Jak poznám, že to dítě je moje?

Matka je vždy jistá, otec ne, říká staré úsloví. I když by se v dnešní době darování vajíček a pronájmů děloh dalo polemizovat i s první částí, rčení o nejistém otci je platné už tisiciletí. Dnešní genetika ovšem během posledních let nabízí možnosti, o jakých se dřív ani nesnilo. Nejistý otec si bez problémů ověří, jestli vychovává svoje dítě a nejistá matka zjistí, který z tatínků je ten pravý, biologický.

Uvádí se, že až deset procent dětí má v rodném listě uvedeného otce jiného, než je ten biologický. Nejednomu muži z toho vstávají vlasy hrůzou a po právu hodně z nich znejistí, jestli na něj jeho partnerka náhodou neušila taky nějakou boudu. Co když jsem zrovna ten desátý?

Až donedávna museli muži spoléhat na partnerčinu věrnost a pravdomluvnost, což je stavělo do horší pozice a všechny trumfy jsme držely v rukách my, ženy. A o tom, že všechny ženy taky nemají čistý štít, není třeba diskutovat. Víc než cokoli jiného je usvědčí fakta z první věty. Pokud jsou pravdivá, každá desátá žena svému muži celoživotně lže.

Až donedávna měli muži tak trochu smůlu, jedinou možnost jim nabízelo testování krevních skupin. Ale tou je možné otcovství víceméně jen vyloučit než stoprocentně potvrdit. Všichni další muži se stejnou krevní skupinou mohli být úplně klidně také otci dítěte. Protože krevních skupin není tolik a variabilita je malá.

Prvně začalo ženám trochu téct do bot s rozvojem transplantací, protože při transplantaci se hledá dárce se stejným imunologickým profilem a ten dědíme po rodičích. Zejména u transplantací krve a kostní dřeně se začne hledat dárce v nejbližší rodině.

Ale opravdovou revoluci pro muže znamenal rozvoj genetiky a zkoumání DNA. Ta je natolik variabilní, že každý člověk je de facto unikát a otcovství se tak dá potvrdit nebo vyvrátit s téměř stoprocentní pravděpodobností. Nakolik je celá tahle revoluce ve finále přínosná pro děti, je ovšem téma k další diskuzi.

Jak fungují testy otcovství

Pro určení otcovství se používá světově uznávaný systém CODIS, který zahrnuje specifické a velmi variabilní úseky DNA. Stejný systém používá například i FBI a policie k identifikaci osob. Možnost, že by se na světě vyskytl člověk s naprosto stejným genetickým profilem, je nesmírně malá. Pohybuje se v řádu několika miliard, ale protože čísla jsou neúprosná, i u potvrzeného otcovství se pro přesnost uvádí, že bylo potvrzeno s 99,99999999999% pravděpodobností.

Naproti tomu vyloučit otcovství lze se stoprocentní jistotou. Protože je třeba analyzovat DNA, test otcovství nemůže provést například obvodní lékař. Analýza se musí provést v laboratoři, která má k tomu dostatečné vybavení.

K analýze se většinou používá vzorek krve, ale některým laboratořím stačí stěr z dutiny ústní. V zásadě lze DNA získat i jakékoli jiné tkáně člověka, třeba spermatu, DNA lze získat i ze zubního kartáčku, kapesníku a tak dál. Na výsledek to nemá žádný vliv.

Těhotná? Bohužel musíte počkat

Pochybnosti o otcovství trápí ženy většinou už před porodem, muži leckdy pojmou podezření až po narození dítěte. Hodně párů by bylo rádo, kdyby se ortel dozvědělo už během těhotenství. Minimálně kvůli zapsání otce do rodného listu.

V těhotenství se ale testy otcovství z etických důvodů neprovádí. Technicky to sice možné je, ale kvůli získání tkáně dítěte je třeba zasáhnout do těhotenství a to z lékařského hlediska není v tomto ohledu přípustné. Vzácnou výjimkou jsou případy, kdy je například v rodině podezření na závažné dědičné choroby.

Jinak mohou rodiče žádat o test až po narození dítěte a je tak na morální zodpovědnosti matky dítěte, aby v případě pochyb rozhodla, zda otce uvede, či nikoli.

Kdy se můžu jako otec bránit?

Ještě donedávna zákon umožňoval mužům popřít otcovství u soudu pouze do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl, že se jejich ženě narodilo dítě. Po uplynutí šesti měsíců měl na dítě vyživovací povinnost, i když zjistil, že dítě není jeho. Od letošního roku platí změna, muži mají šest měsíců na podání návrhu od doby, kdy pojmou podezření. Dítěti ale přesto nesmí být víc než tři roky. Připravuje se ještě radikálnější změna, kdy otcové budou mít právo popřít otcovství až do šesti let od narození dítěte.

Kolik testy stojí

Existují testy soudem nařízené, spojené se znaleckým posudkem. K takovému testu se musí dostavit oba rodiče i dítě, ověřena je i identita zúčastněných a test provádí soudní znalec z oboru genetiky. Cena takového testu se pohybuje kolem patnácti tisíc korun.

Pokud si ale chtějí rodiče nechat udělat test otcovství jen tak „bokem“, pro svou jistotu, mohou využít levnější varianty anonymních testů. Ty stojí od pěti tisíc korun výš, ale ne všechny laboratoře provedou z etických důvodu například test bez přítomnosti matky. Spolehlivost testu je naprosto stejná jako u znaleckého testu otcovství, test se provádí stejným způsobem, výsledek ale pak nelze použít jako důkazní materiál u soudu. Využívají je nejčastěji nejistí otcové anebo matky, které si chtějí pro klid duše ověřit, kdo je vlastně otec dítěte.

 

6.4.2018 12:55 | autor: RNDr. Anna Mészárosová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist