Zamkněte si lásku

Romantický zvyk, který se z Itálie rozšířil po celé Evropě, sice můžete vyzkoušet kdykoli, ale svátek sv. Valentýna mu dodá magickou atmosféru. Aby ne, první most lásky byl ten samý, který se roku 269 údajně stal svědkem smrti patrona všech zamilovaných.

Milenci rukou společnou a nerozdílnou napíší na visací zámek svá jména či iniciály a rok, kdy společně uzamčení svého vztahu provedli. Čistě pro jistotu. Aby, až ho po padesáti letech zase najdou, nevzal jejich vztah za své, když se začnou dohadovat, stalo-li se tak v roce 2012 nebo 2013. Pak odhodí klíček do řeky. Zavře se nad ním voda a nikdo další se mezi milence nevetře.

Bylo, nebylo

Kde se vzal zvyk věšet na sloupy a mříže mostů zámky obradované iniciálami zamilovaného páru, se neví. Někteří hledají kořeny tohoto zvyku ve staré Číně, ale ani v lásce kovaní sinologové o tomto obyčeji neslyšeli. Podle dalších za to můžou pohané. Nejvíce zdrojů ale připisuje založení romantického zvyku italskému spisovateli Federiku Mocciovi, který ve svém románu Chci tě, postavil na mostě Milvio v Římě milence a nechal je provést milostný rituál. Jenže některé zámky na mostech přes Tiberu jsou zase starší, než je datováno první vydání Mocciova románu, tedy před rokem 2006, takže italskému spisovateli budeme moci přiznat tak akorát masovou popularizaci novodobého obyčeje.

Jak Řím o svůj most přišel

Je paradoxem, že nejznámější most lásky, již zmíněný Milvio v Římě, už svému romantickému účelu neslouží. Vedení města rozhodlo, že most bude nadále sloužit jen svému poslání historickému, a jak z estetických, tak bezpečnostních důvodu nechalo zámky odstranit. Už před lety vznikl problém s váhou tisíců kovových zámků. Milenci je původně věšeli na sloupy, ale ty se pod jejich vahou začaly ohýbat. Proto byly na Milvio instalovány plůtky, kam se měly zámky pověsit. Později byla jejich instalace zakázána pod hrozbou vysoké pokuty, jenže zamilovaní se nenechali odradit a železa přibývalo.

Nakonec se město odhodlalo k radikálnímu kroku a všechny zámky odstranilo. Nyní řeší nerudovskou otázku – kam s nimi. Jen tak vyhodit se je nedovážilo (kdo by si také vzal na triko riziko tolika zničených vztahů) a dočasně je deponovalo do městského skladu. A pak je třeba vyřešit ještě jednu otázku – kam budou zamilovaní v Římě věšet zámky v budoucnu?

Mosty Evropou

Mosty lásky se staly tradicí v mnoha evropských městech. Svůj má i Praha, i když maličký, zatím ale dostačující. Najdete ho na Kampě, u mlýnského kola Velkopřevorského mlýna nedaleko Lennonovy zdi.

V Moskvě na Treťjakovském mostě dokonce vztyčili kovové konstrukce ve tvaru stromů, aby zámky bylo kam věšet. Rituál se vžil natolik, že volné místo budete hledat jen těžko. I Paříž, metropole milenců, má svou zámečkovou sbírku. Najdete ji na u Notre-Dame. Nejužší pařížský most za dne světélkuje, jak se slunce odráží od kovových symbolů zamilovaných.

Za láskou po Česku

I když našinec působí na první pohled uzavřeným dojmem, pod povrchem tepe romantické srdce. Dokazuje to hned několik mostů lásky. Dobrá zpráva pro všechny mimopražské, kteří se nemusí za milostným pojištěním trmácet až na Kampu.

Na svátek svatého Valentýna se plánuje slavnostní otevření mostu lásky v Hronově, a to v rámci Národního týdne manželství a Týdne lásky. Klíčky od tamních visáčů bude opatrovat řeka Metuje.

Město Sokolov otevřel svůj most lásky v roce 2012, a to v rámci stejných oslav jako letos plánuje Hronov. Západočeši mohou svůj kovový symbol lásky pověsit na lávku pro pěší přes Ohři u Českého domu.

Tak už víte, co budete dělat dneska na Valentýna?

14.2.2013 12:02 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist