babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Učení a zábava > Aktivity > Jak si s dětmi zimu užívat bezpečně
Jak si s dětmi zimu užívat bezpečně
Zima je skvělé období pro outdoorové aktivity, jako je sáňkování, lyžování a bruslení. Sníh a led dokážou skvěle zabavit, ale také skýtají určitá nebezpečí. Následující tipy vám pomohou užívat si společně s dětmi zimní aktivity bezpečně.
V první řadě, malé děti by si neměly venku hrát samy. Zaveďte systém, kdy s dítětem bude vždy nějaký kamarád, aby na sebe navzájem dávali pozor. Děti mladší 8 let by venku měly být vždy pod dohledem.
Občas zkontrolujte, zda je dítě v teple a suchu, že není promáčené. Mladší děti by měly mít pravidelné přestávky na teplý nápoj.
Nikdy děti neposílejte ven v extrémních povětrnostních podmínkách a silném mrazu. Podcenit byste neměli ani používání ochranného krému na nechráněnou pokožku.
Jak dítě obléknout?
Malé děti vyrábějí méně tělesného tepla a cítí chlad mnohem rychleji než my dospělí. Velmi důležité je, aby dítě mělo v teple ruce a nohy. Oblečení je vhodné vrstvit – v případě potřeby jednoduše jednu vrstvu sundáte nebo přidáte. Myslete ale na to, že když dítě navléknete příliš, při hře se zapotí, a když se hýbat přestane, bude mu chladno. Na druhou stranu, když vezete malé dítko na saních, vzhledem k tomu, že se nepohybuje, nemůže si vytvářet tělesné teplo a je potřeba ho obléknout více.
Rozhodně nezapomínejte na čepici, o velké množství tělesného tepla přicházíme právě přes hlavu. Zakryté by měly být i uši, aby nedošlo k omrzlinám.
Na ruce jsou pro děti lepší palčáky, prsty u sebe se lépe zahřejí. Zásadní je kvalitní teplá nepromokavá obuv, ve které je dostatečný prostor pro další pár ponožek a pohyb prstů.
Vyhněte se stahovacím šňůrkám a páskům na oblečení, za které by se mohlo dítě někde zachytit a zranit. Bezpečnější jsou suché zipy. Ze stejného důvodu volte raději nákrčník místo šály a nepoužívejte rukavice spojené provázkem – hrozí riziko udušení, když se dítko o něco zachytí.
Zimní aktivity bezpečně
Děti by měly vědět, že když se odklízí sníh, mají se držet dál, obzvlášť od sněhové frézy.
Bezpečné místo pro koulovačky a stavění sněhuláků je daleko od silnice, vody a ostrých překážek.
Stavění pevností a tunelů je zábava, ale vždy by to mělo probíhat pod dohledem dospělé osoby. Sněhová stavba se může zhroutit a dítě dusit.
Poučte dítě o rizicích vyplývajících z vkládání kovových předmětů do úst v mrazivém počasí a také jim vysvětlete, že by neměly jíst sníh a olizovat rampouchy, protože mohou být znečištěné.
Sáňkování
Děti do 5 let věku by se nikdy neměly pouštět z kopce samy.
I při sáňkování by děti měly mít lyžařskou helmu, splňující bezpečnostní normy (ČSN EN 1077 (832164)).
Nikdy nepoužívejte saně s ostrými nebo zubatými okraji. Držadla by měla být bezpečná.
Na saních by se mělo sedět nebo klečet, vleže hrozí poranění hlavy, páteře a břicha.
Tabu by mělo být sáňkování na silnici nebo v její blízkosti. Také svahům se stromy či jinými překážkami byste se měli vyhnout. Stejně tak sáňkování na přeplněných sjezdovkách. Vždy sjíždějte kopec uprostřed a vystupujte nahoru po stranách, nezapomínejte na ostatní sáňkaře a lyžaře.
Čtěte také:
- Jak vybírat funkční oblečení pro nejmenší
- Jak vybrat správný fusak
- Kdy nechat dítě, aby šlo samo ven?
Bruslení
Opět platí používání helmy. Brusle by pro dítě měly být pohodlné, s dobrou podporou kotníků, aby se zabránilo podvrtnutí nebo zlomenině.
Pokud se rozhodnete s dětmi bruslit na rybníku nebo jezeře, ujistěte se, že je led alespoň 20 cm tlustý. Nechoďte na ledě v blízkosti tekoucí vody. Led na řece nebo na potoku nemusí být dostatečně silný a bezpečný. Toto by děti měly určitě vědět a akceptovat, pokud se vypravují ven samy.
Lyžování/snowboarding
Malé děti by nikdy neměly lyžovat nebo jezdit na snowboardu samy. Mějte na paměti, že koordinace dítěte není plně vyvinuta až do 10 let věku.
Než se s dětmi vypravíte na svah, ujistěte se, že je veškeré vybavení v pořádku, vázání je funkční. Ideální je, nechat lyže i snowboard překontrolovat u odborníka.
Děti by samozřejmě neměly lyžovat bez certifikované lyžařské helmy. Při jízdě na lyžích či snowboardu by neměly používat sluchátka. Vždy by měly dobře slyšet, co se okolo nich děje.
Kromě nezbytné helmy je vhodné dítěti pořídit také chránič páteře, aby se snížilo riziko poranění. Zapomenout byste neměli na brýle, které ochrání oči před jasným slunečním světlem a objekty, jako jsou větve stromů.
Děti by měly umět kontrolovat svou rychlost při jízdě na lyžích či snowboardu. Mnoho zranění vyplývá právě ze ztráty kontroly. Nebezpečná je také únava. Lyžovat by děti měly vždy v otevřených lyžařských areálech a na značených stezkách.
Vyhýbejte se zledovatělým kopcům, riziko pádu a zranění se zvyšuje.
Sledujte provoz na sjezdovce, dávejte pozor na ostatní lyžaře, snowboardisty a další překážky. Bezpečný pohyb a ohleduplnost k ostatním lyžařům jsou základem pobytu na svazích. Zde si přečtěte 10 základních pravidel lyžařského provozu, která schválila Mezinárodní lyžařská federace (FIS).