Alergie na sperma? Příznaky mohou být podobné mykóze

Zatímco s alergií na partnerovy zlozvyky se můžete popasovat i sama, s alergií na jeho sperma to bez lékařské pomoci nezvládnete. Kromě nepříjemných pocitů po každém pohlavním styku může nést i problémy s otěhotněním.

25-shutterstock_2072414141-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Projevy alergie nemusí být vždy stejné

Jana mívala po pohlavním styku problémy s pálením, svěděním, ale nechávala si je pro sebe. Že má alergii na sperma, ji ani ve snu nenapadlo. Myslela si, že ji opakovaně trápí mykózy, i když léčba nebývala nijak úspěšná. Až když se s partnerem snažili o miminko a těhotenství stále nepřicházelo, po sérii vyšetření zjistila, že to, co ji léta sužovalo, je nepoznaná alergie na sperma.

Krom toho, že alergie na sperma představuje nepříjemnou součást života, může znamenat i závažný zdravotní problém. A to hlavně v případě, že je ve hře touha po miminku. Ovšem ne každá alergie na sperma má stejný původ a stejné projevy. Alergie se ani nemusí vždy projevovat, a přesto dovede způsobit problémy a bránit početí.

Jasno nám do problému vnáší MUDr. Jitka Řezáčová, vedoucí lékařka Centra asistované reprodukce z pražského Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí.

„Alergie na sperma můžeme rozdělit na dvě skupiny. První představuje takzvaná histaminová alergie, při které žena velmi rychle po pohlavním styku bez užití ochrany, přibližně do pěti minut, pociťuje pálení v pochvě i v oblasti zevních rodidel. Kůže je většinou zarudlá, svědí, může se objevit i vyrážka až puchýřky.

Druhou skupinu alergií na sperma tvoří buněčná imunita, kdy žena vytváří protilátky proti spermiím partnera. Právě zvýšená buněčná imunita může být příčinou poruchy plodnosti partnerů.“

Důležitá je správná diagnóza

Některé příznaky alergie na sperma jsou podobné vaginálním mykózám či infekcím. To, jestli se může opravdu jednat o alergii, zjistíte použitím kondomu. Pokud se příznaky po pohlavním styku neobjeví, jde s největší pravděpodobností o alergii na sperma. V tom případě co nejdříve navštivte lékaře.

Na základě diagnózy se stanoví léčba

Léčba se ovšem liší podle typu alergie. „Pokud se jedná o histaminovou alergii, měla by být účinná běžně dostupná antihistaminika. Léčba tohoto typu alergie patří do rukou alergologa,“ říká MUDr. Řezáčová.

„U poruch buněčné imunity je třeba navštívit imunologa. Při léčbě se v první řadě doporučuje styk s kondomem a kortikoidní léky pro ženu. Zatímco histaminová alergie je poměrně vzácná a vyskytuje se přibližně u jedné ženy z dvou set, poruchy buněčné imunity se vyskytují až u poloviny párů, které mají problém s početím.“

Čtěte také:

Léčba patří do rukou odborníkům

V těle alergické ženy se při poruchách buněčné imunity tvoří protilátky napadající spermie obsažené v ejakulátu. Alergická reakce vzniká jako odpověď na některou z látek obsažených ve spermatu. Alergizující složka spermatu může být buď jedinečná, nebo společná pro sperma mnoha mužů. To znamená, že ne vždy pomůže změna partnera.

Při léčbě se v případě imunologické neplodnosti, kam patří i alergie na sperma, v první řadě doporučuje zamezit dráždění imunitního systému cizorodými látkami. Proto je nutný chráněný pohlavní styk s kondomem po nějakou dobu.

Tím se dočasně zamezí styku ženina genitálu s antigeny mužského semene a imunitní systém ženy zapomíná, že spermie jsou jeho nepřítel. Zároveň se ženina imunita tlumí i podáváním léků, jak popisuje doktorka Řezáčová.

Pomáhá i asistovaná reprodukce

Někdy je třeba problém řešit metodami asistované reprodukce. Při imunologické alergii na sperma nejčastěji ženiny protilátky zamezují spermiím vstoupit do dělohy a tím jim znemožňují setkání s vajíčkem. K překonání bariéry je proto možné použít nitroděložní inseminaci, kdy se spermie vpraví přímo do dělohy a s protilátkami tak nepřijdou vůbec do styku.

Imunologických problémů při problémech s otěhotněním je celá řada, to už se ale dostáváme do trochu jiné problematiky. Léčba imunologicky zapříčiněné alergie na sperma patří vždy do rukou specializovaných pracovišť, které posuzují individuální případy na základě předchozích vyšetření. Je třeba tyto překážky řešit s odborníky, kteří navrhnou nejlepší postup. V dnešní době existuje více možností, jak šance na přirozené početí zvýšit.

Žijeme v době, kdy si medicína umí poradit s mnoha problémy. Nebojte se proto oslovit svého lékaře, i když se alergie na sperma jeví jako velmi intimní záležitost. Předejdete tak spoustě zbytečných, ale často řešitelných nesnází.

29.2.2024 5:05 | autor: RNDr. Anna Mészárosová | zdroj: Oborným garantem článku je RNDr. Anna Mészárosová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist