Zubař nemusí být postrach. 5 tipů, jak najít dítěti toho pravého

Návštěvu zubaře nemá rád asi nikdo. Není ale třeba tento strach přenášet na dítě. Pokud mu totiž dáme šanci, může si k lékaři vybudovat mnohem lepší vztah.

profimedia-0081830830-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

 

Většina dnešních třicátníků i starších má ze zubaře panickou hrůzu. Může za to systém školních zubařů, do jejichž ordinací byli tito lidé jako děti hromadně voděni. Školní zubaři byli velmi často řezníci v bílých pláštích, kteří s citlivým přístupem k pacientům rozhodně šetřili, na dětskou psychiku nebrali ohledy a ani jejich práce nebyla leckdy příliš profesionální. Ač jistě existovaly výjimky, důsledkem jsou ústa plná amalgámových plomb a duše plná děsu.

Přitom to jde jinak. Pro své dítě a vlastně už i pro sebe bychom měli chtít citlivý přístup a povětšinou bezbolestnou péči. Pak je šance, že se pravidelné prohlídky, které jsou pro zdravý chrup nezbytné, obejdou bez slziček a bolesti. Proto věnujte výběru zubaře, jehož bude dítě navštěvovat, plnou pozornost a péči.

Dejte na doporučení

Zatímco v zahraničí jsou specializovaní dětští zubaři pravidlem, v Česku jde spíš o výjimku. Běžněji zubní lékař ošetřuje celou rodinu, provádí pravidelné preventivní prohlídky a základní zákroky. Ke specialistům malí pacienti chodí se specifickými problémy, nejčastějším specialistou je zřejmě ortodentista, ke kterému se dítě většinou dostane, když potřebuje rovnátka.

Nemáte-li dobrého zubaře, kam byste bez obav vzali své dítě, měli byste si v první řadě položit otázku, zda byste i vy neměli uvažovat o změně. Až budete vybírat nového lékaře, dejte především na doporučení ostatních rodičů. Zeptejte se nejen, jestli jejich lékař přijímá nové pacienty, ale zejména na to, jak jsou rodiče i jejich potomek spokojený s přístupem personálu, zda v ordinaci panuje příjemná atmosféra a zda se tu cítí pacienti dobře. Takové otázky jsou důležité a z webových stránek ordinace se je nedozvíte.

Nejlepší doporučení bude od rodičů, jejichž dítě se muselo podrobit nějakému lékařskému zákroku. Při zátěžové situaci se lépe ukáže přístup a charakter lékaře. „S naším zubařem jsme byli spokojení, dokud jsme chodili na preventivní prohlídky. Jednou ale synovi objevil kaz a chtěl vrtat. Syn se strašně bál, dostal až záchvat, a lékař, místo aby jej uklidnil, na něj začal křičet. Tehdy jsem se sebrala a odešli jsme. Našli jsme si kliniku, kde mají hodně dětských pacientů, a přístup je zde zcela jiný,“ vybavuje si maminka Lucka Kuncová.

Zkontrolujte on-line recenze

Stránky, jako je Google nebo znamylekar.cz a podobné, mohou být dobrým zdrojem informací o lékařích. Obecně platí, že jedna špatná recenze obraz nedělá, ale pokud je hodnocení lékaře příliš nízké, raději návštěvu zvažte. Také si přečtěte, kdo recenze píše. Anonymní hodnocení v tomto případě nemá valný význam, neboť jej může napsat kdokoliv. Pokud recenzent zanechá nějaký kontakt, nebojte se jen oslovit a zeptat se na doplňující dotazy.

Čtěte také:

Individuálně zhodnoťte každého lékaře

Když si vyberete kliniku, kam chcete s dítětem docházet, musíte se ještě rozhodnout nad konkrétním lékařem. Obecně bychom chtěli varovat před přístupem, kdy má dítě na každé kontrole jiného lékaře, nikdy nevíte, kdo bude dítě nakonec ošetřovat a jaký bude. Navíc každé dítě má rádo, když ví, kdo ho čeká.

Ač to možná zní trošku nekorektně a nemusí to být pravidlem, lepší jsou mladší lékaři. Ti starší mohou být zastánci staré školy, která si moc nedělala hlavu s empatií k pacientům. Ti mladší mají většinou více kontaktu s dětmi, třeba proto, že jsou sami rodiče a znají nejaktuálnější léčebné postupy.

Investujte čas a nebojte se zeptat: Jak dlouhou má zubař praxi? Má vlastní děti? A pokud ano, kolik jim je let? Uvědomte si, že svěříte své dítě někomu, kdo může vrtat jeho zuby nebo je dokonce trhat. Je potřeba, aby to byl člověk, jemuž budete důvěřovat.

Připravte dítě na kontrolu

Výběr lékaře je důležitý, ale rodiče mohou udělat mnohem víc, aby návštěva zubaře nebyla pro dítě stresující záležitostí. Dejte mu vědět s dostatečným předstihem, že se kontrola chystá, aby mělo možnost se psychicky připravit.

Vyslechněte jeho obavy a nezlehčujte je. O návštěvě si popovídejte, aby dítě vědělo, jak bude probíhat.

Vyzkoušejte techniky hlubokého dýchání. Naučte potomka zhluboka a pomalu dýchat, aby se uklidnila jeho mysl a tělo. Meditační dýchání funguje před i během návštěvy.

Jak často na kontrolu?

I když věnujete péči o zubní chrup dostatek pozornosti, dítě si rádo a pečlivě čistí zuby, neměli byste zapomínat na pravidelné prohlídky. Tu by mělo dítě podstoupit dvakrát ročně. Prohlídka je bezplatná, hrazená zdravotní pojišťovnou, takže by po vás zubař neměl chtít žádné peníze. První návštěvu u zubaře naplánujte už mezi 6. a 12. měsícem věku.

Jasné příznaky, že zubař není pro dítě ten nejlepší

Prvním a nejzřetelnějším příznakem je fakt, že dítě návštěvu nenávidí. Existuje rozdíl mezi normálními nepříjemnými pocity, které doprovází každou návštěvu, a pocity paniky. Poznáte je celkem spolehlivě. Jedním z ukazatelů, může být návštěva toalety. Pokud má dítě před kontrolou průjem, nebo naopak zácpu, nebo ho bolí břicho, naznačuje nonverbálním způsobem, že je něco v nepořádku. V takovém případě je rozumné zvážit vyhledání nového lékaře, na což máte právo jednou za tři měsíce.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist