Víte, co opravdu znamená bezplenková komunikační metoda?

Co si pod tím představujete? Miminko v loužičkách moči a bobky všude po bytě? Ukážeme vám, že se mýlíte. Bezplenková komunikační metoda znamená dítě víc v suchu než v konvenční pleně!

dite_nocnik-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Bezplenkovka

Bezplenková komunikační metoda, BKM, bezplenkovka, přirozená hygiena nemluvňat, laskavá komunikační metoda, komunikace o vyměšování, raná dětská hygiena, metoda bez plenky…

Všechno to jsou názvy toho samého – metody, při které rodiče umožňují dítěti od narození vyměšovat MIMO PLENU.

Neznamená to tedy, že dítě nemůže mít plenu. Většinu času ji ve většině rodin má. Jen na čůrání a kakání mu ji rodiče sundavají.

Proč komunikační metoda?

Ten důvod je prostý – miminko s rodiči o své potřebě vyměšovat komunikuje. Buď jim dává signály (grimasy, změny chování, upřené pohledy) nebo s nimi komunikuje telepaticky. Intuitivní maminky to opravdu na svých dětech poznají, aniž by se na ně dívaly. Intuice ale není nutná podmínka, jde to skvěle i bez ní.

Slovy přirozená/laskavá hygiena se metoda označuje proto, že děti se s touto schopností rodí – se schopností neznečistit si „hnízdo“ nebo maminku. A rodiče, kteří o metodě vědí, na to jen přirozeně a laskavě reagují.

Pokud vyhovíme dítěti a umožníme mu potřebu vykonat mimo plenu, předejdeme tak častému pláči a neklidu miminek, který může být i často vykládán jako bojkot kojení. (Dobré laktační poradkyně o tom vědí, a tak maminkám bezplenkovku doporučují.)

Děti jsou díky této staré metodě spokojenější a lépe vnímají své vlastní tělo. Rodiče se tím učí naciťovat se na své miminko a respektovat ho jako plnohodnotnou bytost. Je to skvělý start pro respektující výchovu a kontaktní rodičovství.

Co opravdu bezplenková komunikační metoda není

  • Není to učení na nočník – dítě neučíme, to my se přizpůsobujeme.
  • Není to posazování na nočník – dokud dítě nesedí, rodiče ho drží v klubíčku nad vhodnou nádobou (kyblíkem, miskou, záchodem, umyvadlem, savou podložkou…)
  • Cílem není co nejméně počůraných plen – jde o spokojenost dítěte! Nepočítejte suché/mokré pleny.
  • Není záruka brzkého odplenkování – v bezplenkování můžou nastat období bojkotu. Když nastane a rodiče na něj citlivě zareagují, zase to přejde. Někdy se ale překlopí do klasického plenkování. Spokojenější miminkovské období a intenzivnější vzájemná komunikace za to stojí i tak.

Pokud máte novorozeně nebo miminko do třech měsíců, dejte bezplenkovce šanci.

Čtěte dále

Jak začít s bezplenkovou metodou?

Můžete své dítě pozorovat, rozbalené na nepromokavé podložce, kdy čůrá. Snadněji si tak všimnete grimas nebo signálů, které vylučování provázejí. A pak na ně příště zareagujete včas a dáte miminko vyčůrat.

Anebo se na to vrhněte rovnou: Jednoduše zkuste miminko po probuzení vybalit z plen a nad umyvadlem nebo kbelíkem nechat vyčůrat. Chytněte ho do klubíčka a opřete si ho o své břicho zádíčky. Můžete ho držet za stehýnka nebo za zadeček. Variant je bezpočet, vaše dítě vám dá vědět, co se mu bude líbit.

Miminko si brzy zvykne, že po každém probuzení může čůrat mimo plenku. Bude se mu líbit, že na jeho potřebu vyměšovat slyšíte. Není pak neobvyklé, že se děti po vyčůrání vesele smějí. A po upuštění větrů ještě více – bezplenková komunikační metoda je skvělá prevence bolení bříška z důvodů plynatosti.

Postupně můžete přidávat další časy, kdy to budete zkoušet. Například po vyndání z šátku/nosítka, při každém převlékání, po příchodu z procházky, po jídle (to je obzvlášť úspěšné na kakání). Říká se tomu časování a je pro začátečníky nejjednodušší.

Dále můžete zkusit poslouchat svou intuici – pokud vám něco říká, že dítě potřebuje vyměšovat, zkuste to! Můžete vypozorovat signály nebo grimasy a na jejich základě miminko dávat vyčůrat. Sledujte své dítě a najděte si svůj vlastní způsob, jak „bezplenkovat“ – žádný není špatný.

Úspěšnost bezplenkové metody

Hovořit o úspěšnosti či neúspěšnosti bezplenkovky nemá smysl. Jejím cílem není zbavení se plen, jejím cílem je spokojenost dítěte a navázání pevnějšího vztahu s rodiči.

Takže vaše bezplenkování s dítětem je úspěšné tehdy, když vám pomáhá s péčí o dítě, když je díky němu děťátko spokojené, když se vy, jako rodiče, cítíte jistěji, sebevědoměji a dělá vám radost.

Nenuťte se do co nejdůslednějšího sledování signálů, klidně si dovolte nebýt 100%. Ocení to i vaše miminko – spokojení rodiče jsou důležitější, než počet ne/pomočených plen.

Důležité je začít dobře. Ideálně se držet prověřeného postupu maminek, které bezplenkovku úpěšně používají.

 

16.5.2023 6:00 | autor: Lucie Machutová | zdroj: Článek byl zpracován ve spolupráci s Lucií Machutovou, https://www.instagram.com/zazrana.mama/, specialistkou na bezplenkovou metodu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist