babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Život v rodině > Bydlení > Zařizujeme zdravou domácnost
Zařizujeme zdravou domácnost
Chcete se ve svém bytě vyhnout co největšímu množství chemických škodlivin? Někdy stačí provést jen malé změny a váš domov bude hned o něco zdravější.
Podlaha
Výběr podlahové krytiny je velmi důležitý. Jedná se o jednu z největších bytových ploch, a tu tak často měnit nebudete. Proto jí věnujte pozornost. Při vybírání podlahy se držte přírodních materiálů. Vyhněte se koberci, zbytečně se v něm hromadí prach.
Vhodné materiály: dřevo, korek, Linoleum, Marmoleum, kámen či keramika
POZOR! Linoleum není PVC. Linoleum je z přírodních materiálů: lněného oleje a dřevěné či korkové moučky. Neškodí alergikům a zastavuje růst mikroorganismů.
Nevhodné materiály: PVC, Novilon, laminát (může obsahovat formaldehyd)
Matrace
Při jejím výběru se doporučuje připlatit si – ne jen pro její tvar a rozměry, ale také pro kvalitu jejího materiálu. V některých matracích se mohou objevovat bromované zpomalovače hoření, které brání vypuknutí požáru. Jsou to těkavé látky, které dráždí oči, hrdlo a plíce.
Vhodné materiály: přírodní materiály jako například kokosové vlákno nebo přírodní kaučuk neboli LATEX
Nábytek
Lidi, kteří mají domácnost zařízenu nekvalitním nábytkem (například laminátovým), potkávají časté zdravotní problémy. Z nábytku se totiž mohou uvolňovat nebezpečné chemické látky.
Laminovaný nábytek z tzv. dřevotřísky, který se stále hojně vyrábí, může obsahovat formaldehyd. O něm se v odborných kruzích mluví jako o jedné z definovaných možných příčin atopického ekzému, chronických zánětů středního ucha a nastartování různých alergických stavů. Má karcinogenní a mutagenní účinky. U nátěrů, laků či mořidel užívaných v interiéru si ověřte, zda jsou opravdu určeny k aplikaci ve vnitřním prostředí.
Vhodné materiály: Nejlepší nábytek je dřevěný, tzv. masiv, ošetřený přírodním lakem, vosky, oleji, mýdlovou vodou případně se žádné ošetření nedělá.
Zvolte barvy ředitelné vodou. Je dobré prověřit jejich složení nebo raději rovnou volit výrobky s ekologickou certifikací, tedy s nápisem Ekologicky šetrný výrobek.
Symbol je garantován Ministerstvem životního prostředí a v Evropě je to takzvaná The Flower. Výrobek prošel přísnými testy prokazujícími splnění kvalitativních i ekologických požadavků.
Bytový textil
Ložní prádla, ručníky i koberce mohou obsahovat několik látek – kadmium a chróm či například formaldehyd, který se používá proti mačkání prádla.
Vhodné materiály: Bio bavlna je sice nejlepší, ale poměrně drahá někdy stačí nakupovat v kvalitních obchodech. Před použitím se doporučuje nový textil nejdříve vyprat.
Kosmetika, laky, čisticí prostředky
Mohou obsahovat triclosan, parabeny, alkylfenoly a další nebezpečné látky.
Alternativa: Jejich používání se vyvarujete, budete-li vybírat kvalitní přírodní kosmetiku (BIO například).
Pokojové rostliny
I tyto zdánlivě „zdravé“ věci mohou být člověku nebezpečné. Pesticidy lze najít jak v rostlinách, tak i v obyčejném čaji. Některé čajovníky se jimi totiž při růstu ošetřují. Květiny se jimi ošetřují běžně.
Alternativa: Vybírejte si proto rostliny z přírodního zemědělství, nejlépe BIO.
Prostředky na hubení hmyzu
Ve směsi chemických látek se mohou vyskytovat insekticidy.
Alternativa: Do oken si pořiďte sítě proti hmyzu.
Patero správného nákupu:
- Při zařizování „zdravého“ bydlení zapomeňte na nápadně levné produkty z asijských zemí
- Nakupujte v kamenných obchodech, ne na tržnicích
- Všechno zařízení pečlivě vybírejte a pozorně čtěte etikety
- Nikdy nekupujte výrobky bez českého návodu k použití
- Kupujte přírodní materiály
Zdroj: Sdružení Arnika, www.arnika.org