Vysvědčení: Stresující událost nejenom dětí!

Finále desetiměsíční snahy žáků i studentů je tady. Někteří se nemohou dočkat, až započnou prázdniny, a najdou se také ti, co se bojí poslední den školy vrátit domů. A to zvláště tehdy, pokud jejich známky nejsou zrovna podle představ rodičů. Vysvědčení je klíčová událost pro každého školáka a jistě si zaslouží pozornost spolu s odměnou. Jak tedy na to?

profimedia-0197208360-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Ať už vysvědčení vašeho dítka dopadlo jakkoliv, odměňte jej tak jako tak (dle dosažených výsledků můžete zvolit finanční náročnost odměny). Přece jenom deset měsíců snahy, zkoušení, písemek, drilování a domácích úkolů si zaslouží ocenění a především pochvalu spolu s motivací.

Odborníci se shodují na tom, že je ideální dítě odměnit něčím, co ho v rozvoji a poznávání  posune směrem vpřed. Skvělé jsou například různé vědomostní či společenské deskové hry, poutavá knížka, rébusy a pro starší žáky například tábor u moře s výukou angličtiny nebo jiné činnosti, které se vaše dítě s nadšením věnuje. Ať už je to keramika, šachy, tenis nebo třeba kytara. Rozvoj zálib a koníčků má přece jenom zásadní vliv na individualitu každého z nás. Nenechejte rozvoj našich nejmenší ustrnout.

Co se týká finančních darů, nemusíte štědrou babičku s dědou hned peskovat. Hotovostní odměna formuje v dětech přístup k penězům. Je důležité, aby věděly, že zdroj peněz je omezený a že je potřeba s nimi dobře hospodařit. Proto dětem pořiďte pokladničku a v případě starších dětí přistupte k založení studentského účtu či platební karty. Tu lze získat i bez toho, aniž by vaše dítě mělo zřízený bankovní účet. Zcela snadno na kartu můžete přeposílat kapesné, nastavit jasně dané parametry týkající se limitů četnosti výběru a dalších.

Nezapomínejte ani na školkáčky, kteří se usilovně snaží osamostatnit a pochytit dobrý základ do školních lavic.

Když vysvědčení není takové, jaké by mohlo být

Pokud váš školák donese černé na bílém kromě jedniček a dvojek i další důkazy v pořadí o jeho (ne)snažení, snažte se zachovat klidnou hlavu a emoce ponechejte stranou. Nekřičte na dítě, zapomeňte na fyzický trest a raději si k dítku sedněte a popovídejte si. Zakažte si také degradující výtky typu „ stejně jsi k ničemu“ a „nikdy nic nezvládneš“, které mohou nahlodat sebevědomí našich nejmenších a zároveň zanechat bolestivé šrámy na duši. I když je vypustíte z úst, vám se možná v dané chvíli uleví, avšak nic dalšího se nestane. Dítě se akorát zakousne, ztratí sebedůvěru a bude si myslet, že už nikdy nic nedokáže. Rodiče přece podle něj mají vždycky pravdu.

Vysvětlete vašim nejmenším, že výsledky ve škole jsou důležité právě pro ně, snažte se o motivaci, nabídněte dceři či synovi pomocnou ruku a navrhněte řešení, v čem by se měli zlepšit, a také dodejte, jak na to. Zeptejte se také jich na jejich pocity, ať vám svým pohledem zhodnotí právě uplynulý školní rok.

Zvláště shovívaví buďte tehdy, když víte, že se vaše dítě snažilo sebevíc, ale prostě mu poslední závěrečná písemka nevyšla. Mějte pochopení a nezapomínejte, že všechno souvisí se vším. Náhle změny v prospěchu často signalizují rozsáhlejší problém. Nejčastěji se jedná o šikanu, kterou zvláště oběti velmi úzkostlivě tají, případně jsou na vině také rodinné problémy, jako je rozvod či přechod na střídavou péči.

Tipy, které vaší ratolesti přijdou vhod

  • Snažte se dětem vštěpit, že škola není nudná ani hrůzu nahánějící instituce. Pokud máte doma budoucího prvňáčka, nestrašte jej celé prázdniny. Spíše se snažte o motivaci a o škole a učení mluvte pozitivně. Vzbuďte v něm zvědavost.
  • Při vysvětlování učiva nikdy nechtějte, aby vám dítě bez chybičky odrecitovalo danou poučku. Naopak si ověřte, zda skutečně probíranému učivu porozumělo a zda ji dokáže využít v praxi.
  • Naučte dítě se správně učit. Učte se prvně s ním, pomáhejte mu a dbejte na to, aby se učilo efektivně.
  • Minulo se předlouhé šprtání účinkem? Změňte studijní strategii. Nejde totiž o ty hodiny, které dítě nad učivem stráví, ale o výsledek a porozumění.
  • Učení se s dětmi věnujte pravidelně a klidně krátce. Je to pořád lepší než předlouze a jen tu a tam.
  • Každé dítě nemusí mít samé jedničky. A právě jsme to, my, dospělí, co chápeme, že jen o výborných známkách život opravdu není.

A jak jste zvládli vysvědčení spolu s dětmi právě vy?

29.6.2018 8:34 | autor: Lenka Zelnitiusová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist