Kojení dvojčat

Pokud maminku čeká kojení jen jednoho děťátka, nejspíš to předem nijak zvlášť neřeší. Ovšem v případě dvou dětí už jisté obavy a otázky má. Budu mít dostatek mléka pro obě? Jak zvládnu krmení? Přečtěte si, jak je to s kojením dvojčat.

Kojení bezesporu poskytuje spoustu výhod jak pro vaše děti, tak i pro vás. Kromě zdravotních přínosů pro novorozence, je kojení nejpohodlnějším a nejméně nákladným způsobem, jak je nakrmit. Přesto může být kojení více než jednoho miminka celkem náročné. Důležité je vědět, jak začít a vytvořit si pro kojení ty nejlepší podmínky. Uvidíte, že časem vše půjde hladce.

Na začátku můžete k prsu přiložit miminko jedno po druhém. To vám dá lepší možnost vidět, zda se každé správně přisaje a lépe odhalíte případný problém. Za zvážení také stojí vytvoření pomocného grafu, do kterého si budete psát, jak dlouho a jak často každé z miminek kojíte. Stejně tak si můžete zaznamenávat počet mokrých a pokakaných plenek u každého miminka. Určitě vám to pomůže se na začátku zorientovat a budete mít přehled.

Mateřského mléka bude dost pro obě děti

Většina maminek je schopna produkovat dostatečné množství mateřského mléka pro více než jedno miminko – bez problémů tak může plně kojit i dvojčata. Podmínkou je samozřejmě časté kojení. Čím více miminka vypijí, tím více mléka se bude tvořit. Ale vzhledem k tomu, že většina dvojčat se rodí předčasně (dříve než v 38. týdnu těhotenství) a většinou císařským řezem, což ovlivňuje vyzrálost jejich organismu a tím i jejich sací reflex, je potřeba počítat s pomalejším rozjezdem. I když to mnohdy není jednoduché, maminka by měla vytrvat a častým přikládáním dětí k prsu tvorbu mléka stimulovat. Jestliže z nějakého důvodu se svými dětmi nemůžete delší dobu být, je potřeba mléko pravidelně odsávat (8–10krát denně), aby se jeho produkce nesnížila. Byla by velká škoda miminka o drahocenné mateřské mléko připravit.

Kojení společné nebo individuální

Některé maminky upřednostňují individuální kojení dvojčat, některé kojí obě děti najednou, protože tím šetří čas. Je jen na vás, jaký způsob krmení si vyberete vy. Pouze vyzkoušením zjistíte, který bude vám i vašim drobečkům více vyhovovat. Můžete možnosti kojení také kombinovat. V noci kojit jednotlivě, ve dne obě najednou, nebo naopak. Uvidíte, co bude lépe fungovat.

Můžete také praktikovat kojení na vyžádání – nakojíte jen to dítko, které se na krmení probudí, a druhé necháte spát. Nakojíte ho později, až se samo přihlásí. Výhodou individuálního kojení je také to, že maminka má šanci být s každým svým miminkem o samotě a lépe tak poznat jeho osobnost a vytvořit si s ním intimní pouto.

Společným kojením kromě úspory času podporujete vztahovou vazbu mezi dvojčátky a také v případě, že jedno z miminek nechce sát, druhé mu sáním zajistí uvolnění mléka (tzv. let-down reflex).

Při kojení můžete prsy mezi dětmi střídat nebo každé z dětí přikládat vždy na stejné prso – někdy miminko upřednostňuje jen jeden prs, ke druhému se může například hůře přisávat. Na začátku se však doporučuje střídání, a to z důvodu rozběhnutí laktace – jedno dítko může sát a pít méně a druhé, které je zdatnější savec, tak pomůže rozkojit i druhý prs.

Čtěte také:

Správná poloha je základ

V první řadě by si maminka měla uvědomit, že kojení dvojčat jí zabere poměrně dost času a je tedy důležité, aby si pro něj vytvořila co nejpříjemnější podmínky. Během každého kojení by se měla cítit pohodlně jak ona, tak i její miminka. Také se ze začátku pravděpodobně neobejde bez pomoci svých blízkých. Najít tu správnou polohu ke kojení se dvěma dětmi dá trochu zabrat. Existuje několik způsobů (poloh), jak dvojčata kojit a nebojte se je vyzkoušet.

profimedia-0101855848-1101x619.jpg

Fotbalová poloha boční

Posadíte se, kolem těla si umístíte kojící polštář (případně normální polštáře – z každé strany i na klín) a na každou stranu vedle svého těla položíte miminka tak, aby hlavičku měla před vašimi prsy a nožičky směřovaly podél vašeho těla dozadu. Miminka přidržujete svým předloktím a dlaněmi poskytujete podporu jejich hlavičkám.

Fotbalová poloha v kombinaci s polohou vsedě

Při této poloze bude jedno miminko ležet podél vašeho těla s nožičkami dozadu a druhé budete držet před svým tělem (jako by na polštáři sedělo) a rukou mu podporovat tělíčko a hlavičku.

Poloha vsedě do kříže

Obě miminka si „posadíte“ před své tělo tak, aby byla čelem k sobě, jejich tělíčka se před vaším tělem překříží. Přidržujete je svými pažemi.

Poloha vleže

Lehnete si na záda, mírně se stočíte na bok. Jedno miminko bude ležet podél vašeho těla na posteli a druhé si položíte na sebe. Jejich hlavičky budou u vašich prsou, každé z miminek budete jistit jednou rukou.

Zpočátku možná budete s polohováním miminek na kojení potřebovat pomoct, ale postupem času přijdete na to, jak to zvládnout sama. Jestli se vám ale kojení nebude dařit, neváhejte požádat o pomoc svého pediatra nebo laktační poradkyni.

13.5.2016 1:37 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist