babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Porod > Přirozený porod > Přirozený porod v porodnici: Smysluplná alternativa k domácím porodům
Přirozený porod v porodnici: Smysluplná alternativa k domácím porodům
Cílem projektu Přirozený Porod v Porodnici (dále jen PPP) je přispět zásadním způsobem ke změně praxe v českých porodnicích a změně vnímání porodu od série lékařských zákroků zpět k přirozenému, individuálnímu procesu.
Porodnice, které se zapojí do projektu PPP, pomáhají šířit myšlenku, že v porodnici lze rodit přirozeně a přitom bezpečně, bez rutinních lékařských zásahů, s respektem k individuálním potřebám rodičky i novorozence. Záměrem projektu PPP je mimo jiné i snížení počtu domácích porodů.
„Díky vstřícnému přístupu vedení Nemocnice Jihlava a pracovníků gynekologicko-porodnického oddělení pod vedením primáře MUDr. Aleše Roztočila jsme dokázali, že uvedený koncept je životaschopný a v našich poměrech uskutečnitelný,“ stojí si za Přirozeným Porodem v Porodnici Adéla Stolaříková, výkonná ředitelka Babyweb.cz, z jehož dílny projekt vzešel.
Součástí projektu je hodnocení péče rodičkami v rámci Desatera PPP a statistika četnosti vybraných lékařských úkonů:
„Chtěli jsme, aby zpracování dat, tvorba dotazníků a hodnocení bylo vysoce profesionální. Projekt PPP realizujeme jako součást renomovaného výzkumu Kvalita očima pacientů (KOP), jehož řešitelem je Tomáš Raiter, který má se sběrem dat ve zdravotnických zařízeních a následným vyhodnocováním desetileté zkušenosti. Projekt PPP podporuje také Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky, vysvětluje Adéla Stolaříková.“
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Pilotní šetření projektu PPP probíhalo v jihlavské porodnici od července do září 2012 a testovány byly dvě oblasti
1) Spokojenost rodiček v souvislosti s dodržování Desatera PPP, ke kterému se porodnice zavázala a které vzniklo v návaznosti na doporučení WHO a dalších mezinárodních iniciativ ve spolupráci s jihlavskou porodnicí a dalšími odborníky.
2) Hodnocení frekvence u pěti vybraných lékařských úkonů, které jsou v českém porodnictví nadměrně a často rutinně indikovány.**
Přestože jihlavská porodnice v úvodním tříměsíčním pilotním sledování jen o vlásek standardy PPP nesplnila, z přiložených grafů je patrné, že kvalita porodní péče je zde v mnoha ohledech vysoko nad průměrem ČR.
Dle tvrdých dat čerpaných z nemocničního informačního systému je zde naprostá většina fyziologických porodů vedena porodními asistentkami a podání oxytocinu (z důvodu urychlení porodu) během první a druhé doby porodní se pohybuje na hranici 12 %. Přitom celorepublikový průměr za rok 2011 dosahuje až 89 % a potvrzuje, že většině rodiček jsou během porodu podávány léky, nejčastěji oxytocin, hormon, který posiluje činnost děložního svalstva.
Jihlavské rodičky uváděly informovanost se všemi lékařskými úkony v průběhu porodu v 89 % a zhruba 65 % respondentek uvedlo, že nebyly bezprostředně po porodu odděleny od svého dítěte. To ostře kontrastuje s faktem, že 63 % z 6500 českých rodiček, zapojených do průzkumu Babymonitor uvedlo, že zdravotníky nebyla bezprostředně po porodu (v průběhu 1. hodiny) podpořena raná vazba.
Objektivní statistiky z českých porodnic jsou alarmující
Zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje v konkrétním zdravotnickém zařízení provedení epiziotomie (nástřihu hráze) v poměru 10 % z celkového počtu porodů*, ve Švédsku, Holandsku a ve Velké Británii se hodnoty pohybují pod hranicí 10 %, v České republice je míra provádění tohoto zákroku 35 %.**
U často diskutovaného počtu císařských řezů, kde doporučuje WHO maximální hranici 15 % ze všech porodů*, se nárůst tohoto zákroku nevyhnul ani ČR. Zatímco v roce 2009 jsme drželi počet sekcí kolem 20 %, podle primáře MUDr. Aleše Roztočila dnes přijde na svět císařským řezem v Česku každé čtvrté dítě (24 %**) a dodává možný důvod:
„Na loňské Evropské konferenci perinatální medicíny konané v Paříži zaznělo, že takřka třetina sekcí je způsobena nadměrnou a zbytečnou aktivitou porodníků.“
Čtěte také:
PPP zvyšuje standard porodní péče v Česku
PPP je promyšlený a ucelený systém, jehož ambicí je plošné zlepšení porodní péče v ČR. Primárně se zaměřuje na problematiku normálního, fyziologického porodu, ale jeho cílem je také snižování počtu císařských řezů. Adéla Stolaříková z Babyweb.cz doplňuje:
„Se zvyšující se zdravotní gramotností, přebírání odpovědnosti za svůj zdravotní stav a nástupem trendu zdravého životního stylu lze předpokládat, že poptávka Češek po přirozeném porodu dále poroste. Proč jim ho nedopřát v prostředí porodnice, kde v případě, že se porod z nějakého důvodu zkomplikuje, je možný rychlý lékařský zásah a po ruce je potřebné vybavení?“
Pilotní šetření ukázalo, že nastavená kritéria pro změnu pojetí porodů v Česku jsou dosažitelná. Jejich prosazení však více než na čemkoli jiném závisí na vůli a ochotě lékařů, vrátit v bezpečném prostředí porodnic odpovědnost za vedení a způsob porodu zpět ženám – rodičkám a porodním asistentkám.
Stáhněte si dokumenty: Informace o podmínkách účasti v projektu
Zdroje:
*Péče v průběhu normálního porodu: praktická příručka, Zpráva technické pracovní skupiny, Světová zdravotnická organizace, Ženeva, Odbor reprodukčního zdraví a výzkumu.
**ÚZIS ČR, Zpráva o rodičce 2011.