Pozor, vyletí ptáček! Focení dítěte chce trpělivost

Když se narodí miminko, můžou se všichni kolem něj doslova ufotit. Rodiče zaznamenávají každý vývojový krůček, každou sebemenší událost v jeho životě. Přehršle více či méně kvalitních fotek k nim bude asi promlouvat vždycky, nezainteresovaného člověka však nepovedené rodinné fotografie moc nezajímají. Dobrá fotka však osloví každého. Jak tedy fotit malé děti? V tom dokáže poradit profesionální fotografka specializovaná na rodinné snímky.

1. Vybereme známé prostředí

Nemá cenu si zvolit nějaké extravagantní prostředí k focení dítěte. Naopak, čím mu bude bližší, tím se v něm bude cítit víc doma a uvolněně. Takže se nabízí byt, případně zahrada či park, na který je zvyklé. „Nezáleží na tom, které z míst vybereme, jen se v něm dítě musí cítit dobře,“ říká fotografka Marine Poronová.

2. Zvolíme správný moment

Nejměkčí světlo je začátkem dopoledne a pak koncem odpoledne. Ovšem rodiče by si měli vybrat hlavně okamžik, kdy je dítě dobře naladěné, to už jistě vysledují sami. Obyčejně to bývá po jídle, to je klidnější, naopak vpodvečer po celodenních zážitcích bývají ti nejmenší rozmrzelí a je s nimi těžké pořízení.

3. Navodíme příjemnou atmosféru

Při focení dítěte by neměli asistovat jiní lidé, dokonce i druhý z rodičů může být rušivý. Taky není dobře „tlačit na pilu“, tedy nutit dítě, aby se nechalo fotit, když se mu zrovna nechce, anebo mu nevyhovuje místo, které se nám tak zalíbilo.

4. Usmíváme se sami

„Hezky se na mě usměj,“ žádají rodiče po dítěti, ale ono to zpravidla nefunguje. Marine Poronová je od těchto pobídek odrazuje, mohou být kontraproduktivní a výraz dítěte křečovitý. Doporučuje fotografujícímu, aby se na dítě sám usmíval. Tak do dvou tří let děti rády napodobují, takže možná se povede tímto trikem jim vyloudit na tváři úsměv.

5. Přirozenost ctíme především

Na focení nenavlékáme děti do nějakých oblečků, v nichž se necítí dobře a jejich výraz to hned prozradí. Taky se nesnažíme aranžovat efektní scény. Miminka v květináčích nebo mezi koťaty, které kolují po Internetu, jsou zpravidla výtvorem z Photoshopu. Děti bychom neměli nutit do situací, které by nám samým byly proti srsti.

6. Focení jako zábava

Mazlení, lechtání, zpívání, drobné hry i žertíky, vše, co dokáže dítě uvolnit a rozveselit, je vítané. Příjemná a uvolněná atmosféra slibuje bezprostřední momentky.

7. Nejmenší položíme na záda

Miminka, která ještě nedokážou sedět, je nejlepší fotit, když leží na zádech na bezpečném místě, třeba na velké posteli obložené polštáři. Dovolí jim to volně pohybovat rukama a nohama, což je baví a je to další krok k tomu, jak udělat hezkou a bezprostřední fotku.

8. Aranžované záběry nejlépe ve spaní

Pokud mají rodiče svou představu o kompozici snímku, na níž by miminko nejspíš nespolupracovalo, je lepší si počkat, až tvrdě usne. Pak se mu dá například vložit do náručí medvídek nebo položit po boku plyšák a můžeme fotit. Scénu bychom měli „odstrojit“, než se miminko probudí.

9. Pokud možno přirozené světlo

Přirozené světlo je měkčí a „lichotivější“ než umělé. V interiéru je ideální fotit kousek od okna přistíněného záclonou. Venku je nejlepší najít pro dítě místo ve stínu pod stromem a mít slunce v zádech.

10. Z očí do očí

„Nejlépe se mi osvědčil přímý úhel, tedy při focení být přímo proti dítěti, dívat se mu do očí. Dítě se takto cítí bezpečně a mně se s ním lépe komunikuje,“ říká Marine Poronová. Někdy to znamená pro fotografa trochu krkolomnou pozici, sednout si na bobek nebo se vedle dítěte natáhnout. Pokud leží v postýlce, stoupneme si přímo nad něj.

Čtěte také:

11. Bleskem raději ne

Při focení bleskem fotku pokazí efekt červených očí, případně může dítě mrknout nebo oči zavřít zcela. Ty nejmenší může zablesknutí vylekat.

12. Pohrajeme si se vzdáleností

Jednoznačně se nedá doporučit ideální vzdálenost mezi fotografem a dítětem, záleží na okolnostech, kompozici snímku, předmětech v okolí. Nejlepší je vyzkoušet víc variant vzdáleností a vybrat tu nejlepší. Při focení se smartphonem se nedoporučuje nastavit zoom, protože fotka pak není kvalitní. U klasického fotoaparátu tomu nic nebrání, naopak detail bývá zajímavý.

13. Zaostřit na dítě?

Pokud chceme, aby dítě bylo ústředním motivem naší fotky, tak na ně zaostříme. Musíme počítat s tím, že okolí pak bude rozostřené. Je potřeba se rozhodnout, co chceme. Těžko se nám podaří mít na fotce stejně ostré dítě i jeho okolí.

14. Portrét na jednobarevném pozadí

Na portrétu by měl vyniknout jeho objekt, tedy dítě. Zapomeneme na efektní pozadí, volíme ho jednobarevné, světlé či tmavé.

15. Jednoduché oblečení je nejlepší

Fotíme dítě, ne jeho šaty, a tak je lepší navléci ho do co nejjednoduššího, nejpohodlnějšího, nejlépe jednobarevného oblečení. Malý vzoreček v jiné barvě je ještě v normě, neruší.

16. Kvalitnější je fotit na manuál

I když jsme zvyklí fotit na automat, v tomto případě se vyplatí přepnout na manuál, radí fotografka. Fotky jsou lépe prokreslené.

17. Nezatracujeme mobil

I s kvalitním fotoaparátem v telefonu se dá udělat hezká fotka, Hlavně je tu výhoda, že telefon máme zpravidla neustále u sebe.

18. Třídíme pravidelně a bez sentimentu

Pro lepší přehled je užitečné třídit fotky tak jednou týdně. Vyplatí se vytvořit si tři složky: na vyhození, na uchování, na vytištění. Až dítě povyroste, určitě si s rodiči rádo prohlídne své fotografie. Ani fotoalba ještě nepatří do starého železa, někdy poslouží líp než obrazovka.

19. Povedená fotka z porodnice

Pokud to jde, zhasneme světlo, zejména zářivky, jeden z rodičů se s dítětem v náručí postaví co nejblíže k oknu kvůli světlu. Ostříme na partie, které vypovídají o tomto důležitém momentu – na identifikační náramek, ručičky nebo nožičky. Mnohdy se ale vyplatí si počkat na dobrou fotku až do domácího, přívětivějšího prostředí a tam si s ní vyhrát.

18.4.2017 12:51 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist