Vyplatí se nakupovat pro děti na tržišti?

Nakoupit na tržišti se jistě vyplatí. Za pár korun můžeme sebe i své dítě obléci doslova od hlavy až k patě. Máme však dovolání, když najdeme nějakou závadu. Spotřebitel má v tržnici právo na naprosto stejné zacházení jako v kamenném obchodě. Na zboží mu musí být vystaven paragon, stejně tak na jeho žádost musí být vyplněn záruční list.

Na paragonu musí být uveden popis výrobku, cena, datum prodeje, identifikační údaje prodávajícího – IČ, adresa a název. Zákazník má také právo na předvedení výrobku a samozřejmě na výrobek platí stejná záruční doba jako v kamenném obchodě.

Platí stejné právo

Pokud někdo namítne, že spotřebitel ví, že kupuje-li zboží podřadné jakosti, nemůže požadovat stejnou záruku, nemá pravdu. Na výrobcích nikde není napsáno, že by se jednalo o horší jakost, že by zboží bylo kvůli nějaké vadě zlevněné… Pokud se na výrobku vada v záruční době objeví, můžeme reklamovat stejně jako v běžném obchodě. Ale bývá problém stánkaře dohledat, i k tomu se vyplatí znát jeho identifikační údaje, a pak se třeba obrátit na živnostenský úřad.

Vím, že mnozí prodávající v tržnicích své zákonné povinnosti vůbec neplní a ani netuší, že by měli na živnostenském úřadě hlásit, kdo v případě zrušení provozovny přebírá jejich závazky, ale spotřebitelé by svá práva znát měli.

Kupovat či nekupovat věci pro děti na tržištích?

To je otázka, na kterou samozřejmě není jednoznačná odpověď, protože například s hračkami ohrožujícími zdraví dětí se setkáváme i v obchodech kamenných. Nicméně bohužel na tržištích je větší pravděpodobnost, že na podobné problémy narazíme častěji. Celní správa a dozorové orgány zabavují neustále zboží za miliony korun, které se k nám dostalo nelegální cestou. Jaká je odpovědnost výrobců, kteří nejsou známi, nebo prodejců, kteří v okamžiku, kdy se objeví celník, mizí, nebo zapomínají česky? Téměř nulová. I z těchto důvodů bych se spíš přikláněla k tomu v tržnicích nekupovat ani oblečení, ani hračky. pro děti, hlavně ty nejmenší.

U hraček zvlášť na elektrický či na bateriový pohon přistupuje ještě nebezpečí úrazu, protože výrobky mívají značku CE falšovanou.Tato značka potvrzuje, že zboží odpovídá bezpečnostním standardům Evropské unie, u falsifikátů však pouze klame spotřebitele a dítě by se mohlo zranit. Systém evropské značky má k dokonalosti daleko, určitě by se měl změnit, ale při nákupu výrobků pro děti se opravdu vyplatí ji velmi pečlivě zkoumat a vybírat hračky rozumně s ohledem na případná nebezpečí.

Nedávno jsem se v Železné Rudě, která se proměnila v nevzhledné tržiště, zeptala hlavy obce z německé strany hranic, proč u nich nemají asijské tržnice. Zamyslel se, jak to kulantně podat, nakonec se usmál a řekl naplno: „My nechceme, aby se z našeho města stalo něco takového. Domníváme se, že mu to kráse nepřidá, prostě zájem byl, ale my jsme to nepovolili…“

18.2.2009 9:23 | autor: Ivana Picková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist