babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Vývoj > Jak naučit dítě na nočník > Zbavte dítě plenek jinak. Indiánská metoda funguje!
Zbavte dítě plenek jinak. Indiánská metoda funguje!
Už se těšíte, až nadobro odložíte pleny? Která maminka by se netěšila, že už nebude muset neustále vynášet koš nebo prát zaneřáděné plenky. Ale jak na to, aby změna proběhla co nejklidněji? Pojďme se inspirovat z minulosti!
Kdy je vhodná doba?
V teplých krajinách to mají o něco jednodušší, ti mohou začít téměř kdykoliv. V našich podmínkách je nejlepší období přechodu naplánovat na léto. Asi neznám nikoho, kdo by nevyužil toho, že nemusí z dítěte na poslední chvíli sundávat vrstvy oblečení. A když se to nestihne, je rozhodně milejší vyprat jedny kraťásy než oteplováky.
Je mé dítě na změnu připraveno?
Obecně se doporučuje začít sundávat pleny až ve chvíli, kdy batole zvládne složitější úkol. Například dokáže přenést předmět určené osobě a dokáže ovládat svěrače. Na druhou stranu kolem sebe mám příklady, kdy miminka zvládají fungovat bez plenek daleko dříve.
Je pravda, že to jsou děti kamarádek, které částečně fungovali i na „bezplenkové metodě“. Jejich děti plenky také někdy nosily, ale maminky uměly vypozorovat, kdy se děťátku chce na záchod. Chytli je do náruče, drželi nad „kyblíkem“ a pomáhali jim zvukem, který si na akt vyprazdňování vybraly. Některé začaly už od kojence, protože to je nejjednodušší.
Kojenec má potřebu většinou po kojení. Když byla rodinka někde v klidu ve známém prostředí, rodiče se snažili na vědomém vyprazdňování pracovat, když naopak na výletě a podobně, měly děti normálně plenky.
Sama jsem to několikrát zkoušela s mým opravdu malým mimčem a i nám začátečníkům se to většinou povedlo. Ještě jsem vypozorovala to, že když má syn plenky látkové, hned se přihlásí o výměnu, což s papírovkami ne. Může se to zdát nepraktické, ale mně to alespoň učí rozpoznávat signály. Načasování na „klasické“ odplenkování je tedy spíše individuální a záleží i na tom, jak je dítě zvyklé.
Pravidelné lékařské prohlídky u dětí
A co takhle úplně jinak?
Dva roky jste nic neřešili, děťátko poctivě přebalovali a teď se bojíte, že jste něco prošvihli? Změňte to ve výhodu! Indiánská metoda odplenkování je pojmenovaná podle kmenů původních obyvatel v Severní Americe. Údajně některé kmeny indiánů praktikovaly velice jednoduchý přístup. Do dvou let vůbec neřešili, kde malý indiánek své potřeby vykonával.
Do naší doby se to dá převést tak, že do dvou let nosí dítko plenku a my neřešíme nic jiného, než jen přebalování. Ve 2 letech mu bylo vysvětleno, že už je velký a ukázáno místo, kam si má dojít, když se mu chce čurat nebo kakat. Zní to tak jednoduše, že mi to nedalo a sondovala jsem skutečné pokusy aplikování této metody v praxi.
Čtěte také:
- Boj s nočníkem aneb Trénink hygienických návyků může být zábava
- Zácpa u těch nejmenších
- Noční počurávání u pětiletého dítěte
Funguje to?
Nejdůležitější je udržet stále dobrou náladu, i přestože první dny máme nakakáno a načuráno všude. Nemůžete se na dítě zlobit. Jen mu vždy zopakujte, že má chodit tam a tam, nechte si to od něj třeba i zopakovat a katastrofu v klidu zlikvidujte. Důležitá je motivace! Když se dítě zasnaží na dané místo dojít, jen to nestihne, musíte i pokus velice nadšeně chválit. Příště už se to možná podaří.
A v noci?
No dobrá, přes den si to nějak představit dokáži. Prostě na čtrnáct dní vynechám návštěvy, přejezdy autem omezím na minimum, vybavím se dostatečnou zásobou pracího prášku, času, trpělivosti a podobně. Ale co v noci? Ohledně plenkování respektive neplenkování se rady od zkušených dělily na dva tábory.
Jedna skupina zastávala názor, že jakmile je plenka jednou sundána, už by neměla být nikdy nandána – ani v noci. Abychom tím malé človíčky nepletli. Druzí ji na noc nechávali, protože ve spaní je podle nich pro dítě hlídání se ještě moc těžké.
Důležité je, že u obou skupin tahle pro někoho možná kontroverzní metoda fungovala! Nejrychleji děti odplenkování zvládly během 1 týdne, nejdéle to trvalo týdny 3. Ale i 3 týdny je myslím moc pěkný výsledek.