babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Nemůžu otěhotnět > Cviky na podporu otěhotnění > Metoda Ludmily Mojžíšové aneb Metoda první volby
Metoda Ludmily Mojžíšové aneb Metoda první volby
Rehabilitační pracovnice Ludmila Mojžíšová dokázala nemožné: svalovým cvičením odstranila některé druhy funkční sterility žen. „Pouhým“ uvolněním svalové spazmy (stahů) v oblasti páteře a pánevního dna.
Stoupenci této metody z řad zdravotnických pracovníků ji prosazují jako „metodu první volby“. Nastanou-li potíže s otěhotněním, měla by se žena rozcvičit, srovnat si pánev, a pokud do roka až dvou neotěhotní, teprve potom by měla podstoupit hormonální a operativní vyšetření a léčbu. V praxi tomu bývá bohužel přesně naopak.
Metoda v praxi
Pokud se žena rozhodne pro tento typ léčby, musí nejdříve projít podrobným gynekologickým vyšetřením, kompletním interním vyšetřením a vyšetřením endokrinologickým, která určí, zda je vhodnou pacientkou pro uplatnění tohoto druhu léčby. Nezbytnou podmínkou je i potvrzení o fertilitě partnera.
Avšak rehabilitační léčbu mohou absolvovat nejen ženy, ale i muži, pro které má cvičení příznivé účinky na spermiogram.
Cviky podle Mojžíšové ovlivní nervosvalový aparát
Terapie funkční sterility podle Mojžíšové je založena na reflexním ovlivnění nervosvalového aparátu pánevního dna za použití pohybové léčby bederní páteře, křížové kosti, pánve, kostrče a svalů, které ovlivňují jejich vzájemnou polohu.
Cvičit musíte i doma
Samotná léčba zahrnuje několik návštěv u proškolené fyzioterapeutky a každodenní pravidelné domácí cvičení. Stažením svalů dna pánevního dochází ke snížení metabolismu v malé pánvi a tím vznikají problémy gynekologického rázu, od nepravidelného menstruačního cyklu přes bolestivou menstruaci až k absenci menstruace.
Kromě pravidelného mnohaměsíčního cvičení podstupuje pacientka během léčby opakovanou „mobilizaci“, tedy „zhybnění“ 1.–7. žebra, jsou-li v derotaci, mobilizuje se křížokyčlobederní skloubení a bederní páteř. Součástí mobilizace je vyšetření pánevního dna per rektum (tedy přes konečník).
Kdo byla Ludmila Mojžíšová? |
Ludmila Mojžíšová (1932–1992) pracovala jako zdravotní sestra a později asistentka na Fakultě tělesné výchovy a sportu. Zabývala se odstraňováním funkčních poruch pohybového aparátu a vyvinula pro to vlastní metodu. Tu zpočátku využívala u sportovců (jako zdravotník se zúčastnila i olympiády), ale posléze si všimla, že řadě jejích pacientek léčených pro pohybové obtíže se podařilo otěhotnět, i když se do té doby neúspěšně léčily pro neplodnost. Paní Mojžíšová proto navázala spolupráci s gynekologem prof. E. Čechem a společně metodu lépe ověřili. Byla známá svérázným způsobem komunikace a nedůvěrou k lékařům. Zemřela na rakovinu ve svých 59 letech. |
Univerzální lék
K dalším trápením, která lze cvičením a mobilizacemi dle Mojžíšové ovlivnit, patří například funkční vertebrogenní obtíže, skolióza u dětí mladších 15 let, artrózy kyčlí, opakované potraty, zácpa či pomočování u žen. Když se sestava s jemnými úpravami cvičí celou dobu těhotenství, usnadňuje porod a ovlivňuje jeho rychlý a zdárný průběh.
Stav pohybového aparátu a jeho kondice přímo souvisejí s vnitřními orgány a jejich správnou funkcí. Nejčastější příčinou bolestí pohybového aparátu je muskulární dysbalance, tedy svalová nerovnováha. Naše statické zatížení převážně v sedu nechává některé svaly v kontrakci trvale, jiné nepotřebuje vůbec. Zjednodušeně řečeno tato nerovnováha způsobuje posuny kostí, tedy blokády, které se hlásí bolestí.
Cvičit můžete začít i samy
Úspěšnost metody
Úspěšnost metody u žen (tedy počet otěhotnění) je 30–33 %. Pacientka se zbavuje těžkostí, jako jsou bolestivá menstruace, bolesti hlavy, bolesti páteře. Podle statistiky vykazuje pravidelné cvičení této metody 100% zlepšení při pomočování u žen, 70–80 % pacientů potvrzuje zlepšení při strukturálních vertebrogenních obtížích, 60% úspěšnost při řešení absence menstruačního krvácení.
Muži vykazují zlepšení o 37 % na poli oligospermie. Úspěšnost samozřejmě záleží na motivaci ženy/muže ke cvičení (jestli dokáže cvičit poctivě každý den), dále na patologii nálezu, věku a četnosti problémů…
Čtěte také:
- Jak zvýšit šance na otěhotnění
- Tipy pro muže i ženy na snadnou cestu za miminkem
- Víte, co je to vědomé početí?
Zadeček jako dvě mandle
„Dostanete devět cviků. Budete cvičit, abyste si zpevnily půlky. Za měsíc se přijdete ukázat a budete je mít každá jako mandle. Já vás to cvičení teď tady naučím a pak už se doma musíte snažit samy. Děti chcete vy, takže si pamatujte, že každá jste svého štěstí strůjce,“ říkávala budoucím maminkám ve své ordinaci Mojžíšová.
„Když budete poctivě cvičit, mohu vám slíbit jednak renesanci při styku, nebolavou menstruaci a po čase snad i těhotenství. A kdyby nic jiného, tak aspoň zpevněnou figuru a návrat sebevědomí, což pro ženskou taky není k zahození,“ dodávala.
V internetových diskuzích je možné najít řadu příspěvků týkajících se osobních zkušeností pisatelů s touto metodou. Za všechny jich několik vybíráme:
- Lajka: „Po roce cvičení jsem otěhotněla. Měla jsem doporučení z CAR a docházela na rehabilitační oddělení v Motole. Chce to ale opravdu naučit se cviky pod dozorem. Musela jsem absolvovat i dvě mobilizace.“
- Nancy: „Doporučovala bych určitě aspoň jednu návštěvu fyzioterapeuta, ono se podle knížky cvičí často špatně, když nevíš, jak na to, a pak to může být horší, než to bylo.“
- Lumcag: „Pokud bych nepodstoupila mobilizaci kostrče, nikdy bych neotěhotněla. Prošla jsem si toho dost, než se zjistila příčina. Měla jsem skřípnuté děložní úpony kostrčí.“
- Darsy: „Já jsem otěhotněla po půl roce cvičení Mojžíšové a jednou měsíčně jsem chodila ke specializované rehabilitační sestře na toto cvičení, která mi odblokovávala kostrč. Předtím dva roky nic…“
- Modřinka: „Cvičila jsem ji na neplodnost bez zjevné příčiny, předepsal mi ji gynekolog. Zpočátku to vypadá snadno, ale postupně cviky a četnost jejich opakování přibývaly a nakonec jsem cvičila každý den cca dvě hodiny. Bylo to opravdu velmi zatěžující. Je naprosto nezbytné mít dobrou cvičitelku, která tě nejen odblokuje, ale také naučí cviky dělat správně, správně u nich dýchat a psychicky namotivuje to vydržet, jinak je to promarněný čas. Byla jsem naprosto poctivá, vydržela a bylo z toho miminko – po předchozích pěti letech marného snažení a dvou letech lítání po doktorech. Takže za mě dřina, která měla výsledek.“