Začínáme kojit

V dnešním článku bych ráda napsala srovnání porodu a poporodní péče v České republice a Rakousku. Je třeba upozornit na to, že se jedná o čistě můj osobní názor, a také, že každý z porodů byl diametrálně odlišný!

img_20180120_132328-1100x618.jpg Zdroj: archiv blogerky

Porod Filípka probíhal v Praze v Ústavu pro matku a dítě v Podolí. Porod byl spontánní ve 41. týdnu těhotenství (40+4) a Filípek se narodil s porodní váhou 3,8 kg a 52 cm.

Barborka se narodila ve Vídni v nemocnici Michelbeuren AKH. Porod probíhal od začátku téměř do úplného konce spontánně, ale kvůli vzpříčené poloze ramínkem a ručičkou se nakonec doktoři museli rozhodnout provést akutní císařský řez. Barborka se narodila v 27.týdnu těhotenství (26+6) s porodní váhou 805 gramů a 36 cm.

Péče lékařů byla v obou případech výborná! V ČR většinu „práce“ zastane porodní asistentka a doktor přijde na porodní sál až v úplném závěru, zatímco v Rakousku za mnou lékaři chodili co 2 hodiny a porodní asistentka je pro doktora plnohodnotný člen týmu, což v praxi znamená, že se doktor se sestřičkou radí a konzultuje všechny své závěry.

Čtěte také:

Šestinedělí v Česku a Rakousku

Co se týče poporodní péče, obzvláště jídla, pokojů a pomůcek. Pokoje v nemocnici v Rakousku jsou standardně po 2, když je nouze o místa, tak maximálně po 3. Jídlo máte možnost si předem objednat a chuťově je vynikající! Vybíráte si ze 3–4 jídel 3x denně plus máte možnost si ke každému chodu objednat jednu věc (například jogurt, mléko, kefír, sardinky, ovoce) navíc. Každý polední a večerní chod obsahuje polévku, hlavní jídlo a zákusek. Na každém oddělení máte volně k odběru po celý den kávu, čaj, mléko a vodu. Co se týče zdravotních pomůcek (vložky, poporodní kalhotky, ručníky, košile, zubní kartáčky, mýdla, plínky pro miminko a dokonce i kojící pumpy Medela) – vše máte také k dispozici zdarma po celou dobu vašeho pobytu.

Pokud je to potřeba, jako v mém případě, po propuštění domů dostanete žádanku od laktační poradkyně a kojící pumpu si vyzvednete v lékárně. Zde zaplatíte pouze zálohu ve výši 45 EUR a půjčovné už jde na zdravotní pojišťovnu. Pro mě velmi příjemným bonusem bylo to, že téměř každý doktor či zdravotní sestřička mluví nejen německy, ale také anglicky! Den po porodu za vámi automaticky přijde laktační poradkyně a rehabilitační sestřička, vše s vámi detailně projde, prakticky ukáže a máte možnost jim kdykoliv zavolat a zeptat se jich, to vše v rámci pojištění.

V ČR byly pokoje po čtyřech, což jsem ale ve finále považovala za praktické, protože jsem se od ostatních maminek dozvěděla spoustu praktických informací, které jsem coby prvorodička nevěděla a které se mi následně často hodily. Na druhou stranu musíte samozřejmě počítat s určitým diskomfortem v podobě plačících dětí ostatních maminek. Jídlo bylo také 3x denně, ale nebyl tu možný výběr z více možností. Kávu bylo možné dostat pouze k snídani, čaj/vodu po celý den. Zdravotní pomůcky jste na první den dostala v nemocnici, další dny už jste musela mít vlastní. Kojící pumpu jsem si půjčila v nemocnici, záloha byla kolem 4.500 Kč (jestli si to dobře pamatuji), ale pak jsem musela ještě platit půjčovné za každý den, protože toto pojišťovna u nás nehradí.

Laktační poradkyně za vámi přijde na pokoj, vše ukáže, ale po příchodu domů již k dispozici není, či je, ale musíte si ji zaplatit z vlastního. Rehabilitační sestřička za mnou přišla 2x, jednou jsem kojila, podruhé koupala, tak mi jen na stolečku u postele nechala papír s cviky, a to bylo bohužel všechno. Dodnes mě to mrzí, protože jsem poporodní cviky nepovažovala za důležité, začala jsem je cvičit až měsíc po porodu a pak to bylo znát, protože se mi bříško nezatáhlo tak dobře a rychle, jak by to bylo, když bych začala cvičit dříve!

Tak to je asi vše, co bych k tomu řekla či napsala.

Barunčiny pokroky

Tento týden Barunka opět hezky přibrala a její váha je nyní 1.325 gramů. 🙂 Má se výborně a již jsem začala první pokusy o kojení a jde to dobře. První tři dny to bylo spíše žužlání bradavky, ale další dny Barunka začala sát. S kojením u takto malých dětí se může začít nejdříve na konci 32. týdne těhotenství, protože je to pro ně extrémně náročná aktivita! Je třeba, aby byly splněny tři hlavní podmínky – aby mělo miminko „brýle“, dokázalo dýchat, přitom sát a zároveň polykat. Barunka toto zvládá s přehledem, takže nebyl důvod to odkládat.

Mějte se hezky a uslyšíme se příští týden.

Lucka, Filípek a Barborka

23.1.2018 3:29

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist