babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Porod > Komplikace při porodu > Komplikovaný porod
Komplikovaný porod
Je-li porod v pokročilejší fázi a císařský řez není možný, je nutné vybavit děťátko kleštěmi nebo použít vakumextraktor. Krvácení při porodu K závažnému krvácení může dojít u vcestného nebo předčasně se odlučujícího lůžka. Vcestné lůžko je překážkou při vstupu hlavičky do porodních cest. Krvácení zpravidla zesílí, když se objeví stahy při počínajícím porodu. U předčasně se odlučující placenty nemusí síla krvácení odpovídat […]
Je-li porod v pokročilejší fázi a císařský řez není možný, je nutné vybavit děťátko kleštěmi nebo použít vakumextraktor.
Krvácení při porodu
K závažnému krvácení může dojít u vcestného nebo předčasně se odlučujícího lůžka. Vcestné lůžko je překážkou při vstupu hlavičky do porodních cest. Krvácení zpravidla zesílí, když se objeví stahy při počínajícím porodu. U předčasně se odlučující placenty nemusí síla krvácení odpovídat závažnosti stavu. Mezi stěnou dělohy a placentou se hromadí krev, a proto může být hlavním příznakem bolest břicha při napínající se děloze. Silné krvácení u vcestného a předčasně se odlučujícího lůžka je důvodem k akutnímu ukončení těhotenství císařským řezem. Ohrožen je život matky i plodu. U plodu dochází k nedostatečnému zásobení kyslíkem. Žena je ohrožena velkou ztrátou krve a šokovým stavem.
Vstup do rubriky: Komplikovaný porod
Indukce porodu
Pokud ještě porodní cesty nejsou zralé k porodu, je nutné přistoupit k vyvolávání porodu (indukci), ještě předtím musí být tělo ženy na vyvolání porodu připraveno. K tomu slouží tzv. preindukce. Jednou z metod může být manuální odloupnutí dolního segmentu vaku blan, tedy Hamiltonův hmat. Tento zákrok vede k uvolnění hormonu prostaglandinu, který způsobuje nazrávání děložního hrdla. K preindukci se používá vaginální gel, tablety nebo tyčinky s obsahem prostaglandinu napomáhající zrání děložního hrdla. Samotného vyvolávání porodu, tedy vyvolání děložních kontrakcí, lze dosáhnout mechanickými metodami, jako jsou protržení vaku blan, podávání oxytocinu či prostaglandinů.
Předčasný porod
Nejčastější příčinou předčasného porodu je infekce (chlamydiové infekce, bakteriální vaginóza a další). Vyšší riziko dále hrozí u vícečetných těhotenství, kdy je děloha nadměrně napnutá, při větším množství plodové vody, vývojových vadách dělohy a nedostatečné funkci děložního hrdla. Mezi další příčiny, které mohou vést k předčasnému porodu, patří kouření, drogy, nepřiměřený pohlavní styk a psychická zátěž. Důležitá je porodnická anamnéza ženy. Pokud u ní předcházel předčasný porod, může se situace opakovat. Okamžitě po porodu je nutné zahájit adekvátní péči o kriticky nemocného novorozence. V případě porodu ve specializovaném neonatologickém centru jsou výsledky péče o novorozence výrazně lepší ve srovnání s výsledky péče při porodu mimo centrum a následným překladem dítěte.
Porod velkého novorozence
Vaginální porod velkého nebo dokonce obřího miminka je obtížnější než porod dítěte s průměrnou hmotností. Často porod postupuje zdlouhavě, může hrozit dystokie ramének (miminko se „zasekne“ raménky za stydkou kostí). Hrozí větší pravděpodobnost porodního poranění pochvy a hráze. Císařský řez je též zatížen možnými komplikacemi a jeho provedení je třeba pečlivě zvažovat.
Vstup do rubriky: Komplikovaný porod
Poloha plodu koncem pánevním
Zhruba 95 % dětí, které jsou v poloze koncem pánevním, se v českých porodnicích rodí sekcí. Tento přístup má oporu mimo jiné i ve výsledcích velké kanadské lékařské studie o porodech koncem pánevním, která na základě svých výsledků jednoznačně doporučuje plánovaný císařský řez před vaginálním porodem. Toto doporučení zakládá především na horších perinatálních výsledcích pro novorozence v případě vaginálního porodu (například vyšší úmrtnost, větší riziko hypoxie atd.).
Úmrtí při porodu
I když je narození dítěte šťastná událost, nesmíme zapomínat, že i při porodu se umírá. Česká republika patří k zemím s velmi nízkou porodní úmrtností, při porodu zemře zhruba sedm žen ze sta tisíc. Naše zdravotnictví se chlubí i jednou z nejnižších novorozeneckých úmrtností v Evropě, pohybuje se jen kolem 4 promile, přičemž novorozenecká úmrtnost sleduje děti živě narozené a zemřelé během 28 dní po porodu a vztahuje je k počtu všech živě narozených dětí. Někteří lékaři a pracovníci neziskového sektoru však upozorňují na to, že tato statistika je zkreslená, neboť neobsahuje stejná vstupní data, jako v jiných evropských státech. Řada smrtí nedonošenců je v ČR často klasifikovaná jako potrat, zatímco ve zbytku Evropy je úmrtí takto předčasně narozených dětí označeno jako smrt novorozence.
Vstup do rubriky: Komplikovaný porod