Co je endometrióza

Endometrióza je nejčastější onemocnění žen v reprodukčním věku, při kterém se částečky děložní sliznice zvané endometrium, nacházejí mimo dutinu děložní. Jejich umístění je velmi rozmanité, mohou být na pobřišnici, vaječnících, přepážce mezi pochvou a konečníkem, v děložní stěně (adenomyoza), mohou být prakticky kdekoli kromě srdečního svalu a sleziny.

Nejsnáze rozpoznatelná endometrióza je na pobřišnici. Ložiska mohou dosahovat až několik milimetrů. Vzhled ložisek se vyvíjí od mikroskopických pouhým okem neviditelných ložisek až po ložiska červená, která prodělávají stejný hormonální cyklus jako děložní sliznice. Ložiska se při menstruaci odlučují, mění se postupně v modrá, která se hojí jizvou a na závěr mají bílou barvu.

Endometrióza na vaječnících se může vyskytovat v podobě až několikacentimetrových cyst, které mají nahnědlý obsah, proto se jim říká čokoládové cysty. V místě přepážky mezi pochvou a konečníkem se endometrióza vyskytuje v podobě vazivových uzlíků, které způsobují trvalou bolest. Endometrióza v děložní svalovině se často vyskytuje současně s děložními myomy a projevuje se bolestivou zvětšenou dělohou a dalšími typickými příznaky endometriózy.

Příznaky

Nejčastějším příznakem endometriózy je pánevní bolest, bolest při pohlavním styku (dyspareunie) a bolestivá menstruace. Bolest je způsobena srůsty a drážděním nervových zakončení látkami, které uvolňují endometriotická ložiska. Velmi často se endometrióza vyskytuje u neplodných žen. Udává se, že asi 50 % neplodných žen má endometriózu a asi 50 % žen, které trpí endometriózou, je neplodných. Příčinou neplodnosti jsou rozsáhlé srůsty, které brání v uvolnění vajíčka, brání vejcovodům při pohybu nebo mohou vejcovod zcela uzavřít.

Endometrióza může být příčinou mimoděložního těhotenství, kdy se vajíčko usídlí na děložní sliznici ve vejcovodu nebo vaječníku. Endometrióza umístěná ve stěně děložní může ovlivnit porodní činnost a může způsobit poruchy odlučování placenty po porodu.

Příčiny

Vznik endometriózy není dosud zcela objasněný. Nejstarší implantační teorie vychází ze zpětné menstruace. Při menstruaci se krev vyplavuje ven pochvou, ale současně se částečky děložní sliznice mohou dostat vejcovody do dutiny břišní, kde se zahnízdí. Tuto teorii podporuje fakt, že endometriózou trpí zejména ženy, které mají silnou a častou menstruaci, která trvá déle než 7 dní. Dále se často vyskytuje u dívek, které nemají žádnou nebo omezenou možnost odtoku menstruační krve.

Další teorií je tzv. metaplastická teorie, při které se vznik endometriózy vysvětluje přeměnou buněk pobřišnice na buňky děložní výstelky v terénu opakovaných pánevních zánětů nebo při vysoké hladině estrogenů v krvi ženy. Teorie imunologická se domnívá, že endometriózou trpí ženy se sníženou imunitou nebo ženy tvořící protilátky proti endometriu. V každém případě se na vzniku endometriózy podílí více faktorů – imunologický, hormonální, genetický.

Diagnóza

Diagnóza endometriózy se zakládá na pečlivě odebrané anamnéze, gynekologickém vyšetření, které u lehčích forem nemusí prokázat žádnou abnormalitu. Při ultrazvukovém vyšetření se mohou prokázat cystické útvary v oblasti vaječníků. Dále je vhodné provést odběr krve a zjistit hladinu nádorového markeru CA 125, který je u endometriózy zvýšen. K definitivnímu potvrzení diagnózy je nutné provést laparoskopii nebo hysteroskopii. Laparoskopie je v dnešní době nejčastěji používaná metoda v chirurgických oborech. Pomocí laparoskopie se dají zobrazit všechny orgány pánve a dutiny břišní a současně se dá provést potřebný chirurgický výkon. Hysteroskopie umožní gynekologovi prohlédnout si hrdlo a dutinu děložní., rozpoznat myomy, polypy, vývojové vady dělohy, děložní srůsty a lze při ní odebrat vzorek sliznice za účelem mikroskopického vyšetření.

Léčba

Léčba endometriózy je individuální podle toho, jde – li o ženu plánující těhotenství nebo o ženu, která již další těhotenství neplánuje a je u ní potřeba vyléčit pánevní bolest. Existují dvě základní možnosti léčby – hormonální a chirurgická. Základním principem hormonální léčby je ovlivnit přirozenou hormonální osu pacientky. Ženě se podávají hormony, které blokují uvolňování hormonů z podvěsku mozkového, tím se neuvolňují ani hormony vaječníků (estrogeny) a nedochází k cyklické přeměně děložní sliznice.

Čtěte také:

Příznaky

Hladina estrogenů v krvi je velice nízká a proto může u ženy dojít k nežádoucím projevům připomínající přechod (klimakterium). Patří sem dočasná ztráta menstruace, náladovost, deprese, migrény, poruchy spánku, návaly. Příznaky trvají jen po dobu léčby, tzn. 3 – 6 měsíců, a po jejím vysazení mizí. Pro zmírnění nežádoucích projevů je možné současně ženě podávat hormonální substituční léčbu nebo hormonální antikoncepci. Jinou alternativou hormonální léčby u lehčích forem endometriózy je podávání léků, které navodí pseudograviditu. Je to jednak kontinuální podávání hormonální antikoncepce po dobu 6 – 9 měsíců nebo užívání samotných hormonů progestinů po dobu 4 – 6 měsíců. Pánevní bolest lze ovlivnit podáváním antidepresiv, která mohou příznivě ovlivnit i kvalitu spánku.

Radikální léčba

Druhou možností léčby endometriózy je metoda invazivní chirurgická. U ženy, která plánuje těhotenství, se při laparoskopickém výkonu postupuje konzervativně, odstraňují se ložiska endometriózy, srůsty, popřípadě ovariální cysty a obnovují se normální anatomické poměry. Za radikální výkon se považuje odstranění dělohy, vejcovodů a vaječníků a všech viditelných ložisek endometriózy. Provádí se u závažných forem endometriózy a u žen, které již neplánují otěhotnět.

2.6.2016 12:11 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist