Znáte pravidlo 3–6–9–12? Aneb jak určit správný věk pro moderní technologie

Devítiletá Alice se usilovně snaží z rodičů vymámit smartphone. Argumentuje tím, že je to praktické, že rodiče o ní budou mít větší přehled. A tak se její matka začala zajímat o to, jestli podle odborníků má na chytrý telefon ten správný věk…

profimedia-0042270369-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

„Je zcela normální, že v tomto věku děti přitahují chytré telefony, tablety, počítače, které nabízejí nejrůznější hry a zábavy. Navíc chtějí mít to, co jejich kamarádi,“ říká Anne Peymirat, rodičovská poradkyně. Nelze počítat s tím, že dítě jeho touha přejde, je potřeba ten problém řešit. Podle odborníků je dítě ve věku 9 až 12 let zralé na to mít svůj telefon. Ovšem jaký, to záleží na okolnostech.

Jako zakázaná čokoláda

Napřed je třeba uvážit, k čemu všemu by měl sloužit. Nátlak typu, že všichni ve třídě už mají smartphone, nebereme v úvahu, do školy ho dítě nepotřebuje, naopak. Navíc nekontrolovatelný přístup k internetu je v tomto věku riskantní. „Rodiče si tím na sebe šijí i jiný bič. Riskují, že dítě budou muset neustále od telefonu honit k úkolům, domácím povinnostem. Z toho vzniká napětí. Je to podobné, jako byste dali na stůl čokoládu a dítě se jí nesmělo dotknout,“ podotýká Anne Peymirat.

Pokud se rodiče přesto pro smartphone rozhodnou, je třeba určit jasná pravidla, kdy a jak ho smí dítě používat. Ovšem pro méně zralé dítě se spíš hodí kombinace normálního mobilu a přístupu k internetu doma, třeba na tabletu. Dítěti je třeba vysvětlit pravidla soukromí na síti, varovat před nebezpečím a povídat si s ním, na co na internetu narazilo. Tím ho připravíme na to mít vlastní smartphone.

Kdy komu co

Pokud rodiče tápou v tom, kdy a jaký by měly mít děti přístup k moderním technologiím, pomůže jim pravidlo 3-6-9-12 francouzského psychiatra Serge Tisserova.

Do 3 let – Hrajte si, povídejte si, žádná televize

Pro zdravý vývoj dítěte jsou nejlepší společné hry. Mohou být i třeba na tabletu, ale měl by se zapojit i dospělý. Lepší je však dítěti číst. Malému dítěti by se neměla pouštět televize, i když se na ni nedívá. Rozhodně by ji nemělo mít v pokoji.

3 až 6 let – Omezíme čas před obrazovkou

Stanovíme omezený čas, kdy se může dívat na televizi, vybíráme programy přiměřené věku. Televize, tablet, počítač jsou ve společných prostorách, dítě je nemá ve svém pokoji. Digitální interaktivní pomůcky jsou zakázané u jídla a před spaním. Nedáváme je dítěti, když ho potřebujeme uklidnit. Hry na tabletu či počítači je lepší hrát společně.

6 až 9 let – Představíme internet

Určíme čas, který může dítě strávit před obrazovkou, mluvíme s ním o tom, co tam sleduje.  Nicméně nepovolíme mu, aby mělo tato zařízení ve svém pokoji. Objasníme mu právo na soukromí na internetu a 3 základní pravidla, kterými se při jeho užívání řídit:

  1. ke všemu, co tam zveřejní, má přístup kdokoliv,
  2. zůstane to tam napořád,
  3. nedá se věřit všemu, co se na internetu objeví.

9 až 12 let – Naučíme dítě, jak se chránit

Může dostat svůj mobil, surfovat po internetu, je na nás, jestli sám nebo pod naším dohledem. Učiníme s ním úmluvu, kolik času může trávit u obrazovky, před monitorem a mluvíme s ním o tom, co ho tam zajímá. Sem tam mu připomeneme 3 pravidla internetu.

12 let a víc – Posloužíme radou

Na internetu už surfuje sám, ale vymezíme mu čas. Probereme nebezpečí internetu, pornografii, šikanu, dezinformace. Na noc vypínáme wifi i mobily. Nestaneme se jeho „přítelem“ na Facebooku.

Čtěte také:

Stanovíme rodinná pravidla

  • Večer se rodina sejde u společného jídla, v pokoji není puštěná televize, nikdo nemá u stolu mobil ani k němu neodbíhá. U stolu si povídáme, probereme třeba, co se ten den událo. Pro dítě je to dobrý vklad pro jeho sociální začleňování.
  • Místo televize dáváme přednost archivu oblíbených dětských filmů. Dítě však na ně nenecháme se dívat neomezeně dlouho. Výhodou je, že filmy můžeme opakovat, pokud v nich něco nepochopilo.
  • Dáváme přednost společnému koukání na televizi, například jednou týdně, může se z toho stát rituál. Herní konzole vybíráme takové, kde může hrát víc lidí najednou.
  • Dítě nebude mít vlastní tablet nebo nějakou digitální interaktivní pomůcku, ale vše je rodinné. Tím budeme mít nejen lepší kontrolu, ale pokud se budou muset o tyto přístroje dělit sourozenci, naučí je to si plánovat jejich používání, organizovat si čas.
  • Mobily uloží všichni členové rodiny na smluveném místo, nejen když společně večeří, ale dohodnou si i určitou hodinu večer, kdy je tam odloží. Zabráníme tak tomu, aby dítě spalo s mobilem.
25.9.2019 4:01 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist