Víte, co vás čeká při příjmu do porodnice?

Pro ženy, které rodí poprvé, je celé těhotenství, všechny návštěvy u lékaře, ale i příjem do porodnice, jedna velká neznámá. Podívejte se, s čím můžete při příjmu počítat.

shutterstock_721482499-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Vyšetření po příchodu do porodnice

Standardně po příchodu do porodnice probíhají základní vyšetření. Je potřeba zkontrolovat stav maminky i nenarozeného miminka.

Při příjmu je vyšetřena ranní moč maminky i její zdravotní funkce. Zkontroluje se váha, teplota, tlak a samozřejmě také ozvy miminka. Lékař pečlivě vyhodnotí výsledky vstupních vyšetření a stanoví, jak pokročilý je porod.

Příjem do porodnice v Jihlavské nemocnici

Na unikátním videu vidíte, jak vypadá příjem do porodnice v Jihlavské nemocnici. Jeho průběh komentuje lékařka MUDr. Iva Ullmanová.

Těhotenská průkazka

Při příjmu musí žena předložit těhotenskou průkazku. Je to záznam o celém průběhu těhotenství, který je pro lékaře v porodnici velice důležitý. Říká mu, jak těhotenství probíhalo, i jaké byly případné komplikace.

Čas na porodní plán

Jakmile jsou dokončena vyšetření při příjmu, nastává čas, kdy maminka může říci svá přání. Je to čas na porodní plán včetně případného přání bondingu po porodu.

Porodní plán

Nepředstavujte si porodní plán jako nějaký jízdní řád, podle kterého musí přesně porod probíhat. Je to spíše soubor přání rodičky, které má ohledně porodu. Může zahrnovat i případný souhlas (či nesouhlas) s různými lékařskými úkony při i po porodu.

Co si sbalit do porodnice?

Počítejte s tím, že v porodnici není příliš místa. Tašku do porodnice proto balte raději úsporně. Základem jsou doklady, toaletní potřeby a základní oblečení. Důležité je koupit si poporodní kalhoty, kojící podprsenky a obuv na přezutí.

TIP: Doporučujeme přibalit si župan a teplé ponožky. Na porodním sále nebývá příliš horko.

Druhou tašku sbalte pro miminko. Ideální je, aby vám ji do porodnice dovezl partner až po porodu. Základní věci bývají pro miminka v porodnicích k dispozici. Pro jistotu můžete přibalit 10 jednorázových plenek nejmenší velikosti a balení čistících ubrousků. Zbytek tašky by měly být věci na cestu domů.

Čtěte dále:

Příprava před porodem

Pokud lékař vyhodnotil, že je porod v běhu, je mamince navrženo, aby začala s přípravou.

Příprava není povinná a v případě nejasností má maminka právo požádat o vysvětlení důležitosti jednotlivých kroků. Nebo může dokonce přípravu odmítnout.

Tradičně je potřeba oholit zevní rodidla. A to především v místech, kde může být potřeba provést epiziotomii (nástřih hráze). Dalším krokem je očistný klystýr a sprcha.

13.2.2024 4:48 | autor: Ing. Lucie Krůčková | zdroj: Článek byl zpracován ve spolupráci s Jihlavskou porodnicí a MUDr. Ivou Ullmanovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist