Péče o dětskou nohu: vhodné boty, chůze naboso a pohyb

Všestrannou péčí o nohu a chodidla, zahrnující kosti, svaly, klouby, kůži a nehty, se zabývá obor zvaný podologie, a to jak u nohou zdravých, tak i nemocných. Do podologických poraden nezřídka přicházejí také rodiče s dětmi, u nichž se objeví tzv. šmajdání. Podrobnosti jsme probrali s podologickou poradkyní Janou Patlichovou, která na následujících řádcích odpovídá na hlavní otázky související se zdravým vývojem dětských nohou.

Proč jsou nohy tak důležité?
„Nohy mají na zdraví obrovský vliv, protože zdola se odchylka od fyziologického postavení promítá do celého těla. Pokud máme například zkrat jedné končetiny, není páteř v ose – dochází k posunu pánve a ke změnám na páteři. Od chodidel se zkrátka mnohé odvíjí. Když dítě tzv. šmajdá, tedy má vbočenou patní kost, reagují na to kotníky, následně kolena a kyčle.“

Jak vypadá podologická péče o dítě?
„Do podologické poradny většinou dítě přichází na doporučení ortopeda, který jej vyšetřil ve spodním prádle, provedl statické (klidové) i dynamické (nechal dítě projít) vyšetření nohou. Dítě tedy přichází již s instrukcemi, jakou má ortopedickou vadu.

V poradně nás dále zajímá, zda v rodinné anamnéze měl někdo stejné nebo podobné problémy s chodidly, ptáme se na rodiče, prarodiče, sourozence. Pak se provedou otisky – vytvoří se tenký film barvy na folii, na niž se pacient postaví. S rodiči probíráme, jak ortopedická vada vypadá, zajímá nás postavení patních kostí.

Na základě otisků se nechají zhotovit ortopedické vložky a rodiče instruujeme k výběru vhodných bot. Další věc je, že nohu je třeba posílit – posílit svaly a vazy, které klenby drží aktivně – a na to máme speciální cvičení. Rodičům také dáváme instrukce, jak se k noze chovat co nejlépe. Vhodné je, když do podologické poradny rodiče přinesou na ukázku boty, jež bude dítě v sezoně nosit, a zkonzultují jejich vhodnost s podologem.“

Důležitou pomůckou pro zlepšení vad nohou jsou ortopedické vložky. V čem spočívají jejich výhody?
„Konstrukce ortopedické vložky nám dává obrovskou škálu možností, sestavuje se jako stavebnice, individuálně podle každého otisku. Vložky se dělají na míru, to znamená, že se skládají podle ortopedické vady a změří se velikost dětského chodidla. Přidá se nadměrek, tj. zhruba 12 mm na šest měsíců. Tak jsou děti chráněny, aby nenosily malou (krátkou) obuv.“

Lze vložky použít do jakýchkoli bot?
„Rodičům komplexně vysvětlujeme, jak má vypadat zdravé dětské obutí, jak správně koupit obuv, v níž by děti nosily ortopedické vložky. Je dobré uvědomit si, že nošení ortopedických vložek je pouze pasivní terapie, pasivní zabezpečení, aby se noha dostala do fyziologického postavení, a že správná bota nám poskytuje oporu a ochranu nohy.“

Jak má vypadat zdravé obutí pro děti?
„Jak už bylo řečeno, má mít nadměrek, ideálně 12 mm na začátku sezony. Polovina toho rozměru je na to, aby se při chůzi prsty vůbec nedotýkaly vpředu boty, dalších 6 mm je pro růst nohy dítěte. Dětská bota by neměla být těžká, měla by být z přírodních materiálů a pružná, tzv. jít s nohou, což znamená, že při odvalu se zvedá pata a bota nebrání v pohybu.

Velice důležitý je opatek – ta část boty v patě, která vede vzhůru. Právě tato část obuvi by měla být pevná, protože poskytuje oporu kotníku. Je totiž velice časté, že dítě má vbočené postavení patní kosti, a pevná bota může ve spolupráci s ortopedickou vložkou udržet kotník ve správném postavení.

Při plochonoží, ale nejen při něm, je podstatné, aby kotník v botě držel ve správném postavení. Neméně důležitý je měkký došlap; chtěli bychom se přiblížit pocitu, kdy jdeme v lese po mechu a cítíme, jak mech pod námi pruží – tím šetříme nejen nohy a klouby, ale vlastně celé tělo.“

Je vhodné, aby děti chodily často bosky?
„V letním období je výborné vyloženě vyhledávat chůzi bosky v terénu tam, kde nehrozí riziko poranění – v písku, v trávě, po oblázcích… Nohy věčně uzavřené v botách totiž nedostávají dostatečné impulzy k tomu, aby se klenby správně vytvářely a aby svaly a vazy byly silné.

Doma mohou děti se zdravými chodidly chodit bosky nebo v protiskluzových ponožkách, ale pokud mají ploché nohy, je lépe, když chodí v sandálkách s vysokým a pevným opatkem s ortopedickými vložkami.“

Lze některý typ bot označit za nevhodný pro děti?
„Rodiče by měli vědět, že mají možnost ovlivnit dětskou nohu výběrem obuvi. V zimě děti nosí takzvané sněhule. Ale ty by děti měly obouvat jen na hodinu až dvě po zimních sportech. Rozhodně ne jako jedinou obuv na celou sezonu.

V létě zas neobouvejte dětem jako jedinou obuv dřeváčky, ty jsou příliš tvrdé na došlap. Do školky je lepší dát dětem sandálky na „suché zipy“. Již tříleté děti si je dokážou samostatně obout a zapnout. A v sandálkách se dětem nepotí nožky a nevytváříme příznivé prostředí pro různá kožní onemocnění (např. plísně).“

Jaké jsou důvody, proč nemají děti nohy v pořádku?
„Je mnoho vlivů, které působí na dětské nohy: Genetické civilizační a neposlední řadě nošení nesprávných bot. A také to, že děti v dnešní době málo chodí. Chůze je nejpřirozenější forma pohybu. Vhodná je také jízda na kole a plavání.

Dnes se málo chodí s dětmi na procházky, rodiče je často převážejí autem – do školek, škol, na kroužky, doma sedí u počítačů, televize… Svaly se pak nemají jak vyvíjet, nedostávají šanci. Důsledkem je například to, že i malé děti pak bolí klouby při velké zátěži, například na kroužku gymnastiky. Pokud dítě dělá sport typu volejbal, basketbal, je navíc nutné vybírat vhodnou sportovní obuv, aby se neničily klouby.“

Zanedbá-li se v dětství péče o nohy, hrozí v dospělosti nějaké problémy?
„Noha má výbornou paměť, a to, jak jsme s ní zacházeli v dětství, nám dá pocítit mnohdy až v dospělém věku. V dospělosti se může projevit, třeba když člověk jako dítě nosil malé boty, ale i malé ponožky, malé punčocháče. Osifikace nohy se totiž dokončuje kolem devátého roku věku a do té doby se dá hodně ovlivnit. Takže je určitě lepší řešit plochonoží, než mít později problémy a bolesti nohou.“

Co říci na závěr?
„Péče o nohu je jedna z věcí, kterou můžeme svému tělu vyjádřit vděčnost. Nohy nás nosí, a když přestaneme chodit, pak strádá i mysl. Péčí o nohy, cvičením a výběrem vhodné obuvi můžeme prodloužit dobu, kdy nohy budou správně fungovat a budou nás nosit.“


Jana Patlichová vede podologickou poradnu na pražské klinice Canadian Medical Care. Zároveň pracuje také jako laktační poradkyně a poskytuje poradenství v oblasti péče o novorozence

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist