babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Vaše tělo > Těhotenství týden po týdnu > 9. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny
9. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny
Vstupujete do 3. lunárního měsíce. Vaše miminko prochází zásadními změnami, velice rychle roste. V příštím měsíci svou hmotnost zdesetinásobí.
Vstoupila jste do 9. týdne těhotenství. Možná pociťujete nekončící únavu. Obrovská únava se u mnohých maminek projeví právě okolo 9. týdne těhotenství, kdy se začala tvořit placenta. Přes ní probíhá krevní spojení s děťátkem.
Velikost vajíčka: 2,3 cm | |
Váha miminka: 2 g | |
Miminko je velké jako kulička hroznového vína. | |
31. týdnů do konce! |
Už vypadá jako děťátko
Dítě měří asi 22 až 30 mm. Plod začíná vypadat jako lidské dítě, ale stále má tvar písmene C. Je vidět primitivní nos s dírkami. Objevují se první svaly. Vznikají oční panenky, čočka i sítnice a oční nerv začínají být funkční. Vyvíjí se pupečník, který bude po zbytek těhotenství komunikační tepnou mezi plodem a matkou.
Poměrně rychle rostou jak horní, tak dolní končetiny. Na končetinách jsou patrné loketní ohnutí, na prstech se vytvářejí bříška. V následujících dnech se vyvine základ bránice – hlavního dýchacího svalu, které dítě začne využívat hned po porodu.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Končí období embrya
V tomto období už lékaři nemluví o embryu, ale o plodu. Dítě už se více podobá člověku, má všechny základní orgány, jako je srdce, mozek, játra a plíce. Ještě nejsou ani zdaleka plně vyvinuté, ale jejich zárodky už zde jsou.
Vaše miminko v 9. týdnu
Ano, už se pomalinku dá mluvit o miminku. Tělíčko nabírá obrysy malého človíčka, srdce bije pravidelně a silně.
Miminko v 9. týdnu
V 9. týdnu už se tělo mění
Těhotenství na vás není vůbec znát, ale i přesto si můžete všimnout, že vám jsou kalhoty těsnější. Zvětšuje se dutina břišní, děloha se od doby početí zdvojnásobila. Vaše tělesná teplota neklesá pod 37 °C.
Jaké hormonální změny se dějí ve vašem těle?
Především se zvyšuje množství již existujících hormonů a dále se vylučují hormony specifické jen pro těhotenství. Tím je například lidský choriový gonadotropin (HCG), který vylučuje vyvíjející se placenta od chvíle, kdy se oplozené vajíčko uchytí v děloze. Spouští produkci dalších hormonů, které udržují těhotenství, a zabraňuje spuštění menstruačního krvácení.
V těhotenství dosahují vysoké hladiny také ženské pohlavní hormony – progesteron a estrogen. Progesteron brání děložním kontrakcím, udržuje funkci placenty, zpevňuje stěny pánve a naopak rozvolňuje některé vazy a svaly. Je tedy zodpovědný za případné pálení žáhy. Estrogen pomáhá na začátku těhotenství připravit děložní sliznici, podporuje zmnožení cév a žláz v její sliznici. Je zodpovědný za zvětšení krevního objemu.
Vývoji dítěte pomáhá lidský choridový somatomamotropin (HCS), kalcitonin zvyšuje tvorbu vitaminu D a zabraňuje vyplavování vápníku u matky, inzulin pomáhá s ukládáním živin a regulací cukru plodu, prolaktin napomáhá připravit mléčné žlázy matky na kojení. V průběhu porodu se pak uvolňuje oxytocin, který způsobuje kontrakce rozšiřující děložní hrdlo.
Čtěte také:
- Kolik můžeme v těhotenství přibrat?
- Jaké sporty jsou vhodné v těhotenství?
- FAS jako důsledek konzumace alkoholu v těhotenství
TIP: Plná ústa slin? Vyzkoušejte naše triky.
V ústech se vám tvoří nadbytek hořkých slin a vy nevíte, co s tím? Tomuto jevu se odborně říká ptyalismus. Objevuje se pouze v první polovině těhotenství, a to zejména u žen, které trpí ranními nevolnostmi. Typickými příznaky jsou: tuhý jazyk, otok tváře v důsledku zvětšení slinných žláz a zhruba dvojnásobné množství hořkých slin.
Příznaky ptyalismu může zmírnit ovoce, máta, žvýkačka, časté malé porce jídla a sušenek. Snižte potraviny obsahující škrob a mléčné výrobky.
Předcházejte zácpě
Jedním z nepříjemných projevů těhotenství je také zácpa. V důsledku vyšší hladiny estrogenu se zpomaluje pohyb střev a tělo odčerpává více vody z potravy. Je proto potřeba dodržovat pitný režim a dodat tělu dostatek vlákniny. Výborný je také dostatečný příjem ovoce.
Nákupy pro maminky
Chrání nenarozené dítě při dopravní nehodě
Jezdíte často autem? Nejbezpečnější a nejjednodušší způsob, jak chránit sebe i své nenarozené dítě v případě nehody, je používat BeSafe pás do auta. Odvede klasický pás mimo oblast břicha a ochrání tím vaše miminko. Vy zůstáváte bezpečně připoutaná.
Táta je v tom taky
Máma začíná zjišťovat, že první oblečení jí začíná být těsné. Poznámky na účet širších boků určitě zapuďte. Místo toho se spolu vydejte na těhotenské nákupy.
UNIKÁTNÍ VIDEO VÝVOJE PLODU
Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše: