Zdánlivé výhody císařského řezu

Myslíte si, že je dobré upřednostňovat porod císařským řezem? Požádali jsme porodníky, aby nám objasnili, jak to s výhodami císařského řezu vlastně je.

cisarsky-rez-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Porod císařem se většinou nedělá na požádání. Většina lékařů musí mít pádný důvod k tomu, aby vykonaly tak velký zákrok.

Proto se císař vykonává především v akutních případech, nejčastěji když se během přirozeného porodu objeví komplikace (zakalená plodová voda, slabé dýchání). V takových případech je potřeba dítě co nejdříve dostat ven, což císařský řez umožňuje.

Další variantou je plánovaný císařský řez. To znamená, že se zákrok naplánuje na určitý den, a maminka ví, že ten den její miminko přijde na svět. Plánovaný císař se dělá například  ve chvíli, kdy má dítě v břiše špatnou polohu nebo když maminka čeká dvojčátka či trojčátka.

Mýty o výhodách císařského řezu

Na první pohled to může vypadat, že se rodička s císařským řezem vyhne spoustě nepříjemností. Ano, může se to zdát. Nechali jsme si proto od zkušených lékařů objasnit, jak to ve skutečnosti je.

Vyhnete se porodním bolestem

Většina maminek by si přála císařský řez, protože by tak nemusely rodit. Nemusely by si vytrpět kontrakce, nemusely by tlačit a také by jim nehrozilo natržení, nástřih či následné šití. Zkrátka a jednoduše, císař je pro ně jednodušší než klasický porod, u kterého se většina žen několik hodin trápí a sahá na dno svých sil.

Avšak pozor, nenechte se zmást. Císařský řez je pořád velký operační zákrok a bolest, kterou jste si ušetřila při porodu, se vám vrátí v rekonvalescenci.

Hojení císařského řezu trvá dlouhou dobu a hrozí i větší riziko komplikací. Maminka po přirozeném porodu je za pár dní fit, zatímco maminka po císaři musí být dlouhé týdny v klidu.

Navíc i když je císařský řez plánovaný, je lepší nechat porod přirozeně začít a až pak k císařskému řezu přistoupit. Přibližuje se tak co nejvíce přirozenému běhu věcí. Začnou se vyplavovat důležité hormony. Usnadňuje se se nástup laktace.

Bolesti se zkrátka nevyhnete.

Mít věci pod kontrolou

Při plánovaném císařském řezu přesně víte, co se bude dít. Nebo si to aspoň myslíte.

Většinu maminek děsí to, kdy jim praskne voda, jak se v bolestech dopraví do nemocnice, a spoustu dalších věcí. Při plánovaném císaři máte ale všechno naplánované, a nemusíte se proto bát, že se stane něco neočekávaného, co by vás mohlo stresovat.

I tak se ale porod může sám přirozeně rozběhnout. Plodová voda vám nečekaně odteče a nic s tím nenaděláte. Termín plánovaného porodu se najednou sám změní.

Nevýhodou však je, že děti rozené císařským řezem mají menší obranyschopnost. Jelikož neprošly matčinými rodidly, hůře se adaptují, protože přeci jen císař není přirozená cesta, kterou by dítě mělo podstoupit.

„Císařské děti“ mají proto větší sklony k ekzémům, alergiím či astmatům.

Neporuší se vám porodní cesty

Přirozený porod je pro vaše tělo pochopitelně těžká věc, která na vás zanechá jisté stopy. Po přirozeném porodu se ženám roztáhnou rodidla, která se už nejspíš nikdy nevrátí do takového stavu, v jakém byla. To při císařském řezu zůstanou vaše rodící cesty neposkvrněné a v původním stavu.

Na druhou stranu tu ale máme další nevýhodu. Císařský řez může každá žena absolvovat maximálně třikrát. Pokud tedy toužíte po velké rodině, ve které budete mít čtyři a více dětí, na císaře byste měla zapomenout.

Navíc pokud jednou rodíte císařem, druhé dítě už se nemusí povést porodit přirozeně.

Čtěte dále:

Menší riziko odřenin a jizev

Je jasné, že cesta rodícími cestami je pro dítě celkem trnitá. Hrozí tedy větší riziko odřenin, popřípadě jizev. Když se lékař rozhodne použít například kleště či jiné porodní náčiní, hrozí také riziko zranění.

To se vám u císařského řezu sice nestane, ale tam miminku hrozí zase jiné druhy nebezpečí.

Například se mu nevytlačí voda z plic, takže po vyjmutí z dělohy mu ji musí odstranit lékař. Dětem, které se rodí přirozenou cestou, se voda z plic vytlačí sama.

Nicméně je na každé mamince, jak si o svém porodu rozhodne. Obecně je ale známo, že k císařskému řezu by se ženy neměly uchylovat jen tak z pohodlí, protože má mnohem více rizik než porod přirozenou cestou.

Je sice o něco bolestivější, vám i vašemu miminku poskytuje spoustu zdravotních a psychických výhod.

Císařský řez na vlastní oči

Sama se podívejte, jak probíhá porod císařským řezem. Je to vážná břišní operace, která je vlekým zásahem do těla rodičky. Tomu pak také proces zotavování. I to může být odpovědí na otázku, jaké jsou nevýhody císařského řezu.

24.3.2023 5:00 | autor: Terezie Gáborová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s porodníky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist