babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Výživa > Zdravé jídlo pro dítě i pro nás
Zdravé jídlo pro dítě i pro nás
Pokud se partneři rozhodnou k plánovanému těhotenství, pak mohou včas začít pracovat na svém zdraví. Dojde-li však k náhodnému otěhotnění, pak sice mají určitou časovou ztrátu, ale nikdy není pozdě začít s pozitivními změnami.
Každopádně je nutné zamezit některým zlozvykům a návykům. Je nutné přestat kouřit, pít nepřiměřeně alkohol, užívat drogy a stimulanty, po poradě s odborným lékařem omezit užívání postradatelných léků.
Zajistěte si zdravý aktivní pohyb, ale i regeneraci, duševní relaxaci a pokuste se odbourávat zbytečné stresy.
Jídelníček podle krve
Stěžejní otázkou je stravování. Sama po pětatřicetiletém studiu oblasti dietologie uznávám přizpůsobení stravy konkrétní krevní skupině. Tím je v mnoha směrech přiznána lidská individualita. Strava musí být v každém případě vyvážená, pokud možno čerstvá, plnohodnotná a bez přemíry chemických úprav.
První, na co každá pomyslíme, je dostatečné zásobení vitaminy a minerály. Všechno ale neřeší nákup spousty multivitaminových a minerálových přípravků. I zde se skrývá jisté nebezpečí – například předávkování, nevhodné kombinace, alergie atd…
Vitaminy
Známe třináct hlavních vitaminů nezbytných pro uchování zdraví. Jen dva z nich si může tělo vyrobit samo, ale ne vždy.
Některé vitaminy jsou rozpustné ve vodě, jiné v tucích. To ovlivňuje jejich vstřebávání a způsob doplňování. Příjem musí být vždy pravidelný a limitovaný potřebou organismu – fyzickou námahou, nemocí, věkem, těhotenstvím a laktací.
Ideální je čerstvá plnohodnotná, správně rozdělená strava, například do pěti denních porcí, doplněná dostatečným přívodem tekutin, jejichž základem je voda. Vitaminy a minerály je nejlepší doplňovat v přírodní formě, tedy v plnohodnotné potravě a minerály eventuálně v roztoku, např. minerálka (v přiměřeném množství nehrozí nebezpečí zbytečného ukládání v orgánech ani předávkování).
Opisujme od zvířat
Již několik let jsou na našem trhu dostupné tak zvané „zelené potraviny“, kterými se v přírodě běžně živí zvířata. Studie, zabývající se využitím těchto potravin v lidské populaci, zatím přinášejí samé pozitivní efekty bez jakéhokoli nebezpečí pro lidské zdraví.
Jedná se o sušenou šťávu z mladého ječmene – ta se rozpustí ve vodě – a jednobuněčnou řasu (Chlorela pyrenoidosa) slisovanou do tablet. Obě tyto potraviny jsou ekologicky pěstované a odborně kontrolované. Jsou plnohodnotné, takže je další doplňování stravy uměle připravenými potravinovými doplňky zbytečné, a někdy i zdravotně nevhodné.
V oblasti sportovní medicíny jsem zařadila tyto potraviny do přípravy vrcholových sportovců, v oblasti všeobecné medicíny do prevence, detoxikace a terapie.
Samozřejmě, že se například v detoxikaci organismu dají použít i některé bylinné zdroje – čaje, homotoxikologie, ale nejzákladnější je vždy složení stravy a její jednoduchost.
Detoxikace organismu
Detoxikace organismu je vlastně vyčištění orgánů od uložených odpadových produktů, toxických látek a přebytků.
V poslední době přibývá sterility u mužů i žen Převážná část těchto poruch je skutečně způsobena nevhodným životním stylem, nemocností, opakovanými problémy a stresem. Přitom se tyto obtíže dají velice jednoduše a elegantně jen s trochou motivace a disciplíny odstranit.
V oblasti stravy zelené potraviny doplňuji ještě jednou potravinou – MACA – Lepidiem meyenii (ředkev rostoucí ve vysokých Andách, která má úžasné složení pro správnou funkci organismu). Tímto velmi jednoduchým a přirozeným programem se mi podařilo uzdravit již mnoho lidí – sportovců a párů toužících po dětech.
Každý jsme ale jedinečnou osobností, a proto je tak třeba pracovat s každým člověkem. Musíme k němu přistupovat individuálně z pohledu jeho genotypu, fyzických, psychických a zdravotních předpokladů.
Není vše zdravé pro všechny, co dělá jednomu dobře, může druhému škodit. Tak to v životě je a musíme to respektovat i v medicíně.
Takže i složení stravy je individuální, ale některé zásady platí pro všechny:
1. Čemu se vyhýbat
Smažená a přemaštěná jídla, vepřové maso, uzeniny včetně šunky, bílý cukr, moučná jídla – hlavně bílá hladká pšeničná mouka –, konzervované a barvené potraviny, chemicky upravované potraviny.
2. Pozor na plísně
U zeleniny, ovoce, ořechů a jiných jader, u vloček, ale také u chleba a pečiva.
3. Pravidelná strava
Rozdělme ji do pěti dávek – raději častěji a méně jíst, uhlovodany a tuky jsou vhodnější během dne, bílkoviny pro pozdní odpoledne a večer.
4. Dostatečný pitný režim
Voda bez příchutí, pokud možno s nízkým obsahem minerálů, ovocné a bylinné čaje, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Nepijme limonády, barvené vody, coca colu a podobné nápoje. Káva s kofeinem,černý a zelený čaj nejsou nápoje vhodné k hydrataci, ale naopak dehydratují a stimulují, takže v případě jejich konzumace doplňujme adekvátně kvalitní tekutiny.
Ideální příklad úpravy denního jídla před početím: (Platí pro oba partnery)
Ráno po probuzení:
150 ml nápoje z mladého ječmene, snídaně (nejlépe kolem 8 h) s převahou uhlovodanů (cukrů), eventuálně kysané mléčné, ale čerstvé výrobky.
Svačina (kolem 10 h)10 tablet chlorelly,voda a jiné tekutiny, vhodné pečivo s ovocem nebo zeleninou.
Oběd mezi (12.30–13.30 h): polévka (čerstvá, spíše vývary zeleninové nebo masové), bezmasá jídla.
Svačina (kolem 16 h) – 10 tablet chlorelly,voda a jiné tekutiny, vhodné cereálie s ovocem nebo kysaný mléčný výrobek, případně sýr.
Večeře (kolem 18–19 h) bílkovinná: ryby, vhodné libové maso přírodně upravené, doplněné tepelně zpracovanou zeleninou.
V případě potřeby z hlediska zkvalitnění plodnosti obou partnerů 2 lžičky sušiny macy /sušená ředkev/ rozmíchané v libovolné tekutině nebo v mléčném výrobku. Před spaním opět 150 ml nápoje z mladého ječmene.