babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Předškolák > Vzdělání a zábava > Hry pro předškoláky > Podzimní klasika: pouštění draků
Podzimní klasika: pouštění draků
Draka asi pouštěl někdy v životě každý z nás, ale víte, jakou má tahle zábava historii? A umíte draka vyrobit? V článku naleznete i video s jednoduchým návodem.
První drak byl vyroben v Číně před dvěma tisíci lety. Legenda říká, že prvního draka vyrobil farmář tak, že vytvořil řetězec z bambusu, aby zabránil ztrátě klobouku v silném větru. Před první světovou válkou speciálně upravení armádní draci dokázali nést lidskou posádku. Jistý Brooke-Smith v roce 1905 vylétl na soustavě draků až do výšky 1048 metrů.
V Číně draky vypouštějí během náboženských slavností a má to symbolický význam. Číňani věřili, že drak poletující vysoko na nebi umožňuje kontakt s bohy a dokáže zahnat bouřky. Kromě toho jim také chránili políčka před ptáky. Když ještě neexistovala letadla, využívali se draci ve vojenství. Před první válkou je armáda používala třeba pro výzvědné služby. Používali se také v meteorologii.
Draci coby meteostanice
V roce 1749 připojil skotský meteorolog k papírovému drakovi teploměr, aby změřil teplotu v takových výškách, do jakých by se člověk nedostal. V roce 1752 Benjamin Franklin díky drakovi dokázal elektrický původ blesku. Zásadní roli sehráli i ve vývoji prvního letounu bratří Wrightů. Ne nadarmo se přelomu 19. a 20. století říkalo „zlatý věk draků“.
Dřív než existovaly první meteorologické družice, používali se ke sledování počasí draci. Říkalo se jim „meteorologičtí draci“. Létali do značných výšek, rekord padl 28. února 1898 v Miltonu (USA), kde drak na ocelovém lanku vystoupal do výšky 3200 metrů.
Draci pro zábavu
Dnes jsou draci hlavně pro zábavu a taky na sport. A jak létání funguje? Drak se ve vzduchu drží díky dynamickému vztlaku. Ten využívají i bezmotorová letadla, ale protože se pohybují, nepotřebují vítr. Draci jsou na jednom místě, takže se bez větru neobejdou.
Jednodušší typy draků slouží jako hračky pro zábavu. Člověk stojí na zemi a na lanku pouští draka po větru. Dřív je vyráběli rodiče pro své děti, dnes už je většinou všichni kupují. Na trhu je řada levných, ale přesto vychytaných modelů, které se dají řídit a dokáží i jednodušší akrobatické kousky. Na nejrůznějších drakiádách jde o to, jak technicky zvládáte let a jak esteticky u toho váš drak vypadá.
Jak svým dětem jednoduchého draka vyrobit, se můžete podívat ve videu.
Čtěte také:
- Kuličky: Cvrnkat můžete i doma do umělého důlku
- Skákání gumy: Dnešní děti už netuší, co to je
- Jak rozpohybovat své děti
Kde končí zábava a začíná sport?
Při jízdě za drakem neboli tzv. powerkitingem. Kiting znamená anglicky pouštět draka. U nás se tak nazývá několik disciplín, při kterých si lidé nechávají drakem táhnout na surfu, skateboardu nebo snowboardu.
Typy draků:
- české klasiky, jako je psaníčko, hvězda, diamant, většinou jsou to zkřížené proutky potažené papírem či plátnem a na tom je ocas s fáborky
- akrobatický drak připomíná rogalo a je velice sofistikovaný
- paraglidingový drak je tažný drak podobný paraglidingovému křídlu, hodí se na jízdu na surfu či snowboardovém prkně
- krabicový drak vypadá jako krabice, má komory
- čínský drak
K nám do Evropy se draci dostali na přelomu 16. a 17. století. Nejdřív byli v Anglii, Itálii a Nizozemí. Měli tvar šípu nebo kosočtverce. Nejoblíbenější kratochvílí bylo pouštění draků v přímořských oblastech.
Zdroj videa: youtube.com