Kohoutková nebo balená? Jaká voda je pro kojence vhodnější?

Voda je pro život a zdravý vývoj dítěte velmi důležitá, proto by měly maminky na její výběr dbát již od narození děťátka. Zamyslet by se měly zejména nad otázkou, zda vodu převařovat nebo ne a z jakých vod vůbec vybírat.

Pozor na dusičnany

Jelikož si dětský organismus neumí poradit s velkým obsahem minerálních látek, mnohé maminky převařují obyčejnou kohoutkovou vodu, čímž se snaží zlikvidovat choroboplodné zárodky či minerály, které by dětem mohly uškodit. Nebezpečné jsou zejména dusičnany, které se vlivem některých druhů bakterií redukují na dusitany. Kojenci a rovněž i menší děti totiž netolerují dusičnany v pitné vodě tak jako my dospělí.

U miminka tak může vzniknout tzv. methemoglobinémie, což znamená, že se kyslík nepřenáší k tkáním jednotlivých orgánů včetně mozku a následkem může být dokonce dušení a smrt. Problém může nastat zejména u miminek do třetího měsíce jejich života. Až zhruba od půl roce se s větším množstvím dusičnanů dokážou vyrovnat.

Co však mnohé maminky nevědí, je fakt, že převařování kohoutkové vody její chemický obsah nezmění. Var odstraňuje z vody oxid uhličitý, chlor a některé bakterie, ale obsah nebezpečných dusičnanů zůstává.

Jakou vodu tedy zvolit?

I když se Česká republika pyšní kvalitní pitnou vodou, v různých regionech se liší svým složením a kvalitou. Například obsah dusičnanů se v jednotlivých vodních zdrojích liší. Pro dospělého člověka je povolený maximální limit 50 mg/l, což některé kohoutkové vody převyšují. V úvahu je třeba brát i jiné faktory, například vodovodní potrubí a rozvody, které nahlodal zub času, což se odráží na kvalitě vody a mění její složení.

Předtím, než se rozhodnete dát svému miminku vodu z vodovodu, je tedy vhodné ji nechat otestovat. Jsou lokality, kde voda z vodovodu splňuje (s výjimkou obsahu chloru) i limity kojenecké vody, avšak všeobecně jsou limity vody z vodovodu podstatně benevolentnější než limity kojenecké vody.

V tabulce naleznete porovnání:

Kojenecká voda Voda z vodovodu  Rozdíl
Dusičnany 10 mg/l 50 mg/l 5násobek
Dusitany 0,02 mg/l 0,5 mg/l 25násobek
Sodík 20 mg/l 200 mg/l 10násobek
Chloridy 100 mg/l 100 mg/l
Fluoridy 0,7 mg/l 1,5 mg/l 2násobek
Měď 0,2 mg/l 1 mg/l 5násobek

Pokud se chcete ujistit, že podáváte vašemu dítěti kvalitní vodu, zvolte raději pravidelně kontrolovanou balenou kojeneckou vodu. Balené vody jsou z kvalitního podzemního zdroje a nesmí být nijak chemicky ošetřovány, jen výjimečně mohou být upravovány UV paprsky, což ovšem stejně jako u převařování vodu doslova umrtví a sterilizuje.

Čtěte také:

U balených kojeneckých vod platí oproti jiným druhům balených vod přísnější mezní hodnoty. Vyhovovat tak musí například mikrobiologické ukazatele, množství dusičnanů nebo obsah některých minerálů a jejich solí, kterých by měla obsahovat minimální množství. Při výběru kojenecké vody pozorně čtěte etiketu – obsah dusičnanů by neměl překročit hranici 10 mg/l. Ideální je proto vybírat přírodní pramenité vody, přičemž podíl minerálů se u jednotlivých značek liší.

Je jen na vás, jakou vodu pro své dítě vyberete. Optimální poměr hodnot nabízí například Toma Natura Kojenecká, Horský pramen Kojenecká voda, Kojenecká voda Rajec nebo pramenitá voda Šumavský pramen či Dobrá voda, které i když nenesou název kojenecká, splňují normy pro kojenecké vody stanovené.


Zdroj: www.centrumvody.cz

Vyhláška č. 275/2004 Sb., o požadavcích na jakost a zdravotní nezávadnost balených vod a o způsobu jejich úpravy, vyhláška č. 252/2004 Sb., v platném znění, kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody. 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist