Na vlně eko: zdravotně nezávadné hračky i školní výbava

Nejenom plastové hračky, ale i mnohé školní potřeby a pomůcky z PVC nejsou tak úplně v pořádku. Při jejich výrobě se totiž využívá v mnoha případech ropa a chlór. Pokud chcete zdravotně nezávadné vybavení pro vaše děti, volte ty s příznakem eko.

na_vlne_eko-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Zmíněné prvky jsou nejen škodlivé, ale navíc se pak takto vyrobené produkty dají těžko recyklovat. Ba co víc, při likvidaci spalováním z nich unikají nebezpečné látky do ovzduší.

PVC alias polyvinylchlorid

Hračky i školní potřeby jsou vesměs vyráběné z PVC (z polyvinylchloridu), který je na výrobku označen číslem tři v trojúhelníku. PVC kousky kvůli výrobnímu postupu obsahují nejen zmíněnou ropu a chlór, ale i ftaláty a adipáty, což jsou česky řečeno změkčovadla. Mezi nimi jsou při výrobě nejvíce využívány ftaláty, jelikož jsou nejlevnějším změkčovadlem. To vše dohromady ohrožuje zdraví vašich dětí a několikanásobně zvyšuje náchylnost k alergiím a onemocněním astmatem a CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).

Přesto v mnoha hračkách a školních potřebách tyto škodlivé prvky najdeme. Jde o to, že s nimi je výroba levnější a pak i ve finále cena produktu. A tak když budete kupovat svým dětem různé gumové a pískací hračky, plastové knížečky a nafukovací artikly, jako jsou zvířátka, rukávky a kola, zamyslete se nad tím. Vybírejte pečlivě a s rozmyslem.

Trojka v trojúhelníku

Jakmile najdete na výrobku trojku v trojúhelníku, věřte, že produkt není nejšetrnější ani pro vás, natož pro vaše dítko. A protože bohužel mnozí výrobci nařízení norem a značení nedodržují a tyto značky na své produkty nedávají, ideálně svým ratolestem pořizujte hračky i školní pomůcky textilní a dřevěné.

Proč zrovna dřevo?

Dřevěné kousky jsou příjemné a teplé na omak, z přírodního materiálu, velmi trvanlivé a zdravotně nezávadné. Masivní dřevo je pevné, odolné a přitom zdravé. Ani lakování nebo moření nevadí, jelikož dřevo je zčásti vsákne. Mnohdy se namísto lakování a moření používá voskování, které je přírodním napouštědlem a nejbližší přírodnímu stavu dřeva, které krásně zbarví a zpevní. Důležité je kvalitní zpracování dřevěných kousků tak, aby jejich povrch a hrany byly ohlazeny a neprodukovaly třísky.

I textilní jsou fajn

Svým ratolestem můžete pořídit i textilní kousky. K mání je jich opravdu pestrá škála jak v hračkách, tak i v didaktických pomůckách. Vybírat můžete mezi českými i zahraničními výrobci panáčků a panenek, chrastítek a kousátek, kostiček a koulí, loutek a hajánků, plyšáků a mačkadel, polštářů a girland.

Klady textilních hraček

  • jsou lehké a měkké
  • často jsou vyrobeny z biologicky rozložitelného kukuřičného škrobu
  • textil je příjemný a teplý na omak
  • tyto hračky jsou bezpečné bez tvrdých hran a okrajů

V současnosti textilní a dřevěné hračky často vyrábějí lidé v chráněných dílnách, jejich koupí tak dopřejete svému dítku eko hračku a pomůcku, ale zároveň podpoříte osoby, které je vyrábí. Tyto výrobky jsou často označeny znakem regionálního výrobku, nebo znakem chráněné díly, nebo u těch zahraničních znakem fair trade.

Školní pomůcky

U vybavení a pomůcek pro školáky je také na pováženou, zda zvolíte ty správné a eko kousky. Školní potřeby jsou často z PVC jako třeba obaly na sešity a učebnice, ořezávátka, pravítka a úhelníky, penály, propisky a pera, obaly pastelek, desky a mnoho dalšího.

Jak vybírat?

Všechny tyto kousky by měly být zdravotně nezávadné, bezpečné a zároveň také šetrné k životnímu prostředí, přičemž by neměly obsahovat škodlivé látky a rovněž zanechávat v našem přírodním systému co nejméně odpadu.

Jak to ale poznat?

Pomoci vám může označení výrobků:

  • pořizujte jen výrobky s uvedeným výrobcem nebo dovozcem
  • volte kousky s podrobnými informacemi pro spotřebitele v češtině
  • vybírejte výrobky označené CCZ, což znamená, že odpovídají českým předpisům a normám

Co mezi takové šetrné a eko produkty patří?

V současnosti je těchto školních pomůcek stále více, ale nejčastěji jsou to

  • nelakované pastelky a tužky, tedy takové, které neobsahují toxické kovy a rozpouštědla
  • keramická hlína, kterou pořiďte namísto moduritu a pryskyřice, jež jsou vyrobeny na chemické bázi
  • pístová plnicí pera namísto bombičkových, protože pístová plnicí pera jsou šetrnější a více eko než bombičky, které nelze znovu plnit a tvoří plastový odpad
  • zvýrazňovače v pastelkách, které jsou přírodní, a ne z PVC
  • fixy na vodní bázi, jež mají přímo označení nápisem „na vodní bázi“ nebo ty zahraniční „water based“
  • sešity a bloky z recyklovaného papíru, které se díky recyklaci vracejí stále zpět a nejsou zbytečným odpadem
  • vodou ředitelná lepidla, ideálně ta škrobová a bílkovinná, protože jsou využitelná bez chemických rozpouštědel
  • nearomatizované plastelíny – jsou to označené plastelíny bez vůně s limitem toxinů dle české normy, jsou pro děti bezpečnější, protože mnohé děti svádí barevná plastelína k ochutnávání

Mimoto můžete pojmout ekologicky i svačinky vašich dítek, když jim pořídíte na svačinu ubrousky z recyklovaného papíru a opakovaně využitelné svačinové dózy i láhve.

 

9.10.2020 5:00 | autor: Pavka Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist