát na vyváženou stravu.

Občas se u dětí s diagnostikou hyperkinetické poruchy po vysazení přeslazených jídel a nápojů zjistí, že jejich nepozornost klesla v přímé úměrnosti s poklesem příjmu cukru, což potvrzuje maminka malého Pavlíka. „Poté, co jsem Pavlíkovi zakázala všechny sladkosti, velmi se zlepšilo jeho chování a lépe se soustředí na zadané úkoly. Naštěstí to vidí i moji rodiče a dětem již nekupují bonbóny, ale raději ovoce“.

Konzervanty a umělá barviva jsou velký problém

Dnes po všech výzkumech je zřejmé, že konzervanty a umělá barviva ovlivňují chování nás všech, ne jen dětí a pacientů s ADHD. Prokazatelně jako nejhorší konzervant byl zjištěn benzoan sodný, který zvýrazňuje obtíže spojené s hyperaktivitou.

V Austrálii provedli výzkum, kterého se zúčastnilo 800 dětí se znaky ADHD. Po vynechání těchto látek došlo ke zlepšení chování u 75% dětí, ovšem po navrácení konzervantů a umělých barviv do jídelníčku, se jim symptomy ADHD vrátily.

Evropská unie požaduje, aby potraviny obsahující konzervanty a umělá barviva, měly na obalu štítek s varováním, že tyto potraviny mohou mít nepříznivý vliv na chování a udržení pozornosti. V Americe vyžadují, aby na obalech výrobků byly uvedeny druhy umělých barviv a konzervačních látek.

Čtěte také:

Pomohou vitamíny a minerály

Děti s ADHD mají nižší hladinu zinku, hořčíku, vápníku a fosforu. Nedostatek železa působí kognitivní poruchy u všech, ne jen u ADHD. Přidání potravinových doplňků s obsahem zinku a železa vykazuje příznivé účinky.

Zkoumalo se i zvýšení dávek vitamínů B a C, ale zde nebyl zjištěn výrazný pozitivní dopad. Oproti tomu doplnění multivitaminů a minerálů prokázalo přesvědčivé zlepšení u pacientů s ADHD již po několika týdnech.

Nezbytné omega-3 mastné kyseliny

Děti s poruchou ADHD mají nižší hladinu omega-3 mastných kyselin než ostatní dětí a zdá se, že přidání potravinových doplňků s obsahem omega-3 mastných kyselin má také výborný vliv na jejich chování.

To potvrzuje i maminka malého Dominika. „Domča je velmi hyperaktivní, nemůžu ho ani na vteřinu spustit z očí. Jen se otočím a už mi uteče nebo něco shodí a rozbije a začne se vztekat a problém je tu. Po dodávání přípravku s omega-3 mastnými kyselinami je daleko lepší a pohodovější“.

Jaké zkušenosti s dětmi ADHD máte vy? Dodržujete správný jídelníček, či stále ještě hledáte správnou cestu?

11.1.2018 12:21 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist