Znáte svou rýmu?

Jistě se každý z vás minimálně jednou v životě setkal s rýmou a nachlazením. Začíná nenápadně. Pocitem pálení v nose a třeba i bolením hlavy.

Člověk se cítí malátný a unavený. Nejraději by zalezl do postele a nevystrkoval nos. Ale rýmu nemusíte získat jen prochladnutím od nohou nebo nakažením se od někoho jiného. Pokud máte pocit, že je u vás rýma jako doma skoro celý rok, je potřeba rozhodně navštívit lékaře a zjistit příčinu. Může být způsobena alergickými reakcemi například na trávy a pyly, nebo na zvířecí srst či prach.

Nicméně, ať už se jedná o jakoukoliv reakci, příznaky, jako ucpaný nos, slzení očí, čirá nebo zbarvená sekrece z nosu či zvýšená teplota nejsou příjemné ani v jednom případě. My, dospělí, se s tím dokážeme vypořádat relativně dobře. Nasadíme léky a hotovo. Ale jsou případy, kdy léky používat nechceme nebo jejich užití není vhodné. Kupříkladu u malých dětí, ale i těhotných, se léčiva nevolí příliš často a maminky dávají přednost alternativnějším variantám v podobě přírodních prostředků.

Nabízí se přírodní mořské vody, které jsou bezpečné, nevzniká na nich závislost a jsou šetrné k nosní sliznici dospělých i novorozenců.

A od jakého věku je můžeme používat?

Zde je nasnadě nejdříve vysvětlit rozdíly ve slanosti, nebo-li salinitě jednotlivých mořských vod. V základním pohledu dělíme vody na hypertonické (mají vyšší podíl soli) a izotonické (podíl soli je stejný jako v buňkách lidského těla).

Hypertonické vody jsou vhodné jako ekvivalent léčiva, který pomůže uvolnit zduřelou nosní sliznici a zklidnit její podráždění (pokud již není rýma v zánětlivé formě, v tom případě je léčivo a dohled lékaře vhodnější). Hypertonická mořská voda se dá používat opakovaně, dle potřeby a v podstatě libovolně dlouho.

Izotonická mořská voda nemá přímý efekt na uvolnění otoku, nicméně pomáhá regenerovat a hydratovat suchou nosní sliznici, vystavenou topení, mrazu, apod. Dále velmi dobře asistuje maminkám při čištění nosu malých dětí, které ještě samy nesmrkají. Voda zředí hlen a ten se pak lépe odsaje odsávačkou, nebo vyčistí kapesníkem. U alergiků zase pomáhá oplachovat pyly, prach a další dráždivé látky z nosní sliznice a tím brání rozvoji alergie. Dá se používat i preventivně před pylovou sezonou. Na isotonickou mořskou vodu se můžete spolehnout také v tom, že nepálí ani neštípá v nose a lze ji bez obav používat po celý rok. Vrátíme-li se k otázce věku, od kterého lze Physiomer používat, isotonickou variantu Physiomer Baby je možné užívat od narození a hypertonická od jednoho měsíce věku dítěte. Obě varianty mají navíc bezpečnostní trysku Comfort tip, která díky širšímu lemu v horní části brání hlubokému vniknutí do nosní dírky dítěte.

omegapharma_cz_multiimun_photo2.jpg

V lékárnách také můžete najít varianty pro dospělé v izotonickém i hypertonickém provedení. Pokud potřebujete posílit imunitu vašich nejmenších i vás, je vhodné nasadit vitamíny – ať už v podobě zeleniny nebo ovoce, tak varianty v podobě vitamínových přípravků. Na trhu naleznete sirup s lahodnou příchutí – MultiIMUN. Obsahuje výtažek z hlívy ústřičné, směs nukleotidů a také vitamín C, který přispívá k normální funkci imunitního systému. Dávkuje se v 5 – 10 ml denně a mohou jej užívat děti od jednoho roku, těhotné i kojící.

Objevte v lékárně další varianty MultiIMUN v podobě pastilek a tobolek.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist