Letní pochoutky v těhotenství? Pozor na hygienu a čerstvost

Grilování na zahradě, piknik v parku, zmrzlina na promenádě. Léto nabízí svůdná kulinářská potěšení, kterým lze těžko odolat. Ale nepřítel nespí. Bakterie, paraziti, viry si s teplem moc dobře rozumějí.

letni-pochoutky-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Je 25 stupňů nad nulou. Za pouhých 20 minut se mikroby pomnoží na dvojnásobek. Jistě si dovedeme představit, kolik „potomků“ bude mít jedna jediná bakterie v salátě, který jsme si koupili v jedenáct dopoledne a večer se ho chystáme sníst. Přitom vypadal tak chutně. V létě se zkrátka máme na pozoru, a to už při nákupu potravin.

Hlídáme datum spotřeby

Při bloumání mezi regály v supermarketu bychom měli mít v hlavě potravinovou GPS. Vedla by nás od balených trvanlivých produktů přes pečivo k ovoci a zelenině a nakonec k čerstvému a mraženému zboží.

Těhotné ženy by si měly obzvlášť všímat data spotřeby a pro jistotu nekupovat nic, co „hoří“. S nákupem se poté snažíme dostat co nejdřív domů k chladničce. V rozpáleném kufru auta hrozí nebezpečí, že mikroby začnou „ožívat“ a pomnožovat se.

Do chladničky potraviny ukládáme dobře zabalené, případně v plastikovém boxu, nebo překryté potravinovou fólií, oddělené od sebe, aby se nemohly kontaminovat. Ani chlad totiž mikroorganismy nezabije, jen zamezí jejich množení. A tak do nejchladnější zóny umístíme nejrizikovější potraviny: maso, ryby, uzeniny.

Chladničku v létě tak dvakrát do měsíce odstavíme z provozu, vymyjeme ji nějakým antibakteriálním prostředkem a opláchneme octovou vodou.

Omýváme bez přestání

Před vařením si nejprve pořádně mýdlem umyjeme ruce a osušíme je do čistého ručníku nebo papírové utěrky. Stejně pečlivě omýváme pracovní desku, prkénka, nože mezi přípravou jednotlivých jídel. Zamezíme tak kontaminaci jedné potraviny druhou.

Domněnka, že vařením se bakterie zahubí, je zčásti mylná. Třeba vůbec nestačí „hodit“ na pánev steak z mletého masa, udělat ho rychle a zprudka. Mleté maso potřebuje teplotu 70 stupňů minimálně po dobu osmi minut, aby se zlikvidovaly škodlivé bakterie.

Pozor také na zbytky jídel, zvlášť těch, které se dostatečně nevařily. V chladničce by se měly uchovávat maximálně jeden den přikryté plastikovou fólií.

Čtěte také:

Nepřipravujeme nic do zásoby

Posedět a pojíst s přáteli na zahradě nebo jinde v přírodě je v létě víc než lákavé. Nikdo nikam nespěchá, vedou se nekonečné řeči. A jídlo rozložené na stole nebo na dece se zatím v teple kazí, aniž by si to přítomní uvědomili.

Značný počet případů potravinových otrav pochází právě z obdobných situací. Navíc je ohrožených víc lidí. Proto jídla, která servírujeme hostům na terase nebo pod jabloní, vyndáváme z chladničky co možná nejpozději, hlavně různé saláty, především majonézové, ale taky uzeniny.

Po jídle zbytky neprodleně uložíme do chladna, majonézy, která byla v teple, se radši zbavíme. Na piknik připravíme sendviče nejlépe až na místě z přinesených surovin, každému podle jeho chuti. Uzeniny volíme vakuově balené, na majonézové saláty nebo pomazánky radši zapomeneme, ovoce a zeleninu předem dobře omyjeme.

Na koupališti si zase dáme pozor na různé balené bagety nebo párky v rohlíku. Nikdy nevíme, kde a jak dlouho ležely. Taky lákavý kopeček zmrzliny nemusí být úplně bezpečný, lepší je balený nanuk.

I v restauraci nad výběrem jídel v létě přemýšlíme a volíme nejen podle chuti, ale i podle stupně rizikovosti potravin. Lákavá pochoutka může totiž mít neslavnou dohru.

Kde číhá nepřítel

Syrové potraviny živočišného původu mohu být zdrojem bakterie salmonely. Takže pozor na vejce, drůbež, mléčné produkty, ale i uzeniny.

Příznaky salmonelózy se projeví po 12 až 24 hodinách zvýšenou teplotou, průjmem, bolestmi břicha, zvracením. Těhotná žena by měla okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud by totiž horečka neustala, hrozí předčasné kontrakce.

Bakterie listeria monocytogenes, která vyvolává lysteriózu, číhá třeba v čerstvých sýrech, uzených rybách, v uzeninách, naklíčeném zrní atd. Zvlášť nebezpečné jsou měkké zrající sýry, třeba tvarůžky nebo Camembert. Těm by se těhotné ženy měly vyhýbat stejně jako potravinám určeným k přímé spotřebě, které jsou delší dobu skladované v chladírenském prostředí. Listerióza se projeví teplotou a bolestmi hlavy.

Těhotná žena by měla co nejdřív začít brát antibiotika. Bakterie by totiž mohla způsobit předčasný porod, potrat nebo zahubit zárodek.

Ovoce nebo zelenina, které se dostaly do půdy kontaminované exkrementy nakažených koček, nebo nedostatečně tepelně upravené maso jsou potraviny, jimiž se do našeho těla může dostat parazit Toxoplasma gondi, který způsobuje toxoplazmózu. Nebezpečná je proto, že může vážně poškodit plod. Záludná je i v tom, že se projevuje jako běžné virové onemocnění podobné chřipce. Proto je v případě jakéhokoliv podezření třeba zajít co nejdřív k lékaři.

 

22.5.2024 6:00 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: https://nelsonjameson.com/blog/post/summer-food-safety-for-moms-to-be, https://www.healthline.com/nutrition/11-foods-to-avoid-during-pregnancy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist