Jaká jsem matka?

Pro jedny ženy je mateřská dovolená ta nejhezčí část života a mateřství je zcela naplňuje, pro jiné je to období, které je třeba vydržet, aby se pak zase mohly naplno věnovat své kariéře. Je něco mezi tím?
Jistě. Je mnoho i takových žen, které dokážou skloubit mateřskou i kariéru. Pro některé je to otázka volby, pro jiné nutnost.

Jak se vám daří v roli maminky, milé čtenářky? Lebedíte si na mateřské anebo počítáte dny, kdy se vrátíte do „normálního“ života? Na vaše názory se těšíme v diskusi, ty nejzajímavější otiskneme a odměníme milým dárkem.

Co je „dobře?“

Se svojí volbou jsou spokojené ty ženy, jejichž rozhodnutí vychází z jejich potřeb a reálných možností. Nespokojené bývají ty, které nemají příliš na výběr. Jak z toho?

Existuje několik variant:

1. Matka pouze na mateřské, nevěnující se své kariéře ani koníčkům

výhody: Dítě má jednu stabilní osobu, svou matku, která neustále a kdykoliv zajišťuje jeho potřeby. Může zkoumat své hranice a spolehnout se matčinu přítomnost. Matka může volit jednoznačné výchovné strategie, ví, kdy je dítě unavené a kdy se jenom vzteká, může zvolit i přísný trest (plácnutí přes zadek nebo odvedení do jiné místnosti), protože trest je vyvážen dostatkem dalšího času, kdy si s dítětem hraje, mazlí, projevuje mu svoji lásku.

I když je dětí v rodině více, může se každému individuálně chvíli věnovat. Více dětí pak také přináší matce rozptýlení, protože věnovat se škole či vztahovým problémům starších dětí, tvořit a sportovat s mladšími a pak s nejmladšími trávit čas v citoslovcích a bábovičkách je opravdu činnost velmi pestrá.

nevýhody: Je-li matka s dítětem stále a děti jsou malé, může být unavená a její pozornost roztříštěná. Může pak od dětí utíkat k jiným činnostem – povídání s kamarádkami, televize, diskuse na internetu, ale také třeba přehnané uklízení či dlouhé vaření. To pak sice fyzicky tráví s dětmi hodně času, ale duší je mimo.

Matky, které nemají jinou náplň než péči o dítě, snáz podléhají syndromu „opuštěného hnízda“.

2. Matka, která se věnuje kariéře a dítě má pečovatele či je v jeslích

výhody: Matka nepřichází o postavení v práci, ve svém volném čase může mít dostatek sil se svým dětem naplno věnovat, není tak unavená z neustálého odpovídání na otázky proč a jak, nemusí neustále běhat a uklízet hračky, vařit obědy a dělat svačiny.

Dítě může mít v kolektivu kamarády a pak se těší domů na své hračky.

nevýhody: Matky mohou být celodenním shonem unavené, ve stresu, těžko se na dítě přelaďují.

Nemusí být spokojené s tím, jak vypadá domácnost, mohou být nešťastné z toho, že některé emoční výlevy svého dítěte nemohou ovlivnit, či jim nerozumějí a místo toho, aby strávily s dítětem pěkný, klidný večer, dítě zrovna zlobí a vzteká se.

Čtěte také:

3. Matky na mateřské, částečně pracující

Zdá se, že tato varianta je pro děti i matky asi nejvýhodnější. Nicméně ani tady nemůžeme tvrdit, že je zcela optimální pro všechny a vždy. Není možné říci, co je pro koho dobré.

Také není možné říci, že nevýhody, které jsme popsali, hrozí u každého. Jestliže osobnost matky je taková, že jí přináší velkou radost s dětmi zůstat doma a je schopna možná rizika minimalizovat, bylo by pro ni paušální nařízení práce na poloviční úvazek či střídání se na mateřské s otcem jednoznačně negativní.

Stejný stres by však zažila matka, která by nesehnala chůvu a vidina zůstat doma by pro ni byla nesmírně frustrující.

Dobře je to, co nám vyhovuje

Vždy je třeba zhodnotit reálné možnosti (finance, pracovní možnosti), svoje potřeby, ale také osobnost dítěte. Každé uspořádání může být výhodné, ale je třeba brát v úvahu povahové vlastnosti dítěte.

Dítěti výrazně úzkostnému, emočně labilnímu a křehkému zřejmě nebude matka, která bude preferovat kariéru a dítě bude například v jeslích, žádným výrazným přínosem. Jeho úzkostnost se může projevovat v dlouhodobé nemocnosti nebo ve zlobení.

Udělejte si test: Zpět do zaměstnání: Máte na to?

Stejně tak dítě výrazně vzteklé, aktivní, může na první pohled matku opouštět rádo, ale ti, co se o něj starají, pak nedokáží zvládnout jeho temperament.

Pokusme se porozumět potřebám svého dítěte a zároveň vyhovět i svým představám o životě, dobrý kompromis vždy najdeme. Není to lehké, ale jde to.

25.1.2019 5:48 | autor: Kateřina Hollá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist