babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Vitamíny pro těhotné > Vitamíny a minerály prospěšné v těhotenství
Vitamíny a minerály prospěšné v těhotenství
Kyselina listová, vitamín C, vitamín D a některé vitamíny skupiny B, to jsou látky, které jsou v těhotenství nejdůležitější. Je třeba brát ještě nějaké další vitamíny?
Kyselina listová
„Pokud těhotenství plánujete, tak je vhodné zvýšit příjem kyseliny listové (vitamín B9) už během pokusů o početí. Ideálně ihned po vysazení antikoncepce,“ doporučuje sexuolog Radim Uzel. Nedostatek kyseliny listové může u plodu vést k vrozeným vadám (rozštěp páteře) nebo k potratům. Kyselinu listovou najdete v bramborách, rajčatech, zelí, mase, mléčných výrobcích a rybách. Bohužel se však kyselina listová ničí vařením a delším skladováním. Je proto důležité jíst čerstvou zeleninu, případně tuto látku dodávat tělu uměle. Vhodné je brát denně tablety s obsahem 0,4 až 0,8 miligramů kyseliny listové. Vhodné jsou potravinové doplňky (Folgravid, Femibion, Chytré miminko…), které jsou k dostání bez lékařského předpisu.
Vitamíny skupiny B (B-komplex)
Najdete je především v celozrnném chlebu, obilí, bramborách, luštěninách a mléce. Tyto vitamíny jsou rozpustné ve vodě a jsou potřebné pro látkovou výměnu jako takzvané koenzymy. Vitamín B1 (thiamin) je důležitý pro vývoj dětského mozku. Vitamín B2 (riboflavin) kromě jiného posiluje imunitní systém a je důležitý pro zdraví pokožky a očí. Navíc mnohé studie prokázaly, že existuje přímý vztah mezi jeho nedostatkem a rizikem preeklampsie. Předpokládá se, že nedostatek vitamínu B6 (pyridoxin) může hrát roli v tom, že ženy, které mají tohoto vitamínu nedostatek, mohou častěji trpět na ranní nevolnosti. Vitamín B12 (kobalamin) hraje významnou roli při tvorbě DNA a krvetvorbě. Přísní vegetariáni by jej měli doplňovat dodatečně.
Čtěte také:
- Splnění snu aneb Jak pomoci plodnosti
- Těhotným chybí vitamin D. Co všechno ovlivňuje?
- Jaké bylinky můžete v těhotenství
Vitamín D
Je to jediný vitamín, který si je tělo schopné za určitých podmínek (působení UV záření) samo vyrábět. Tento vitamín je důležitý pro hospodaření těla s vápníkem a fosforem a v těhotenství ovlivňuje kvalitu nitroděložního prostředí a jeho nedostatek může vést ke vzniku mnoha chronických onemocnění v pozdějším věku dítěte. Najdete ho především v rybím tuku, mléce a vaječném žloutku. Pokud není nechráněná kůže dostatečně vystavená působení UV záření a nepřijímá další vitamín D z potravy, dochází k narušení zpracování vápníku a tím tedy i stavu kostí. Pro dostatek vitamínu D stačí kůži vystavit sluníčku alespoň na deset minut denně.
Vitamín C
Řadí se mezi ve vodě rozpustné vitamíny a má pozitivní vliv na imunitní systém a vstřebávání železa. Má také antioxidační účinky a chrání tělo před volnými radikály. Nedostatek vitamínu C je spojený s nízkou hladinou plazmy a rizikem vzniku preeklampsie a také předčasným odloučením plodového vaku.
Vápník
Je důležitý pro stavbu kostí miminka. Především v posledním trimestru jeho potřeba stoupá. Většinou se splněním denního přijmu není přes běžné potraviny problém. Najdete ho v mléce a mléčných produktech, máku, brokolici, špenátu, zelí a také v některých minerálkách. Mladé ženy ho mají v těle uloženo dostatečné množství, takže není potřeba ho do svého jídelníčku dodatečně zařazovat. Příliš mnoho vápníku by totiž mohlo zapříčinit tvorbu močových kamenů, takže než začnete brát nějaké dodatečné přípravky, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.
Železo
Je potřebné pro krvetvorbu. V těhotenství tělo potřebuje více krve třeba kvůli prokrvení dělohy. Ačkoliv potřeba železa je dvojnásobná, neznamená to, že každá těhotná ho má nedostatek. Nechte to na svém lékaři a jeho posouzení vašeho krevního obrazu. Předávkování železem je nebezpečné. V potravě najdete železo v libovém masu, celozrnných produktech, polníčku a luštěninách.
Jód
Je důležitý pro štítnou žlázu matky i miminka. Tento orgán potřebuje jód, aby mohl řídit prostřednictvím produkce hormonů třeba látkovou výměnu. U plodu pomáhá při tvorbě nervového systému. Pokud chybí tělu matky jód, stoupá riziko vzniku vrozených vývojových vad nebo potratů. Ženy které plánují těhotenství, by měly v potravě denně přijmout 100 až 150 mikrogramů jódu denně. Pokud však máte problémy se štítnou žlázou, poraďte se se svým lékařem o tom, kolik jódu vaše tělo skutečně potřebuje a jak denní dávku zajistit. Jód najdete v těchto potravinách – jodovaná kuchyňská sůl, mořské ryby, mléko a mléčné produkty.
Hořčík
Magnesium je minerální látka důležitá pro svaly a nervy. Důležitou roli hraje v těle při látkové výměně a růstu kostí a zubů. Proto je potřebný pro růst miminka. Také potřeba hořčíku v těhotenství roste, ale zpravidla se zvládne pokrýt vyváženou stravou. Preparáty obsahující hořčík předepíše lékař, pokud v těhotenství trpíte na křeče v lýtkách nebo vám nadměrně tvrdne bříško. Příliš vysoké dávky hořčíku však mohou způsobit průjmy. Najdete ho v celozrnných produktech, obilných klíčcích, slunečnicových semenech a ořeších.
Zinek
Tento minerál potřebuje především imunitní systém. V obdobích nachlazení mnozí přísahají, že vysoké dávky zinku imunitní systém posilují. Navíc jde o látku důležitou i pro látkovou výměnu. Během těhotenství jeho potřeba roste a především vegetariánky a veganky by v těhotenství měly dbát na jeho dostatečný příjem a poradit se o vhodných potravinových doplňcích s lékařem. Najdete ho v mase, mléce, mléčných výrobcích, vejcích, ovesných vločkách, čočce, ořeších, zeleném hrášku a slunečnicových semenech.
Omega 3 mastné kyseliny
Tyto látky potřebuje pro svůj vývoj dětský mozek a zrak. Nejvíce jich najdete v mořských rybách, řepkovém, ořechovém a lněném oleji. V těhotenství by se tedy měly jíst mořské ryby alespoň dvakrát týdně. Jenže v současnosti panují obavy, že v mořských rybách je mnoho rtuti, proto by měly být omega 3 mastné kyseliny – potažmo DHA – tělu dodávány v potravinových doplňcích.