babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Život v rodině > Kariéra a finance > „Zapojte se, má to smysl,“ vzkazují aktivní maminky
„Zapojte se, má to smysl,“ vzkazují aktivní maminky
Jména těchto žen neplní přední strany novin a časopisů a nejspíš o nich dnes budete číst poprvé. S výsledky jejich práce se přitom možná setkáváte každý den. Místo sezení se založenýma rukama a stěžování se totiž rozhodly samy začít ovlivňovat prostředí, ve kterém žijí. Pro sebe, pro své děti i pro ostatní. Některé začaly pracovat v neziskové organizaci, další vstoupily do politiky. A to v možná překvapivém životním období – na rodičovské dovolené. Každá je jiná, ale jedno mají společné: chuť měnit svět kolem sebe k lepšímu.
„Před 14 ti lety jsem se i s roční dcerou přestěhovala z Olomouce do Ostravy. Jako naplavenina jsem potřebovala sociální kontakt s dalšími maminkami, současně pečovat o malou dceru a také něco aktivně podnikat. Potkala jsem další báječné mámy a táty, a protože nám společně bylo fajn a vymýšleli jsme různé aktivity pro děti, založili jsme společně rodinné centrum,“ vypráví příběh vzniku rodinného centra Chaloupka jeho zakladatelka a ředitelka neziskové organizace Edita Kozinová. RC chaloupka pomáhá rodičům i dětem a propaguje pěstounskou péči.
Žaneta Salátová, současná ředitelka Mateřského a Dobrovolnického centra v Karlových Varech, se zase po rodičovské nechtěla vrátit do komerční sféry. „Přála jsem si, aby mnou odvedená práce měla ještě nějakou přidanou hodnotu. A to nejen pomáhat konkrétním lidem, ale i vůči naší obci a společnosti vůbec. Zní to jako klišé, ale je to tak. Přihlásila jsem se do výběrového řízení na ředitelku neziskové organizace a vyhrála,“ vypráví. A nelituje. „Na práci v neziskovce mě baví rozmanitost, svoboda, výsledky, potřebnost… Našla jsem mnohem víc, než jsem hledala. Navíc se mi velmi dobře daří slaďovat pracovní a rodinný život. Zapojila jsem celou rodinu a baví nás to. To bych v jiné práci asi nemohla,“ doplňuje Žaneta. Kromě dobrého osobního pocitu ale její práce přináší především konkrétní výsledky, ze kterých mají prospěch rodiny z Karlových Varů i okolí – například hojně navštěvované volnočasové, kulturní i vzdělávací akce.
Různorodost, smysluplnost a kreativita – to jsou věci, které na své práci nejvíce oceňuje i Edita, sama máma dvou dcer. „Úspěchem je každoroční pomoc 1000 rodinám v Ostravě a 70 pěstounským rodinám, ohroženým mladým lidem… Úspěchem je úžasný pracovní kolektiv a díky profesionalitě také možnost ovlivnit a zlepšit prorodinnou politiku v Ostravě,“ vypočítává Edita, která kromě pracovních výzev zdolala i výzvu největší – boj s vážnou nemocí. I proto dnes říká „Myslím si, že máme povinnost vracet, tvořit, zušlechťovat a tím zpětně pomáhat prostředí, ve kterém žijeme a kde vychováváme své děti. Protože bychom neměli žít jen sami pro sebe, protože když přijdou těžká životní období, pak nám může pomoci soužití v místě, kde bydlíme, kde můžeme sdílet své starosti a zjistit, že v těch problémech nejsme sami.“
Čtěte také:
- Kariéra, nebo rodina?
- I mámy potřebují čas samy pro sebe
- Psychogynekologie vrací ženám ztracenou rovnováhu
Z neziskovky do politiky
Práce v tzv. „neziskovkách“ je skvělou příležitostí zapojit se aktivně do dění kolem sebe. Oproti jiným zaměstnáním často přináší i velkou svobodu volby a možnost lépe kombinovat práci a rodinu, nabízí tak skvělé uplatnění nejen pro matky s dětmi. Pro mnoho žen jsou však neziskovky jen začátkem jejich cesty a odrazovým můstkem pro další kariéru – třeba na poli komunální politiky.
To je i případ Daniely Páterové. Místostarostka Mníšku pod Brdy, sama čtyřnásobná matka, říká: „Můj osobní postřeh je, že ženy, které zprvu působí v neziskovém sektoru, se často dostanou i do politiky. Měla jsem to tak i já – nejprve jsem pracovala pro Centrum pomoci rodinám s dvojčaty a vícerčaty a až později jsem se zapojila do komunální politiky. Znám celou řadu žen, které to měly nebo mají stejně. V neziskovce jsou vaše možnosti věci ovlivňovat omezené, v politice můžete řadu věcí rozhodovat přímo.“ Starostka Zbraslavi Zuzana Vejvodová zase na politické práci oceňuje práci s lidmi a konkrétní výsledky. „Baví mne zejména tvůrčí stránka mé práce. Jsem původním povoláním stavební inženýrka a tak mám přirozenou potřebu něco budovat. Ale nejvíc mne baví kontakt s lidmi. Jejich nápady a zkušenosti jsou pro mne inspirací.“
Prosadit se jako žena v politice však není jednoduché. V té české jich v současnosti působí pouhých 20 %. V žebříčku států seřazených podle účasti žen v politice nás toto číslo řadí na 95. příčku mezi Uruguay a Saúdskou Arábii. Proti ženám hraje řada menších i větších překážek – od předsudků, že se ženy na politiku nehodí či pro ni nemají správně schopnosti, přes složitější kombinování politické dráhy a rodiny, omezené časové možnosti až po nižší politické sebevědomí či nutnost prosadit se v rámci převážně mužských kolektivů.
Současné podmínky zkrátka političkám příliš nenahrávají. Co by tedy ostatním ženám poradily ty, které se již do veřejného dění úspěšně zapojily? „Ať se nepodceňují a podniknou konkrétní kroky směrem k naplnění svých představ a přání. Zpočátku se mohou zapojit například jako členky výborů či komisí a v příštích volbách již kandidovat. A věřím, že budou úspěšné,“ vzkazuje místostarostka Daniela. „Určitě jděte do toho. Začínejte ale s tématy, které umíte, a úloha
mi, které dokážete sama řešit. Úspěch Vás motivuje a zviditelní,“ mluví ze své zkušenosti starostka Zuzana. A ředitelka Žaneta pak doplňuje: „Nemám moc ve zvyku někomu radit, ale občas se mi zdá, že ženy potřebují podpořit a pomoc. Pomoc při rozhodnutí, hledání možností a plánování konkrétních kroků, pomoc eliminovat možná rizika apod. Některé ženy to nepotřebují, jiné to hledají u svých blízkých a jiné chtějí někoho nestranného. Ty mohou například využít různé vzdělávací programy, přímo na politiku a neziskový sektor se zaměřuje projekt Zapojte se, na kterém se s naším centrem podílíme. Více o něm najdete na webu www.padesatprocent.cz.“
Pokud vás myšlenka podílet se na veřejném životě ve vaší obci zaujala, přihlaste se do vzdělávacího programu.