babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Předškolák > Zdraví a péče > Dětské nemoci > Za zácpou u dětí mohou být psychické problémy. Jak ji řešit?
Za zácpou u dětí mohou být psychické problémy. Jak ji řešit?
Tříletý Albert se už pár dní nevykakal, je mrzutý a stěžuje si, že ho bolí bříško. Rodiče zneklidní a pustí se do boje se zácpou. Přehnané snahy ale někdy napáchají ještě větší paseku. Za zácpou u dětí totiž občas stojí psychické problémy spojené třeba s nástupem do školky. Jak ji co nejlépe vyřešit?
Zácpa je z velké části záležitost psychická, s tím mají své zkušenosti i dospělí. Proč by tedy nemohl nastat nějaký blok i u dětí? Zatímco u kojenců do tří měsíců se zácpa prakticky nevyskytuje, u těch starších a u batolat bývá zácpa spojovaná se změnou stravovacích návyků.
Často se vyskytuje při odstavování, při přechodu na jiný typ výživy. Tyto fyziologické příčiny se odstraňují celkem snadno, stolice se většinou po čase upraví sama. Horší je to, pokud jsou příčiny psychické, což bývá většinou v souvislosti se zvykáním si na nočník, případně při příchodu do školky.
Vyprazdňování na povel jde jen těžko
Školka je převratná změna v životě dítěte a trvá nějaký čas, než ji zpracuje. Jednou z novinek jsou tam i společné záchody, na které paní učitelky své svěřence vodí poměrně často. Vyčurat se na povel nebývá takový problém jako se vykakat. To jen tak nejde a dítě se pak snadno zablokuje.
„Doma bychom měli hlavně ohlídat, aby dítě mělo dostatečný pitný režim, pomůže také podání ovoce, jako jsou meruňky, sušené švestky nebo pomeranč,“ radí pediatr. Také je důležité si uvědomit, že některé děti trpí na zácpu víc než ostatní. Při této příležitosti je dobré vědět, že za zácpu se považuje, když dítě má stolicí méně než dvakrát týdně, je tuhá a s obtížemi ji ze sebe dostává.
U některých dětí se zácpa může střídat s průjmy, je to fyziologická záležitost, každý má jiné zažívání. Takže není třeba se hned děsit, i když samozřejmě nějaké patologie se také vyskytují, jsou to však řídké případy. Signalizuje je zpravidla zvracení, bolesti břicha, které je nafouklé, krev ve stolici. Dítě také může plakat, když jde na nočník nebo záchod. V těchto případech raději vše konzultujeme s lékařem.
Hodně pít a správně jíst
Dítěti se zácpou můžeme pomoct tak, že ho naučíme chodit na záchod v určitou hodinu. Přesvědčíme se, že je na něm dobře usazené, a podstrčíme mu stoličku pod nohy, aby mělo kolena dost vysoko a bříško se mírně stlačovalo. I to přispívá k úspěchu akce. Také dbáme na to, aby dítě často a dostatečně pilo, nejen doma, ale i ve školce.
Strava by měla být samozřejmě bohatá na vlákninu, tedy na čerstvé ovoce, zeleninu, přírodní ovocné šťávy, dobrý je i švestkový kompot, polozrnný chléb. Naopak se vyhneme banánům, vařené mrkvi, rýži, bramborám, bílému pečivu, sladkostem a čokoládě. Dostatek pohybu, cviky jako třeba jízda na kole vleže mají také podpůrný efekt.
Pokud úporná zácpa přetrvává, poradíme se s lékařem o případném vhodném přípravku na změkčení stolice, sami raději nezkoušíme žádná projímadla. Když totiž nebudeme zácpu včas řešit, bude mít dítě hrůzu z toho jít na velkou a ocitneme se s ním v začarovaném kruhu.
Miminku pomůžeme masáží
Pokud zácpa potrefí miminko, existuje několik přirozených způsobů, jak mu pomoct:
- Položíme ho na záda a napodobíme s jeho nožkami jízdu na kole. Pohyb by měl být přirozený, měl by popohnat „líné“ střevo.
- Prohřejeme si ruce třením o sebe a pak zlehka masírujeme bříško ve směru hodinových ručiček. Můžeme k tomu použít i speciální olejíček. Cviky i masáž opakujeme dvakrát třikrát denně.
- U dítěte krmeného z lahve změníme vodu, kterou přidáváme. Může být bohatší na magnézium, ovšem tuto změnu zkusíme jen na pár dní.
- Kojené děti obvykle potíže se zácpou nemívají, a pokud ano, tak by měla maminka zapřemýšlet o změně své stravy i o tom, jestli dost pije.
- U dítěte staršího půl roku je také třeba dbát na to, zda má dostatečný přísun tekutin a jestli má ve své stravě dost vlákniny.