Porodní báby hráz nestříhaly…

Nástřih hráze při porodu (epiziotomie) nepřestává vyvolávat diskuze. Mnoho žen se mu brání, protože je to proti přírodě. Často se však neubrání, mnohdy jde totiž o bleskový zásah, při němž na žádné velké diskuze není čas.

Tři až čtyři centimetry, které porodník nastřihne v závěru druhé doby porodní, aby dítěti usnadnil cestu na svět tím, že rozšíří vaginální otvor, vyvolávají vlnu otázek. Je tento zásah skutečně nutný? Dá se mu zabránit a jak? A jaké může mít následky?

V mašinérii přetíženého zdravotního systému se na odpovědi na tyto i jiné otázky zpravidla nedostane. A tak si žena většinou volí mezi dvěma póly: Buď se zcela oddá do péče profesionálů a stává se jakýmsi objektem v jejich rukách, anebo si zuby nehty prosazuje svou a brání se proti všem zásahům, které jí připadají rutinní a nadbytečné. V obojím případě to nevede k psychické pohodě rodičky, která je tak důležitá. Kde chybí dostatek informací, tam nastupují představy a strach. A to se týká i epiziotomie.

Jako Baťa cvičky?

Nástřih hráze se týká především prvorodiček, ale ani u nich se neprovádí automaticky. Tedy aspoň neměl by se provádět. Žena by k němu měla dát souhlas a porodník by ho měl provést, pokud se porod nečekaně komplikuje a je ohroženo zdraví dítěte, což ale v dané chvíli dokáže posoudit jen on sám. Obrácená poloha, velké miminko, ale i malé a nezralé, defekty hráze, to všechno jsou důvody k epiziotomii. Ale třeba i to, pokud matka nedokáže během porodu řádně kontrolovat tlačení, nespolupracuje (a jsme zase u poučenosti, psychické pohody, porodu jako týmové práce). Lékař chce nástřihem předejít poranění pánevního dna. Odnést to může nejen hráz, ale i svěrač konečníku a v krajním případě i střevo. „Při spontánním prasknutí může být sešití poranění technicky náročnější na rozdíl od nástřihu, kde jsou plochy hladké a dají se dobře ošetřit,“ vysvětlují odborníci. Ovšem malá přirozená trhlina ve směru svalových vláken nebezpečná není a snadno se zacelí.

Rovně, doleva i doprava

Epiziotomie se provádí při prořezávání hlavičky, při vrcholu kontrakce, kdy je kůže nejvíc napnutá. Lékař může nastřihnout hráz různými způsoby: vertikálně, tedy od vagíny směrem ke konečníku, anebo šikmo, pod úhlem 30 až 45 stupňů od vertikály. Doleva nebo doprava, na to není žádné pravidlo, to záleží na něm. Epiziotomie by však měla být vždy co nejmenšího rozsahu. Pokud měla žena nastřiženou hráz při prvním porodu, u druhého to tak nemusí být. Pánevní dno je mnohem poddajnější. Někdy však může hrozit malá trhlinka u staré jizvy.

Jizvu patřičně hýčkáme

Žádný strach ze šití nastřiženého místa, proti bolesti vás chrání lokální anestezie. Samovstřebávací nit do dvou týdnů zmizí nebo bezbolestně vypadne. Komplikace samozřejmě mohu nastat jako u každé rány, která se hojí. Může to být infekce, jíž předcházíme důkladným mytím mýdlem po použití toalety. Hojivé masti na jizvu v tomto prostředí nezabírají a mohu být i kontraproduktivní. Důležitější je, aby jizva byla v suchu a mohl k ní co nejvíc vzduch. Některé maminky ji dokonce suší i fénem, aby se vyhnuly otírání ručníkem.

Závažnější komplikací je hematom způsobený nezastaveným nebo následným krvácením. V tomto případě je nutný lékařský zákrok. Také bolestivý pohlavní styk signalizuje, že něco není v pořádku. Při epiziotomii mohl být zasažený nerv, a to vyžaduje reoperaci dva nebo tři měsíce po porodu. Také příliš spěchat s pohlavním stykem není dobré, dokud jizva není řádně zahojená. Lékař vám dá zelenou zpravidla tak šest týdnů po porodu.

Čtěte také:

Masáží nic nezkazíme

Pak je tu ještě možnost se nástřihu vyhnout tím, že připravíme své tělo, konkrétně pánevní dno na to, aby optimálně spolupracovalo. Samozřejmě neposkytuje to stoprocentní záruku, že se epiziotomii vyhneme, ale proč nezkusit, co je v naší moci.

Jednou z možností je masáž hráze, kterou se doporučuje praktikovat osm až šest týdnů před porodem. Cílem je, aby tato oblast byla dostatečně pružná. Masírovat se dá i obyčejným rostlinným olejem dolní okraj pochvy do tvaru U, tedy roztahovat ho směrem ke konečníku. Asistence partnera je žádoucí už z toho důvodu, že překonat velké břicho a dostat se k cíli není zrovna snadné. Dalším pomocníkem jsou i cviky na posilování a uvolňování pánevního dna, ty jsou prospěšné po více stánkách.

Je balonek zázračný?

Některé ženy mohou vyzkoušet i anatomicky tvarovaný silikonový balonek s ruční pumpičkou. Balonek se zavede do pochvy a napumpuje se do něj vzduch. Při cvičeních postupně zvětšujeme jeho objem, až dosáhne rozměrů dětské hlavičky. Budoucí maminky, které tento aparát použily (doporučuje se od 38. týdne), s ním byly vesměs spokojené. Nejvíce výtek bylo proti ceně, prostě není to žádná láce. Pochvalují si ho nejen proto, že se vyhnuly nástřihu hráze, ale také jim pomohl představit si velikost hlavičky a pocítit, jaké to asi bude, až tudy bude miminku razit cestu ven. Představy a plány se ale často s realitou rozcházejí a i při důkladné a svědomité přípravě na porod může být nakonec všechno jinak. Ale to už tak v životě bývá a je třeba s tím počítat.

24.10.2016 1:00 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist