Proč miminka škytají a jak je škytavky zbavit?

Vypadat sladce a roztomile mohou miminka i při škytání. Někdy se ale neubráníme otázce: „Je to normální?“ Zeptali jsme se na to pana doktora Martina Gregory.

skytavka-u-deti-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Odpověď zní ano. Novorozenecká škytavka je neškodná a je znamením růstu a vývoje dítěte. Stejně jako u dospělých je i u miminek škytavka způsobena křečovitými stahy bránice. A i když nikdo neví jistě, proč škytáme (nezdá se, že by škytání mělo nějaký zjevný užitečný účel), tyto křeče mohou být vyvolány mnoha způsoby.

Co škytavku vyvolává?

U novorozenců je nejčastějším důvodem škytavky hltání při jídle, kdy spolknou spoustu vzduchu. Žaludek se roztáhne, tlačí na bránici, což způsobuje křeč a vyvolá škytavku – proto se téměř vždy objevuje po nebo během krmení.

Kojenecká a dětská škytavka může být také důsledkem náhlých změn teploty v žaludku. Například, když dáte dítěti trochu studeného mléka a pak po několika minutách nějaké teplé jídlo. Někdy škytavku vyvolá dokonce jen změna prostředí – přechod z chladného do teplého a naopak.

Kromě spouštěčů souvisejících s jídlem může být viníkem gastroezofageální reflux. I ten je v kojeneckém věku běžný a většinou neznamená pro dítě problém. Když dítě nebo dokonce novorozenec trpí refluxem, částečně strávené jídlo a kyselé šťávy ze žaludku proudí zpět do jícnu, kde způsobují pálení a nepříjemné pocity.

Vzhledem k tomu, že jícen prochází bránicí, může dojít k podráždění a ke vzniku škytavky. Ale je důležité si uvědomit, že škytavka sama o sobě není známkou refluxu. Pokud ale vaše miminko neprospívá, je neklidné, plačtivé, často blinká nebo dokonce zvrací obloukem, měli byste se poradit s lékařem.

Jak často je škytání v pořádku?

Děti mohou mít škytavku vícekrát za den. U novorozence může škytavka trvat 10 minut nebo déle. Vypadá-li ale dítě šťastně a nezdá se být neklidné, není potřeba škytavku nějak řešit, sama odezní.

Fetální škytavka

Možná si vybavíte rytmické pohyby, které jste cítila, když jste své miminko ještě nosila v bříšku. Ano, miminko mělo škytavku. Fetální škytavka může trvat déle než 10 minut, a i když je pro maminku mnohdy nepříjemná, je to normální jev. Připomíná nám, že miminko roste a jeho centrální nervový systém se vyvíjí.

Zaregistrovat můžete škytání ve druhém a třetím trimestru, a když zafunguje správné načasování, můžete jej vidět i na ultrazvuku (jsou viditelné opakující se trhavé pohyby). Na druhou stranu si škytání u svého miminka v děloze všimnout také vůbec nemusíte, což je také naprosto normální.

Co způsobuje fetální škytavku?

Pravděpodobně polykání plodové plody. Také když miminko rozvíjí svůj sací reflex a nasává plodovou vodu, může být důsledkem škytání. Ve vzácných případech může být škytavka znamením, že se pupeční šňůra omotala kolem krku dítěte a omezuje průtok kyslíku. Proto pokud cítíte, že vaše děťátko škytá více než je obvyklé, kontrola u gynekologa je na místě.

Čtěte také:

Jak miminku pomoci zbavit se škytavky?

I když je škytavka téměř vždy neškodná, je normální, že jí chcete své děťátko zbavit. V první řadě se zaměřte na krmení svého dítka. Vysledujte, zda nezačíná škytat po jídle. Na vině může být překrmování a reflux. Zkuste miminko krmit po malých dávkách a častěji a nechte ho také častěji odříhnout. Pokud si během několika minut po jídle neodříhne, zkuste změnit pozici držení.

Ve vzpřímené poloze

Dítě je na hrudníku ve vzpřímené pozici s hlavou mírně přes vaše rameno. Jednou rukou ho podepřete pod zadečkem a přidržujte ve spodní části zad a druhou rukou ho po zádíčkách jemně hlaďte a poplácávejte.

Na klíně

Položte si miminko bříškem na klín – bříško by mělo mít na jednom vašem stehně a hlavičku na druhém. Ujistěte se, že má hlavičku otočenou na stranu. Potom ho jemně třete a hlaďte po zádech. Tato poloha pomáhá vytvářet jemný tlak na jeho bříško, který pomůže „vyhnat“ přebytečný vzduch ze žaludku.

V sedě

Posaďte si děťátko na klín tak, aby „sedělo“ vzpřímeně, ale pod určitým úhlem mírně nakloněné dopředu. Jednou rukou podpírejte jeho hrudník a krk (hlavu), aby nedocházelo k velkému tlačení na jeho krk a druhou rukou jemně hlaďte a třete jeho zádíčka.

Je-li dítě kojené:

  • Nechte ho odříhnout i během přendávání na druhý prs.
  • Pokud se zdá být hlavním problémem polykání vzduchu během kojení, ujistěte se, že miminko k prsu správně přikládáte, že se správně přisává (má v pusince nejen bradavku, ale i část dvorce).

Pokud je dítě krmené lahví:

  • Přestaňte s krmením v půlce lahvičky a nechte dítě odříhnout. Po 5–10 minutách krmení dokončete. Dokrmení, když je miminko uvolněné, může skutečně škytavku zarazit.

V každém případě byste měli děťátko držet ve vzpřímené poloze po dobu 20 až 30 minut po každém krmení.

Škytání u kojeného dítěte můžeme někdy zastavit tím, když ho na chvíli přiložíme k prsu, aby se krátce napilo a polklo mléko.

Co pro zahnání škytavky rozhodně nedělat?

Nikdy děťátko nelekejte a nikdy malé dítě nenuťte zadržovat dech. Toto sice do jisté míry zabírá, ale u dětí je tento způsob nebezpečný.

15.1.2024 6:00 | autor: Petra Frajová | zdroj: Článek byl konzultován s pediatrem MUDr. Martinem Gregorou, www.grada.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist