Intolerance laktózy jako příčina kojenecké koliky

Kojenecká kolika je postrachem každé novopečené maminky. Mnohé si kvůli ní užily bezesné noci plné vyčerpání a nemilé pocity vlastního selhání.

baby-g5f8f0a0d4_1280-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Co je to kolika

Obtíže spojené s kojeneckou kolikou postihují kolem 15 – 20 % kojenců. Co je kolika, vysvětluje pediatrička MUDr. Darina Čiková:

„Definice kojenecké koliky zní jako záchvatovitý pláč bez vysvětlitelné příčiny, který trvá více než tři hodiny denně a zjevuje se více než tři dny v týdnu po dobu nejméně tří týdnů.“

Tento pláč je důsledkem výrazné nepohody děťátka. Může být doprovázen i tím, že si přitahuje nožičky k tělu, je červené v obličeji, má průjmy, ztvrdlé bříško a trpí plynatostí.

„Kolikami trpí děti hlavně ve večerních hodinách, více chlapci. Zjevují se převážně, ale ne výlučně, v prvních třech měsících života. Dokonce se mohou zjevit už i pár dní po narození. Obecně jsou to však zdravé děti, které dobře prospívají“, dodává MUDr. Čiková.

Určit přesnou příčinu, proč se kolika objevuje, je velmi náročné. Stanovení diagnózy stojí především na detailním a cíleném kladení otázek rodičům, zejména matce, o problémech a potížích dítěte. Využívá se i vyšetření ultrazvukem, aby se vyloučily vnitřní deformace nebo gastroezofageální reflux.

Obtíže spojené s kolikami mohou souviset jak s psycho-sociálními faktory, jako jsou např. napětí mezi matkou a dítětem, nezralost nervového systému, neschopnost dítěte zpracovat vnější podněty, přílišná úzkostlivost matky, nesprávná technika krmení či poporodní deprese, tak i s organickými onemocněními např. napadení parazity. Také mohou souviset se stravou matky i dítěte.

Může za to i mléko

V mnoha případech je příčinou kojenecké koliky nezralost trávicího traktu a intolerance laktózy.

Laktóza je hlavním cukrem každého mléka, mateřského i tekuté kojenecké stravy. K tomu, aby mohla být střevy dobře vstřebána, je potřeba, aby byla rozdělena na své dvě molekuly – glukózu a galaktózu. Tento proces má v těle na starosti enzym laktáza. U mnoha kojenců v prvních měsících života však není produkce tohoto enzymu dostatečná.

MUDr. Darina Čiková vysvětluje: „Při nedostatečné aktivitě enzymu laktáza nestrávený mléčný cukr přechází do dolních částí trávicího traktu. Zvyšuje se množství vody ve střevě, dochází ke zvětšení střevního obsahu, zvyšuje se pohyb střev a urychluje pasáž střevního obsahu.

V tlustém střevě v přítomnosti střevních bakterií dochází k procesu kvašení se zvýšenou produkcí plynů. Intolerance laktózy se projeví nadýmáním, zvětšením bříška, zhoršeným refluxem se zvracením, řidšími stolicemi, kolikovými bolestmi bříška. Někteří jedinci mohou mít jen kolikové bolesti břicha.“

Kojenecké koliky způsobené intolerancí laktózy jsou většinou přechodné a odezní ve 4. – 6. měsíci věku dítěte. Samotná intolerance laktózy se však může znovu objevit později, v období nástupu do školy, či v dospělosti.

Čtěte také:

Jak pomoci?

Pokud chcete zmírnit nepohodu děťátka, je důležité, aby bylo za všech okolností kojeno ve správné poloze, kdy nedochází k nasávání nadbytečného vzduchu a hltavému krmení. Důležité je dbát i na příjemné a klidné prostředí. Matky by také měly ze svého jídelníčku vyloučit potraviny, které podporují nafukování a mohou koliku vyvolat nebo zhoršit.

TIP! Za tyto potraviny se obecně považuje květák, brokolice, růžičková kapusta, okurky, cibule, česnek, paprika, káva a příliš kořeněná jídla.

MUDr. Čiková dodává: „Pokud je příčinou koliky nedostatečná aktivita enzymu laktáza, který tráví mléčný cukr, je v lékárnách dostupný doplněk stravy – laktáza ve formě kapek, která pomůže tento problém vyřešit. Pro děti, které jsou krmeny mléčnými náhradami, jsou dostupné speciálně upravené mléka proti kolikám. Vhodné jsou i masáže bříška ve směru hodinových ručiček a přípravky na odplyňování. I šetrně zavedené rektální trubička může miminku ulevit.“

8.8.2024 5:10 | zdroj: Článek vznikl ve spolupráci s pediatričkou MUDr. Darinou Čikovou

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist