babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Výbava pro miminko > Nosítka > Dětská nosítka: noste své dítě u srdce
Dětská nosítka: noste své dítě u srdce
Způsobů, jak přepravovat miminko, je celá řada. Někdo upřednostňuje kočárek na dlouhé, klidné procházky. Kdo dítě přepravuje na větší vzdálenosti, nedá dopustit na dětské autosedačky. Je zde ale ještě další způsob, na který někteří rodiče přísahají. Způsob, který umocňuje blízkost a ochranu. Dětská nosítka.
Dětská nosítka se svým principem vlastně vracejí ke kořenům. Miminko je upoutáno k tělu, vnímá tlukot srdce, příliv a odliv dechu, rezonanci hlasu. Nosítka navíc rodiči umožňují mít obě ruce volné, což je velmi praktické, můžete se snadno pohybovat, provádět každodenní úkony a přitom se nestrachovat o své miminko, které takto máte stále u sebe.
Odborníci se shodují v tom, že dětská nosítka mohou snadno uklidnit úzkostlivé, plačtivé dítě, u matky pomáhají snižovat riziko poporodní deprese a celkově podporují emocionální propojení mezi matkou a dítětem. Doporučuje se tak nosit dítě hned po narození.
Samozřejmě, výhody dětských nosítek opěvují i tatínkové. Dávají jim možnost strávit poklidný čas se svým dítětem a zároveň si udělat čas i sami na sebe. „Dal jsem svého synka do šátku, on se ke mně přitulil a v okamžiku usnul, já jsem mezitím seděl u svého stolu a pracoval,“ popisuje svou zkušenost tatínek David.
Nespornou výhodou nosítek je, že jsou velmi skladná, dají se složit do úhledného balíčku, který s přehledem umístíte do auta nebo kamkoliv, kde nebude překážet.
Dětská nosítka a jak se od sebe liší
Obecně rozlišujeme několik druhů nosítek. První typ se skládá ze dvou ramenních popruhů, které mezi sebou drží látkové sedátko. Miminko je v takovém nosítku velice blízko vaší hrudi, s tváří otočenou směrem k vašemu tělu. Taková poloha je velice vhodná pro nově narozená miminka. Výhodou je, že takovéto nosítko se dá velice pohodlně nosit i na zádech, jako batůžek. Tuto polohu využijete zejména ve chvíli, kdy bude vaše dítě o nějaké to kilo těžší.
Druhému typu se říká „klokanka“. Je to široký pás látky, který se upevňuje přes jedno rameno a je veden přes trup rodiče směrem k pasu. Některé klokanky jsou vyztužené, některé nikoliv, záleží na vašich preferencích. Někteří odborníci používání klokanek vůbec nedoporučují, oblíbenost se jim nicméně upřít nedá.
Šátek nebo závěs je dalším způsobem, jak nosit miminko u těla. Jedná se o široký pruh látky, který se obtáčí kolem těla a upevňuje přes obě ramena. Oblíbenost šátků spočívá v jejich variabilitě. Uvázat se dají hned na několik způsobů. Opět jsou vhodné pro velmi malé děti, jejichž váha nepotřebuje až tak velkou podporu.
Nosítka můžete zakoupit v obchodě Špuntík
Zdravé nošení
Existují obavy, že nosítka, zvláště šátky, poškodí dětskou páteř. Pohled na ohnutá dětská záda v nás vyvolává pocit, že problémy s páteří jsou nevyhnutelné. Odborníci se skutečně shodují, že nošení v šátku je vhodné pouze pro zdravé děti a rozhodně se nedoporučuje pro děti s nižším svalovým tonusem. Poloha v šátku je zvláště pro malé dítě příjemná, neboť simuluje polohu plodu. Jenže dítě se musí dále vyvíjet a pro vývoj je optimální pevná plocha s mnoha podměty, které ho stimulují k aktivnímu pohybu. Právě pevná opora šátku chybí. I v tomto případě všeho moc škodí, pokud šátek využijete ke krátkému přenosu dítěte, nemusíte se ničeho obávat.
Podle Mezinárodního institutu dysplazie kyčelního kloubu (IHDI) mohou některé druhy nosítek ohrožovat zdravý vývoj kyčlí dítěte. „Taková nosítka mohou kyčle umístit do nezdravé polohy, což se projeví zejména při dlouhodobém používání. Zařízení, která drží nožičky dítěte v nezdravé poloze, by měla být považována za riziko, které může vést k abnormálnímu vývoji kyčlí. Nosítko tak musí odpovídat především velikosti dítěte.“
Šátkování malých dětí je doporučováno zejména z následujících důvodů: při nošení dítě vidí své okolí, a tak mozek dostává více podnětů ke svému vývoji. Díky pohybům matky jsou stimulovány orgány pohybu a rovnováhy. Změna těžiště vyvolá reflexní činnost nervů a svalů. A konečně – tělesný a oční kontakt s rodičem vyvolává u dítěte pocit bezpečí, což je hlavní argument dětských psychologů. Někteří dokonce tvrdí, že u nošených dětí se téměř nevyskytuje hyperaktivita. A jedním dechem dodávají: Všeho s mírou, je jedno, zda se s dítětem dotýkáme ve stoje, vsedě, nebo vleže.
Správná poloha nožiček při nošení v nosítku
Špatně: Správně:
Správná poloha miminka při nošení v šátku
Špatně: Správně:
Kupujeme nosítko – na co si dát pozor
Pokud se rozhodnete pořídit dětské nosítko, dbejte na tyto záležitosti:
- typ: Druhů je celá řada. Nejlepší je vyzkoušet nosítko přímo na svém těle a pamatovat, pro jak staré a velké dítě bude sloužit.
- univerzálnost: Existují nosítka, která mohou dítě provázet od narození až třeba do tří let. Jsou tedy navržena tak, aby rostla dítětem. Záleží jen na rodiči, jak dlouho chce dítě v nosítku přenášet.
- pohodlí pro rodiče: Široké, dobře padnoucí popruhy a konstrukce, ve které se váha dítěte dobře rozloží a zajistí, že nosiče nebudou trápit bolavá ramena, krk, šíje ani záda. Pokud se o nosítko dělí oba rodiče, mělo by sedět oběma. V dnešní době nosítka disponují celou řadou nastavitelných popruhů, a tak není problém je přizpůsobit jak menší, tak mohutnější postavě.
- pohodlí pro dítě: Je třeba dbát na dostatečný prostor pro nožičky dítěte, vyzkoušet opěrku hlavy – protože malé dítě ještě samo neudrží hlavičku vzpřímeně, přední část nosítka poskytuje řádnou oporu. Ta bude využita i ve chvíli, kdy vaše dítě usne. Tkanina nosítka by měla být měkká a prodyšná, aby se miminko nepřehřívalo.
- bezpečí: Před a při použití je nutné se vždy ujistit, že popruhy bezpečně udrží dítě v požadované poloze a všechny přezky a patentky jsou odolné a v dobrém stavu.
- snadnost použití: S nosítkem by mělo jít snadno operovat. Všechny popruhy a přezky by měly jít zapnout jednou rukou, aby druhá mohla přidržet dítě. Dostat miminko dovnitř a ven by měla bez problémů zvládnout jedna osoba.
- snadná údržba: Velkou výhodou je, když v případě zašpinění lze nosítko s klidným srdcem hodit do pračky.
Bezpečnost na prvním místě
Pokud se dítě narodilo předčasně, má nízkou porodní hmotnost či dýchací potíže, ale i u novorozenců, poraďte se se svým lékařem, jaký typ nošení a nosítka je pro vás nejlepší.
Nosíte-li miminko v nosítku nebo šátku, často jej kontrolujte. Ujistěte se, že není v příliš stočené pozici, bradu nemá příliš blízko k hrudníku nebo nemá tvář přitisknutou k látce nebo k vašemu tělu, to by mohlo vést k udušení, které nastává během několika minut.
Důležité je, abyste dítěti viděli do tváře a ono vidělo do tváře vám. Tak se snadno ujistíte o jeho dostatečném pohodlí a pohodě.
Ilustrace: IHDI (International Hip Dysplasia Institute)