babyweb.cz > BABYWEB 2021 > PR články > Jak vybrat stylové, zdravé a líbivé boty pro děti?
Jak vybrat stylové, zdravé a líbivé boty pro děti?
Vybrat boty pro nejmenší není zrovna snadný úkol, kromě líbivosti totiž musí obuv splňovat i ergonomická pravidla. Jak dětem vybrat boty, které se jim nejenže budou líbit, ale i perfektně sedět? Poradíme vám, jak na to – jednoduše, rychle a bez starostí.
Protože nejmenší děti velmi rychle rostou, mění se i požadavky na velikost a typ bot. Jiné obutí vybíráte pro kojence, batolata a děti školkového věku. Právě tyto kategorie jsou na výběr obuvi choulostivé – velikost se rychle mění a s přibývajícím věkem si děti chtějí vybírat, co budou nosit. Jak si nákup bot pro děti usnadnit? Inspirujte se našimi tipy.
Děti a jejich stavba nohy
Drobná dětská nožka má na rozdíl od dospělých chodidel svá specifika – a to je důvod, proč si na výběru obuvi dát záležet. Noha malých dětí roste velmi rychle, v průměru až 18 mm za rok, což je třeba zohlednit při výběru výbavy. Kosti dětí jsou měkké, při nesprávném obutí tak může docházet k jejich deformaci. Boty by dětem tedy vždy měly dobře padnout – vlastně až téměř perfektně, protože jejich nohy nejsou tolik citlivé na tlak a bolest, kterou může způsobovat špatná volba botiček.
Jak vybrat boty chodícímu dítěti?
Častou chybou je nákup obuvi dětem, které ještě nechodí. Pevná obuv by skutečně měla být určena pro děti, které už mají za sebou první krůčky. Děti, které zatím nechodí, obujte do měkké obuvi či návleků na nohy. Když už dítko chodí, je čas vybrat první pevné obutí. Jak ale vybrat ty pravé první boty? U dětí do tří let volte kotníkovou obuv. V létě je možné sáhnout po sandálcích, ale jedině s pevnou patou. Je dobré boty vyzkoušet a příliš nešetřit – dát si s výběrem na čas a ideálně nakupovat přímo s ratolestí.
TIP: Kvalitní dětské boty Nike koupíte na D-sport.cz.
Jaké jsou časté příčiny deformace?
Na co si tedy dát pozor, abyste citlivé dětské nožky nedeformovali špatnými botami? Vždy pečlivě zkontrolujte délku a šířku bot. Vhodná není ani delší a volná obuv, protože nožka při chůzi klouže a rovněž dochází k nepříjemným deformitám. Nepřetěžujte malé děti ani příliš dlouhým pohybem, ohrozit nohy může také přetěžování ve formě obezity. Boty by měly být dostatečně široké především v prstové fázi – ostatně, to je doporučováno i u dospělých, kteří se ale dobrovolně mučí s ohledem na módní trendy. Proč má být obuv u prstů široká? Protože úzké botičky mohou způsobit křížení či jiné deformity prstů – zejména malíčku a ukazováčku.
Jak tedy vybrat obuv s dítětem?
Malým dětem (kojencům) vyberete sami, s většími dětmi si můžete užít hromadu zábavy a zkusit jim dát několik variant na výběr. Děti totiž často inklinují k určitým barvám nebo třeba motivům oblíbených pohádek a postaviček. Dětské boty by vepředu měly být o 10 až 15 mm delší než chodidlo s prsty. Důležitá je nicméně i šířka obuvi, protože úzké boty omezují krevní oběh a opět deformují dětské nožky. Právě to je důvod, proč zkoušet boty s dětmi – ostatně i e-shopy již umožňují zkoušení a bezplatné výměny, můžete tak testovat obutí v pohodlí domova.
Pevná pata, prodyšný materiál
A co doporučíme nakonec? Jestli jste si jistí velikostí, zkontrolujte ještě pevnou patu a materiál. Opatek drží nohu, jde o důležitý fixační prvek. Kromě opatku je dobré vybírat také dle materiálu, protože noha by měla dýchat. Prodyšný materiál zabrání riziku vzniku plísní či ekzému – udrží dětskou nohu v pohodlí po celý den. A poslední bod výběru? Již zmíněný vzhled bot. Děti školkového věku si již mnohdy chtějí dětské sportovní oblečení a dětské boty vybírat samy – zapojte je do nákupů a užijte si společné chvíle. Dětská radost bude přidanou hodnotou za výběr správného dětského obutí.