Jak vybrat správný sport, aby nebolel

Po prázdninách začne i mnoho rodičů přemýšlet nad vhodnou mimoškolní (mimoškolkovou) aktivitou. Ideální je podpořit dítě v pohybu. Unaví se a vyřádí a doma bude klidnější. Jak ale vybrat ten vhodný sport?

children-929914_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Pohyb je důležitý

Kroužky mají pro děti obrovský přínos. Jsou důležitou součástí jejich socializace, umožní jim stanovovat cíle a překonávat je. Sportovní kroužky jej také podpoří v dalším rozvoji a dodržování zdravého životního stylu. Výzkumy prokázaly, že současné děti se málo hýbou. Před obrazovkou televize, počítače nebo tabletu tráví až 6 hodin denně a to později přináší své problémy nejen třeba s obezitou, ale také třeba s učením.

Pohyb je základně propojen s rozvojem centrální nervové soustavy a osobností dítěte. V předškolním věku dítě skrze pohyb poznává samo sebe, své schopnosti a dovednosti. Ostatně to potvrzuje i rodinná terapeutka Mgr. Irena Teichmanová s tím, že pokud se dítě nehýbe, může to mít i vliv na nástup do první třídy.

„Nedostatek pohybových a sociálních zkušeností může mít na vývoj a zrání dítěte negativní vliv, dítě tak může být na školní docházku nedostatečně připraveno,“ uvádí terapeutka.

Dítě může mít například vady řeči, poruchy pozornosti nebo být méně manuálně zručné.

Všechno se vším souvisí

Před vážnými problémy u dětí v předškolním věku varuje i Mgr. Lucie Roubová, učitelka 15. základní školy v Plzni, a přináší tak cenný pohled z běžné praxe:

„Poslední dobou pozoruji mezi prvňáčky stále rostoucí procento dětí, u kterých vázne základní koordinace pohybů. Oslabená hrubá motorika má vliv i na nižší obratnost mluvidel. Velmi se zvýšil počet dětí, které mají nějakou vadu řeči – nejčastěji jde o „patlavost“ – děti vyslovují špatně jednu, často i více hlásek,“ připouští Roubová.

Kvůli váznoucí hrubé motorice pokulhává i ta jemná – děti si neumějí zavázat tkaničku, mají obtíže například při stříhání či lepení papírů. Nedostatky se projevují i jinde – horší koordinace těla se pak často objevuje spolu s problémy v grafomotorice, proto děti neumí správně uchopit tužku a adekvátně ji přitlačit k papíru.

„Z mé 20leté praxe je zřejmé, že děti, které během svých prvních šesti let navštěvovaly pohybové kroužky a kterým rodiče věnují svůj čas na společnou hru, čtení, vyprávění apod., mají v první třídě daleko lepší start,“ upozorňuje Roubová.

Čtěte také:

Těžká volba

Dbejte však na to, aby se dítě necítilo přetížené. Pro svůj rozvoj potřebuje nějaký čas, kdy není jeho činnost nikým řízena. Bohatě postačí, pokud bude mít 2 až 3 kroužky týdně. A  nemusí být všechny jen zaměřené pohybově. Je třeba to kompenzovat i jinými činnostmi. Nechte dítě vybrat si kroužky samo.

Pokud v rodině vidí, že sport k životu patří, určitě si zvolí i nějaký sport. Jeho volbu s ním prodiskutujte a nechte mu nějaký čas, aby si vyzkoušelo různé druhy sportů.

Každá sportovní aktivita má své výhody i nevýhody – třeba z hlediska zdravotního, tak i finančního. Jsou sporty, na které stačí koupit sportovní oblečení a tenisky, ale i takové, kde vybavení a roční členství stojí tisíce. Pokud vám to vaše finanční situace nedovoluje, vysvětlete dítěti situaci a dohodněte se na kompromisu. Snažte se také vyhnout jednostrannému zatížení pohybového aparátu.

 Má na to fyzicky?

Ne všechny druhy sportovních aktivit jsou určeny pro každého. Zamyslete se nad tělesnými proporcemi vašeho dítěte a podle nich společně přemýšlejte nad vhodným sportem. To samé platí i o fyzické kondici a zdravotních omezeních. Když je dítě vysoké, vybírejte takové sporty, kde je výška výhodou, nikoli překážkou. Kariéra gymnastky či žokeje je v tomto případě nevhodnou volbou.

Pokud je vaše ratolest menšího vzrůstu, pak v basketbalu pravděpodobně velkou díru do světa také neudělá. U kroužků ale vždy nejde o kariéru vrcholového sportovce, pokud dítě sport baví, nebraňte mu v něm, ale připravte ho na to, že se tomuto sportu pravděpodobně nebude moci věnovat profesionálně, pokud by o to stálo.

V tomto případě je lépe navštívit sportovního lékaře, který s výběrem vhodného sportu poradí s ohledem na konstituci dítěte.

Pozor na hypermobilitu

Jistě jste si někdy všimli, že jsou některé děti ohebné méně, jiné více a některé až do takového rozsahu, že vám to již nepřipadá normální. Často se s tím můžete setkat u gymnastek či baletek, kdy dokážou děti své tělo zlomit do neuvěřitelných pozic. Právě tyto sporty mohou způsobit hypermobilitu.

Může se ale stát, že má vaše dítě již hypermobilitu vrozenou, čehož si všimnete zvětšeným rozsahem kloubní pohyblivosti, a to jak u pasivního, tak i aktivního pohybu. V čem může být hypermobilita nebezpečná?

U hypermobilních jedinců se často opakují drobná, ale i větší zranění. Větší rozsah pohybu a nižší svalové napětí při krajních polohách navíc vyvolává reflexy, které mohou způsobit blokády. A to není pro dítě, které je vývoji, nic příjemného. Pokud hypermobilitu u svého dítěte zpozorujete, existuje několik možností, jak mu pomoci.

V první řadě je důležité nechat postižený kloub odpočinout a v případě otoku chladit či zpevnit elastickým obinadlem. Z dlouhodobého hlediska je důležité cvičit – zejména posilovat svalový korzet stabilizačními cviky.  Se sportovním lékařem se poraďte, zda výživu dítěte neobohatit o kloubní výživu  (třeba Geladrink Junior, Colafit Junior, hyalfit nebo triple blend).

To jsou potravinové doplňky, které pomáhají nejen při problémech s pohybem, ale také třeba při růstových bolestech. Správný růst kostí podporují vstřebatelné kolagenní peptidy, které podněcují syntetickou aktivitu kostních buněk a tím podporují tvorbu kostního kolagenu.

„V praxi se setkávám dost často s tím, že problémy s klouby začínají mít i děti předškolního a školního věku, říká pediatr MUDr. Milan Kudyn. Čím více je kloubní chrupavka zatěžována, tím rychleji dochází k jejímu opotřebení. U dětí záleží nejen na geneticky dané kvalitě chrupavky, ale i na způsobu zatěžování kloubu během života dítěte,“ dodává pediatr.

Problémům se vyplatí předcházet. Důležitý je pravidelný pohyb, který zlepší prokrvení svalů a pohyb nitrokloubní tekutiny, jež zlepší dodávku živin i odvádění odpadních látek při látkové přeměně. Pokud však má vaše dítě s klouby problémy už nyní, vyhněte se těmto sportům: tenis, fotbal, házená, zmíněná gymnastika, balet a tanec.

Vždy je potřeba vyzkoušet, jaký pohyb dítěti svědčí a který ho naopak omezuje. Volte takový, při kterém nedochází k prudké změně směru pohybu či rotaci. Důležité je také rozcvičení před sportovní aktivitou, správné protažení po ní a nošení vhodného typu obuvi.

Úspěch není vše

Nezapomeňte, že cílem sportovních kroužků není vychovávat z dětí šampiony, ale spíše u nich budovat celoživotní lásku k pohybu a rozvíjet jeho další schopnosti a sociální dovednosti.

Když se dítě hýbe, rozvíjí i svůj rozum – musí totiž objevovat a zvládat nové úkony, přichází do styku s neznámými věcmi, zkoumá, jak co funguje, je nuceno pro nové předměty používat i nová slova a obohacovat tak svou slovní zásobu. Důležitá je i hra s dalšími dětmi – při ní se učí empatii, spolupráci s ostatními a tomu, aby umělo na nejrůznější podněty adekvátně zareagovat.

Dítě tak rozvíjí sociální dovednosti. Přínosné je také to, že tráví nějaký čas bez rodičů, v jiném prostředí, takže se učí respektovat i cizí autoritu.

Hravému rozvoji pohybové inteligence se věnuje třídimenzionální přístup, který praktikují v pohybovém centru The Little Gym.

„Věříme, že tělesná cvičení jsou prostředkem celkového rozvoje dítěte. Podle našeho třídimenzionálního přístupu k učení dětí se v každé lekci snažíme podporovat kromě pohybové zdatnosti také rozumový a sociální rozvoj dětí.

Každá oblast procesu učení pomáhá dětem mimo jiné i ke školní zralosti a celkové dobré připravenosti na důležitý přechod z mateřské do základní školy,“ vysvětluje zakladatelka pohybových center The Little Gym v ČR a na Slovensku MUDr. Jana Mašátová.

12.6.2024 6:17 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Odborná stanoviska poskytla rodinná terapeutka Mgr. Irena Teichmanová., Odobrná stanoviska poskytl pediatr MUDr. Milan Kudyn

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist